Fundusze Unijne

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Podróże samochodem, spacery, jazda na rowerze, czy też kąpiel w różnych akwenach wodnych – przed każdą tą czynnością powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swoje pociechy przed różnego rodzaju obrażeniami.

Wychodząc z dzieckiem na plażę lub w inne miejsce, gdzie może być narażone  na działanie promieni słonecznych pamiętajmy o nakryciu głowy  oraz używaniu odpowiednio dobranego kremu z filtrem UV. Jeśli możemy unikajmy przebywania na słońcu w godzinach okołopołudniowych tj. 11-13, łatwo wtedy o poparzenia i udar słoneczny, gdyż w tym czasie słońce świeci najmocniej. Przestrzeganie tych zasad na pewno uchronią przed poważnymi oparzeniami delikatnej dziecięcej skóry.

Nie zapominajmy również o częstym podawaniu napojów, aby zapobiec ewentualnemu odwodnieniu organizmu. W czasie upałów organizm chłodzi się poprzez intensywne wydalanie wody przez skórę, dlatego należy pamiętać aby stale uzupełniać płyny w organizmie. Najlepiej pić lekko osoloną wodę, aby oprócz wody uzupełniać również poziom elektrolitów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmów.

Podczas upałów każdy z nasz szuka ochłody w wodzie. Wybór kąpieliska jest istotnym elementem bezpieczeństwa dziecka. Wybierajmy  miejsca, które zostały dopuszczone do użytku i nie stanowią zagrożenia wynikającego ze skażenia wody (wykaz kąpielisk zdatnych do użytku możemy sprawdzić na poszczególnych stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych).  Nigdy nie należy pozostawiać dziecka bez opieki w wodzie! Jeśli uczy się ono dopiero poruszania w wodzie, nie umie pływać, zadbajmy o sprzęt, który pozwoli utrzymać się mu na wodzie (dmuchane koło lub rękawki,  kapok, czy też materac). Wszystkie zabawy w wodzie muszą być kontrolowane przez osobę dorosłą, która zaangażuje się w zabawę z dzieckiem jednocześnie kontrolując stan ewentualnego zagrożenia. Pamiętajmy, dziecko zawsze musi czuć grunt pod nogami i wystrzegajmy się dzikich kąpielisk!

Woda to nie jedyna atrakcja z jakiej korzystamy podczas urlopów. Wielu z ludzi spędza swoje wakacje aktywnie,  spacerując lub jeżdżąc rekreacyjnie na rowerze. Wybierając ten rodzaj wypoczynku pamiętajmy aby dziecko było dobrze i z daleka widoczne na drodze. Używajmy elementów odblaskowych – kamizelki, opaski na rękę, breloki  –  przypinajmy te rzeczy do odzieży dziecka  i uczmy je by samo pamiętało  o swoim bezpieczeństwie. Uświadamiajmy, że te na pozór szczegółowe sprawy pomogą kierowcy zauważyć osobę z daleka i bezpiecznie wyminąć w odpowiednim czasie i z odpowiednim dystansem. Spacerując z naszymi pociechami  przypomnijmy o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i korzystaniu z chodnika dla pieszych jeśli to możliwe.

Wybierając wycieczkę rowerową przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy wraz z dzieckiem stan techniczny jego pojazdu. Hamulce, światła, dzwonek od tych elementów często zależy bezpieczeństwo naszych dzieci, a jeśli zrobią to same przy „drobnej” pomocy osoby dorosłej lepiej zapamiętają na co należy zwracać uwagę przed każdą trasą. Jeśli wszystko jest jak należy, niezbędnym do podroży jest kask, on ochroni  głowę przed urazami w razie wypadku.  Jadąc rowerem przypominajmy o korzystaniu z  wyznaczonych ścieżek dla rowerzystów i korzystajmy z nich jeśli jest to tylko możliwe. Natomiast jeśli ich brak należy się poruszać w tym samym kierunku co inne pojazdy bardzo blisko pobocza i nie zapominajmy o  używaniu  sygnalizacji rękoma jeśli zamierzamy skręcić lub wyprzedzać, przed wcześniejszym się upewnieniem, czy manewr jest bezpieczny.

Dzieci należy zawsze mieć na oku i uczulić je na kontakty z nieznajomymi osobami. Prowadźmy z naszymi pociechami uświadamiające rozmowy, aby obcym osobom pod żadnym pozorem nie podawały swoich danych oraz nie wsiadały do samochodów ludzi, których nie znają. Naucz swoje dziecko wzywania pomocy w razie nagłego wypadku i uczul na pewne sytuacje, w których może czuć się zagrożone.

Coraz popularniejsze są kursy pierwszej pomocy dla najmłodszych, na których dzieci uczą się zachowań w trakcie wypadków. Rozważ czy nie warto skorzystać z okazji i przeszkolić dziecko w zakresie udzielania pierwszej pomocy, gdyż zwiększy to nie tylko jego świadomość i pozwoli oswoić z pewnymi sytuacjami ale Twoje bezpieczeństwo również się zwiększy. Coraz częściej słychać o dzieciach, które uratowały życie lub zdrowie swoim bliskim swoją odpowiedzialną postawą.

Pamiętajmy, iż o bezpieczeństwie najmłodszych jesteśmy zobowiązani pamiętać zawsze i należy dołożyć wszelkich starań aby zadbać o to bezpieczeństwo. Zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z naszej oferty szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci organizowanych w ramach akcji "Miś Bohater".

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn