Bezpieczny wypad w góry

Biorąc pod uwagę liczbę wypadków w górach, amatorów takich wypraw nie brakuje. Aby móc cieszyć się z pięknych wspomnień po powrocie, najpierw trzeba dobrze się przygotować i zaplanować całą „ekspedycję”. W celu ułatwienia sobie tego zadania, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze, zaplanujmy trasę tak, aby jej długość i poziom trudności uwzględniały kondycję fizyczną oraz umiejętności nasze i towarzyszy podróży. Wybierajmy tylko wyznaczone szlaki oraz zorientujmy się, gdzie na trasie są posadowione schroniska lub inne obiekty dające nam schronienie.

Sprawdźmy warunki meteorologiczne, nie dajmy się zaskoczyć przez nagłe zmiany pogody (burze, silne wiatry i opady śniegu, mgłę), które są częstym zjawiskiem obserwowanym w górach. Unikajmy samotnych wędrówek, nawet idąc w grupie pamiętajmy o tym, żeby poinformować kogoś o planowanej trasie wyprawy oraz o szacowanej godzinie powrotu.

Początek wyprawy zaplanujmy na wczesne godziny poranne, aby zdążyć dotrzeć do punktu docelowego przed zmrokiem. Zadbajmy również o wyposażenie naszego plecaka, w którym z pewnością powinien się znaleźć naładowany telefon komórkowy, dokument tożsamości, karta ICE, ciepła odzież na zapas, peleryna przeciwdeszczowa, podręczna apteczka, woda, wysoko energetyczny prowiant, scyzoryk, sznurek, taśma samoprzylepna, zapalniczka, latarka. I na koniec, najważniejsze, aby to co zabierasz ze sobą na szlak zabierać ze sobą z powrotem. Śmieci są lżejsze od pełnych opakowań!

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Utonięcia należą do najczęstszych przyczyn śmierci, szczególnie w sezonie letnim. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji z powodu utonięć rocznie umiera w Polsce około 400 osób. Z kolei dane Światowej

Czytaj więcej »
Zmiany w przepisach odpadowych

Zmiany w przepisach odpadowych

6. września tego roku, weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019.0.1579).

Czytaj więcej »