Fundusze Unijne

Bezpieczna praca w ogrodzie

Rozpoczynając prace w ogrodzie naszą uwagę poświęcamy szeregu zadań, jakie mamy do wykonania. Niestety bardzo rzadko jednak przy tej okazji pamiętamy o własnym bezpieczeństwie. Większość czynności wykonujemy, nie myśląc o tym, że może nam się coś przydarzyć, a wypadki w ogrodzie nie należą jednak do rzadkości. Powinniśmy starać się pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy w ogrodzie, gdyż to na pewno będzie z korzyścią dla nas i naszego otoczenia.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pewne aspekty pracy w ogrodzie, które mają wpływ na bezpieczeństwo.

Nie jakość kosztuje, ale jej brak

Zakupując na przykład nowy topór czy siekierę zwracajmy uwagę na tworzywo z jakiego są wykonane – warto tu zainwestować w stal kutą. Pomocne okazują się również certyfikaty jakości. W ten sposób zadbamy o nasze cenne bezpieczeństwo. Jak mówi Windberg, niemiecki ekspert ds. ochrony pracy i bezpieczeństwa: ”Jakość kosztuje, ale procentuje”. Warto pamiętać, że inwestycja w jakość to kwestia bezpieczeństwa i szeroko pojmowane dobro użytkownika.

Kontroluj stan techniczny narzędzi i urządzeń

Najczęstszą przyczyną wypadków są skaleczenia narzędziami oraz skaleczenia wynikające z nieodpowiedniego korzystania z urządzeń. W związku z tym niezmiernie ważne jest dbanie o nie oraz wykonywanie doraźnych napraw. Warto pamiętać o sezonowym przeglądzie i konserwacji maszyn w trakcie prac ogrodowych. Stan techniczny maszyn, obok jakości ich wykonania to jeden z czynników warunkujących ich prawidłową eksploatację. Dlatego tak ważna jest właściwa konserwacja. Jako użytkownicy tych maszyn będą Państwo mieli wtedy pewność, że ich praca będzie odbywała się bez żadnych przestojów, będzie bezpieczna i bardziej wydajna.

Praca na drabinie wymaga ostrożności

Jedna trzecia wszystkich zgłaszanych wypadków związanych z upadkiem z wysokości to wypadki przy pracy z użyciem drabin przystawnych lub rozstawnych – oznacza to przeciętnie 10 zgonów oraz 1000 poważnych obrażeń każdego roku. Do wielu z tych obrażeń dochodzi na skutek niewłaściwego użytkowania drabiny.

Do wypadku podczas używania drabiny dochodzi najczęściej, gdy:
•    następuje jej osunięcie się lub też przewrócenie,
•    złamie się element drabiny,
•    drabina używana jest do prac wymagających stosowania innego urządzenia,
•    czynności na drabinie są wykonywane nieprawidłowo.

Dlatego, zanim Państwo będziecie wchodzić na drabinę, należy ją dokładnie sprawdzić i zastanowić się, jak zminimalizować niebezpieczeństwo upadku.
Co należy robić, żeby użytkowanie drabiny było bezpieczne? Należy sprawdzić drabinę przed każdym użytkowaniem. Jeśli zauważycie Państwo uszkodzenia, pęknięcia lub też drabina jest brudna, czy mokra, nie należy jej używać. Najpierw zajmij się usunięciem uszkodzeń, wyczyść ją i wysusz. Bardzo istotne jest również przestrzeganie dopuszczalnego maksymalnego obciążenia.

Pamiętajcie Państwo, aby nie posługiwać się drabiną drewnianą ze szczeblami przybitymi do podłużnic. Szczeble muszą być wpuszczane w otwory wycięte w podłużnicach w odstępach około 30 cm.

Unikajmy również prac na wysokości podczas wilgotnej i wietrznej pogody lub wykonujmy je z osobą drugą.

Odzież robocza – ochroni ciało przed zadrapaniami podczas pracy w ogrodzie

O ile prace ogrodowe każdy kojarzy z narzędziami w nim wykorzystywanymi, o tyle o odpowiedniej odzieży myśli mało osób. Będąc właściwie ubranym w strój nadający się do wykonywania prac ogrodowych, pracuje się łatwiej, przyjemniej, a przede wszystkim bezpieczniej.

Ogrodniczki czy też fartuch to podstawa. Wykonane z mocnych materiałów są wytrzymałe i odporne na przetarcia. Do wyposażenia w nie, nie trzeba specjalnie przekonywać, ponieważ oprócz funkcji ochronnych przed zabrudzeniem i zadrapaniami pozwalają na przechowywanie podręcznych narzędzi niezbędnych podczas prac w ogrodzie.

Udar słoneczny, ból głowy, poparzenie to efekty długotrwałego przebywania na słońcu. Pracując w ogrodzie jesteśmy szczególnie wyeksponowani na światło słoneczne, dlatego też należy pamiętać o nakryciu głowy. Najlepsze są kapelusze bądź czapki z daszkiem, które osłonią również twarz i kark. W chłodne dni natomiast pamiętajmy o cieplejszych ubraniach, aby uniknąć przeziębienia.

Odpowiednie rękawice ochronne zabezpieczą Państwa dłonie przed skaleczeniami, zadrapaniami o pędy i kolce roślin, a także przed zwykłym zabrudzeniem. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych przy różach należy pamiętać o rękawicach z długimi rękawami, które uchronią przed ich kolcami. Profesjonalne rękawice ochronne pomogą również wyeliminować tak częste odciski i pęcherze powstające przy pracach ogrodowych. Nie należy używać rękawiczek nieprzepuszczających powietrza, gdyż powodują one podrażnienia skóry, nie są odporne na przecięcia oraz mogą powodować alergię na lateks.

Pielenie, sadzenie, pielęgnacja roślin to tylko nieliczne z prac, które w ogrodzie wykonuje się w pozycji klęczącej. W związku z tym warto pomyśleć o kupnie nakolanników, które ochronią kolana przed uderzeniami o twarde przedmioty. Klęcząc na twardej ziemi nie przemęczamy naszych kolan. Nakolanniki pełnią również funkcję izolacyjną oraz chronią nasze stawy kolanowe przed zimnem.

Podczas prac związanych z opylaniem zakładamy na twarz maseczkę.

Dziecko w ogródku!

Jeśli w Państwa ogrodzie bawią się dzieci bezwzględnie sprawdźcie czy nic im nie zagraża. Należy pomyśleć o usunięciu z ich zasięgu wszystkich narzędzi ogrodniczych, zabezpieczyć środki ochrony roślin i nawozy, sprawdzić możliwość dostania się dzieci do źródeł prądu lub wody. Jednocześnie pamiętajcie również, aby uniemożliwić dastanie się do sprzętu i maszyn mechanicznych lub elektrycznych.

Prace przy roślinach

Często w ogrodach występują rośliny trujące, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w ogrodzie bawią się dzieci lub przebywają zwierzęta. W pierwszym kroku rozpoznajcie Państwo rośliny trujące we własnym ogrodzie, a prace przy nich zawsze wykonujcie w rękawiczkach. Warto zabezpieczyć skórę i oczy, gdyż z rośliny może trysnąć sok, na przykład przy złamaniu pędu.

Rośliny są źródłem licznych alergii, a silne zapylenie może doprowadzić do astmy oskrzelowej. Dlatego też ci z Państwa, którzy borykają się z alergią na pyłki powinni unikać prac ogrodowych w czasie najsilniejszego zapylenia.

Tężec

W trakcie prac ogrodowych pamiętajmy o higienie. Po skończonych pracach należy dokładnie umyć ręce oraz zawsze przed spożyciem myjmy warzywa i owoce. Trzeba pamiętać, że zagrożenie tężcem nadal istnieje. Laseczka tężca jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie. Występuje w glebie, kurzu, błocie. Dlatego też w trakcie pracy w ogrodzie uważajcie Państwo na wszelkie ukłucia, zadrapania czy przecięcia.

Aby uchronić się przed zachorowaniem na tężec, konieczne jest powtarzanie szczepionki przypominającej w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej niż co 10 lat.

Przestrzegając powyższych zasad, starajcie się Państwo zadbać o to, aby w czasie wykonywania prac o większym ryzyku była obecna druga osoba, która zapewni nam pierwszą pomoc w razie wypadku.
 
Wiele osób prace w ogrodzie traktuje jako formę relaksu i odpoczynku. Kiedy postaramy się zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo, przestrzegając podstawowych zasad, nasz wypoczynek w ogrodzie będzie na pewno o wiele przyjemniejszy.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?