Czujki dymu a bezpieczeństwo pożarowe w domu

Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu, które są prostym sposobem na zniwelowanie skutków powstałego pożaru. Koszt zainstalowania czujki jest nieporównywalnie niski w stosunku do strat jakie może wyrządzić późno zauważony pożar.

Co prawda czujki dymu nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale mogą skutecznie zaalarmować mieszkańców, o powstałym pożarze. Umożliwia to w wielu wypadkach szybką ewakuację oraz ugaszenie ognia w zarodku, dzięki czemu można znacznie ograniczyć powstałe straty. 

Świadomość, że w warunkach pożaru ryzyko utraty życia gwałtownie rośnie sprawia, że czujki dymu są bardzo powszechne na świecie. Badania w Wielkiej Brytanii i USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o 40 % i więcej.
Statystyki pożarów w zależności od miejsca powstania pokazują, że najwięcej pożarów występuje w kuchni. Także w kuchni 41 % wypadków związanych jest z obrażeniami ciała. Natomiast miejscem występowania największej ilości ofiar śmiertelnych jest pokój wypoczynkowy i jadalnia (42 %ogółu przypadków śmiertelnych). Pomimo dużej ilości pożarów w kuchni normy nie zalecają stosowania tam czujek, ze względu na dużą liczbę fałszywych alarmów. 

Czujki dymu na polskim rynku

Na polskim rynku są dostępne czujki niezawierające materiału promieniotwórczego, które działają w oparciu o zasadę światła rozproszonego. Ich czułość jest tak zoptymalizowana, aby jak najszybciej alarmować o nadmiarze dymu. Jednocześnie czujka jest zaprogramowana tak, aby nie wywoływać fałszywego alarmu kiedy pojawi się w pomieszczeniu np. dym z papierosa. 
Czujki dzielimy na dwa rodzaje:
  • autonomiczne czujki pożarowe – zasilane są baterią 9V, dzięki której bez problemu mogą pracować przez przynajmniej rok,
  • czujki pożarowe zasilane sieciowo pod napięciem 12V – mają możliwość współpracy z systemami alarmowymi.

Zasady rozmieszczania czujek dymu w domach

Zalecane zasady rozmieszczania czujek domowych opierają się przede wszystkim na umieszczeniu czujki w korytarzu na każdej z kondygnacji. Standardy budowlane w Wielkiej Brytanii, oraz amerykańska norma NFPA 74 (brak polskich uregulowań) wymaga, aby każdy dom jednorodzinny był wyposażony w co najmniej jedną czujkę na jedną kondygnację. Dodatkowo, czujki te muszą być połączone, aby w razie alarmu jednej wszystkie dawały sygnał do ewakuacji. 
Wymóg stosowania jednej czujki na każdą kondygnację wynika z przeprowadzenia wielu badań na podstawie których stwierdzono, że tylko takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego poinformowania o zdarzeniu. 
Wiele ludzi decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki pomimo tego, że w domu jest więcej niż jedna kondygnacja. W takiej sytuacji dla bezpieczeństwa należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji. Między innymi z tego powodu, że będzie ona miała możliwość wykrycia pożaru zarówno na parterze jak i na wyższej kondygnacji. Z testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż na parterze. 

Sposób instalowania czujek dymu w jednopoziomowym domu

Jeżeli dom ma 1 kondygnację należy zainstalować pierwszą (podstawową) czujkę pożarową w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Czujkę należy umieścić jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach.
W przypadku bardzo dużych domów, posiadających szeroki korytarz lub hol, jedna czujka będzie niewystarczająca. W domu, w którym znajduje się więcej niż 1 sypialnia, czujka powinna być ulokowana pomiędzy sypialniami i pokojem wypoczynkowym. 
Jeżeli dom na więcej niż 1 kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej, ponieważ właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia pożaru. Druga czujka powinna być zainstalowana nad schodami w wyższej kondygnacji ponieważ pierwsza czujka mogłaby nie wykryć pożaru na 1 piętrze.
Czujki należy instalować na środku pomieszczenia, na suficie, w odległości nie większej niż 7 m od miejsca, w którym może wystąpić pożar. W przypadku, gdy czujka nie może być zamontowana na środku sufitu, można ją zamontować bliżej krawędzi ściany, jednak w odległości nie mniejszej niż 30 cm od jej krawędzi.
Czujek nie powinno się montować w miejscach, w  których występuje niska lub wysoka temperatura w porównaniu z pozostałą częścią pomieszczenia (np. świetliki w dachu, nieizolowane stropy), w łazienkach (para może powodować fałszywe alarmy), bezpośrednio nad grzejnikami, w sąsiedztwie urządzeń klimatyzowanych, wentylatorów, w miejscach występowania elementów utrudniających ruch powietrza, na bardzo wysokich stropach.

Pamiętaj!

  • Czujki nie zabezpieczają przed powstaniem pożaru, ale jedynie informują o jego wystąpieniu.
  • Czujki powinny być zainstalowane zgodnie z instrukcją montażu, aby zapewnić im prawidłowe działanie.
  • Działanie czujek powinno byś przetestowane w miejscu jej zainstalowania.
  • Działanie czujek i ich zasilanie powinno być okresowo sprawdzane.
  • Należy zaznajomić z sygnałem alarmowym czujki wszystkich mieszkańców domu.
Prosta instalacja i łatwa konserwacja to dodatkowe atuty przemawiające za zainstalowaniem czujki w każdym domu. W Polsce nie ma obowiązku instalowania tego typu urządzeń w domach, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach na świecie. Należy się jednak zastanowić „czy nie lepiej zapobiegać niż później leczyć”…
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Trwa rejestracja na TOP automotive 2019

Trwa rejestracja na TOP automotive 2019

Tegoroczna Konferencja TOP automotive 2019 odbędzie się już za niespełna sześć miesięcy. Tym razem uczestników Konferencji zaprosimy do Zakopanego w dniach 27-29 listopada.  Rejestracja trwa, jednak tylko do końca czerwca

Czytaj więcej »
7 prostych kroków do pracy zdalnej

7 prostych kroków do pracy zdalnej

Musisz przygotować pracowników do pracy w trybie home office?Nie wiesz, jakie oprogramowanie wybrać, aby dane Twojej firmy i Twoich klientów były bezpieczne?Brakuje Ci sprzętu? Wynajmij go!Zobacz, jak krok po kroku możemy

Czytaj więcej »

O, choinka! Pożar!

W tym przedświąteczny czas chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kwestię bezpieczeństwa w trakcie świąt. Jak pokazują statystki święta to czas wzmożonej pracy strażaków, wzywanych do licznych pożarów choinek. W święta

Czytaj więcej »

Zapraszamy na III Team Turniej 2012

  Jak co roku, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na III Team Turniej, czyli organizowany przez pracowników firmy Team Prevent turniej piłki nożnej- jak zwykle nie zabraknie ciekawych wykładów oraz pokazów!

Czytaj więcej »

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Przyjdź i poznaj Team Prevent Poland w Legnicy!   Zapraszamy na otwarcie nowego biura Team Prevent Poland w Legnicy, które odbędzie się we wtorek 31 marca br. Wydarzenie to będzie

Czytaj więcej »