Wózki widłowe są jednymi z najbardziej znanych oraz stosowanych pojazdów do przemieszczania ładunków w różnego typu przedsiębiorstwach.
Każdy operator wózka widłowego, aby zachować bezpieczeństwo podczas swojej pracy, powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Każdego dnia, przed rozpoczęciem pracy, powinien skontrolować stan techniczny wózka widłowego, w tym: układ napędowy, kierowniczy, hamulcowy, a także oświetlenie i sygnalizację dźwiękową.
- W przypadku przerwy lub zakończenia pracy należy obowiązkowo zgasić wózek widłowy odstawiając w bezpieczne, wyznaczone miejsce oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego.
- Operatorzy wózków widłowych powinni obowiązkowo przechodzić szkolenia z dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcji BHP wózka widłowego.
Rozwój technologii umożliwia produkcję nowoczesnych wózków widłowych wyposażonych w systemy bezpieczeństwa, takie jak: kamery umożliwiające dokładną obserwację transportowanego towaru oraz systemy poprawiające charakterystykę jezdną i manewrową.
Jednym z takich systemów jest pętla indukcyjna wbudowywana w posadzkę, która uniemożliwia poruszanie się wózka poza ścieżką magnetyczną, blokując przy tym układ kierowniczy. W większości przypadków jest ona stosowana w magazynach o wąskich korytarzach, co znacznie ułatwia transport wewnątrzzakładowy.
Okazuje się jednak, że mimo coraz częściej wykorzystywanych systemów zapewniających bezpieczeństwo pracy na wózkach widłowych, warto pamiętać, że jednym z głównych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo jest zachowanie samego pracownika. Dlatego też pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednie szkolenia w tym zakresie.