Fundusze Unijne

Czy sport to zdrowie?

Tak naprawdę pytanie, czy coś jest dobre, czy złe można zadać praktycznie w każdej sprawie. Na przykład: czy socjalizm/kapitalizm jest dobry czy zły, czy linie wysokiego napięcia są dobre czy złe, czy jedzenie łososia norweskiego jest zdrowe? Na każde z nich nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Socjalizm/kapitalizm mają zarówno zalety jak i wady, przewody wysokiego napięcia są wspaniałe, jeśli trzeba dostarczyć elektryczność na dalekie odległości, ale wpływają negatywnie na zdrowie i mogą powodować nowotwory, a łosoś norweski byłby zdrowy, niestety jak wykazują ostatnie badania, zawiera w swoim mięsie różne toksyny.

Tak samo jest z uprawianiem sportu. Pytanie „czy sport to zdrowie?” powinniśmy zastąpić pytaniem „czy aktywność fizyczna to zdrowie?”. W drugim przypadku odpowiedź nasuwa się sama. Jest tak dlatego, ponieważ aktywność fizyczna jest nam niezbędna do funkcjonowania. Natomiast sam sport już nie. W samym sporcie zawiera się aktywność fizyczna, jednak doprowadzanie swojego organizmu do granic możliwości, jakich wymaga od nas uprawianie sportu, może spowodować negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Przykładem są wycieczki górskie. Jeśli wybierzemy się na Szyndzielnię, Babią Górę lub Kasprowy Wierch, to można powiedzieć, że uprawialiśmy aktywność fizyczną o mniejszej lub większej intensywności. Natomiast jeżeli wybierzemy się na K2 zimą bez użycia butli tlenowych, wtedy to także jest aktywność fizyczna, lecz w ekstremalnym wymiarze.

Reasumując, każda aktywność fizyczna jest dobra i pożądana, natomiast konsekwencje jej uprawiania są różne. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

    Chcesz o coś zapytać?