unia_31

Bezpieczny wypad w góry

Biorąc pod uwagę liczbę wypadków w górach, amatorów takich wypraw nie brakuje. Aby móc cieszyć się z pięknych wspomnień po powrocie, najpierw trzeba dobrze się przygotować i zaplanować całą „ekspedycję”. W celu ułatwienia sobie tego zadania, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze, zaplanujmy trasę tak, aby jej długość i poziom trudności uwzględniały kondycję fizyczną oraz umiejętności nasze i towarzyszy podróży. Wybierajmy tylko wyznaczone szlaki oraz zorientujmy się, gdzie na trasie są posadowione schroniska lub inne obiekty dające nam schronienie.

Sprawdźmy warunki meteorologiczne, nie dajmy się zaskoczyć przez nagłe zmiany pogody (burze, silne wiatry i opady śniegu, mgłę), które są częstym zjawiskiem obserwowanym w górach. Unikajmy samotnych wędrówek, nawet idąc w grupie pamiętajmy o tym, żeby poinformować kogoś o planowanej trasie wyprawy oraz o szacowanej godzinie powrotu.

Początek wyprawy zaplanujmy na wczesne godziny poranne, aby zdążyć dotrzeć do punktu docelowego przed zmrokiem. Zadbajmy również o wyposażenie naszego plecaka, w którym z pewnością powinien się znaleźć naładowany telefon komórkowy, dokument tożsamości, karta ICE, ciepła odzież na zapas, peleryna przeciwdeszczowa, podręczna apteczka, woda, wysoko energetyczny prowiant, scyzoryk, sznurek, taśma samoprzylepna, zapalniczka, latarka. I na koniec, najważniejsze, aby to co zabierasz ze sobą na szlak zabierać ze sobą z powrotem. Śmieci są lżejsze od pełnych opakowań!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn
Kobieta przy biurku w upalny dzień

Temperatura w miejscu pracy

Warunki pogodowe takie jak: niskie ciśnienie atmosferyczne, wysokie temperatury, długie i upalne dni wpływają niekorzystnie na naszą wydajność oraz ogólną aktywność życiową, mogą również powodować wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia dysfunkcji.

Czytaj więcej »
Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Jak skutecznie zarządzać charakterystykami specjalnymi w organizacji? Odpowiedź na to pytanie skłania do zastanowienia się nad tym, co to jest charakterystyka specjalna. Zgodnie ze standardem IATF 16949:2016 charakterystyka specjalna to:

Czytaj więcej »
Testy na COVID-19

Testy na COVID-19

W marcu 2020 r., wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z

Czytaj więcej »