Fundusze Unijne

Bezpieczna praca w ogrodzie

Rozpoczynając prace w ogrodzie naszą uwagę poświęcamy szeregu zadań, jakie mamy do wykonania. Niestety bardzo rzadko jednak przy tej okazji pamiętamy o własnym bezpieczeństwie. Większość czynności wykonujemy, nie myśląc o tym, że może nam się coś przydarzyć, a wypadki w ogrodzie nie należą do rzadkości. Powinniśmy starać się pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy
w ogrodzie, gdyż to na pewno będzie z korzyścią dla nas i naszego otoczenia.

Zagrożeń na nas czychających podczas prac w ogrodzie jest wiele. Naszą uwagę powinna zwrócić nie tylko odpowiednia jakość naszego sprzętu, ale i odpowiednie jego użytkowanie. Przykładem jest tutaj drabina, która z pozoru bezpieczna przyczynia się do conajmniej 10 zgonów oraz 1000 poważnych obrażeń każdego roku.

Jeśli w Państwa ogrodzie bawią się dzieci bezwzględnie sprawdźcie czy nic im nie zagraża. Należy pomyśleć o usunięciu
z ich zasięgu wszystkich narzędzi ogrodniczych, zabezpieczyć środki ochrony roślin i nawozy, sprawdzić możliwość dostania się dzieci do źródeł prądu lub wody. Jednocześnie pamiętajcie również, aby uniemożliwić ich dostanie się do sprzętu i maszyn mechanicznych lub elektrycznych.

Prace przy roślinach z pozoru przyjemne niosą za sobą również wiele zagrożeń, a to za sprawą roślin trujących. Rośliny są źródłem licznych alergii. Silne zapylenie może doprowadzić np. do astmy oskrzelowej. Dlatego też ci z Państwa, którzy borykają się z alergią na pyłki powinni unikać prac ogrodowych w czasie najsilniejszego zapylenia.

Czytaj więcej

    Chcesz o coś zapytać?