unia_31

Dlaczego warto organizować dni zdrowia w firmie?

Świadomość w zakresie zdrowia, czynników wywołujących choroby i profilaktyki zyskuje na znaczeniu w każdym obszarze naszego życia. Nic dziwnego więc, że coraz więcej pracodawców dostrzega powagę tego tematu i stara się zapewnić pracownikom odpowiednią edukację na temat zdrowia. Dobrym pomysłem jest organizowanie dni zdrowia w firmie.

Na co narażeni są Twoi pracownicy?

Trudna sytuacja związana z długotrwałą pandemią a od niedawna również z wojną w Ukrainie sprawiła, że wiele osób skarży się na przewlekły stres i powiązane z nim choroby.

Do stresorów będących wynikiem aktualnej sytuacji dochodzi stres towarzyszący nam w życiu prywatnym i zawodowym. Badania dotyczące problemu stresu wśród polskich pracowników nie napawają optymizmem. Aż ¼ z nas odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu. To wszystko jest ogromnym obciążeniem dla psychiki Twoich pracowników.

Skutki stresu obejmują dolegliwości ze strony zdrowia psychicznego i fizycznego. Depresja, lęki, zaburzenia nastroju, uzależnienia, a także zaburzenia odżywiania i kompulsywne objadanie się – to tylko część z nich. Zaburzenia psychiczne są obecnie jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego.

Dni zdrowia w firmie SQD Alliance
Dzień zdrowia to inicjatywa, jaką docenią pracownicy
Nie tylko stres. Co jeszcze dolega Twoim pracownikom?

Oprócz chorób związanych z przewlekłym stresem, pracownicy w Polsce zmagają się z dolegliwościami ze strony układu ruchu. Nadal nie każdy pracodawca jest świadomy tego, jak istotna jest ergonomia w miejscu pracy. Tymczasem to właśnie problemy zdrowotne związane z układem mięśniowo-szkieletowym wyłączają z życia zawodowego najwięcej osób. Poza zwolnieniami lekarskimi związanymi z ciążą i porodem są najczęstszą przyczyną L4 wśród polskich pracowników. Zagrożone wystąpieniem chorób układu ruchu są zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i wykonujące pracę siedzącą. Długie przebywanie w pozycji siedzącej stanowi np. duże obciążenie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Osoby pracujące przy monitorach, oprócz zagrożeń wynikających z pracy siedzącej, borykają się także z nadmiernym obciążeniem narządu wzroku, co może w konsekwencji prowadzić do pogarszania się widzenia.

Pracownicy narażeni są też każdego dnia na różnego rodzaju czynniki wywołujące choroby. Nie wszystkie powiązane są z charakterem ich pracy. Pomimo rosnącej świadomości na temat wpływu stylu życia i stresu na zdrowie, światowe statystyki chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia czy nowotwory stale są w czołówce problemów zdrowia publicznego. Jednym z powodów jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i mikroelementy. Szacuje się, że ok. 40% nowotworów to wynik niezdrowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety. Dlatego tak istotne jest również podnoszenie świadomości pracowników w zakresie zasad zdrowego odżywiania oraz walki z nadwagą.

Jak skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością oraz zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze? Zorganizuj kampanię na temat zdrowego odżywiania w swojej firmie.

Pobierz katalog aktywności eventowych!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i prześle Ci materiał, zawierający aż 70 różnych aktywności eventowych.

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Dni zdrowia w firmie – dlaczego warto postawić na edukację zdrowotną?

Powodów przemawiających za tym, że promocja zdrowia w pracy to świetny pomysł jest naprawdę sporo. Do najważniejszych z nich należą oczekiwania pracowników w tym zakresie. Zdrowie jest wskazywane jako najważniejsza wartość dla większości społeczeństwa. Twoją firmę tworzą więc osoby, dla których zdrowie jest bardzo istotne.

Zgodnie z badaniami, pracownicy oczekują, że pracodawca zapewni im wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego. Takie wsparcie jest szczególnie ważne w obliczu nasilonego działania stresu. Zapewnienie pracownikom działań edukacyjnych skierowanych na walkę ze stresem oraz zaoferowanie im wsparcia psychicznego może się więc okazać dobrym pomysłem. Dzień Zdrowia w firmie to doskonała okazja do tego, by poruszyć temat radzenia sobie ze stresem, oraz wdrożyć edukację zdrowotną w obszarze zaburzeń psychicznych.

Dlaczego jeszcze warto postawić na promocję zdrowia w pracy? Inwestycja w zdrowie pracownika skutkuje zwiększeniem jego zaangażowania, a co za tym idzie efektywności, produktywności i jakości wykonywanej pracy. Proponując swoim pracownikom działania prozdrowotne, wpływasz na polepszenie się ich stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Dzięki temu zmniejsza się ilość absencji chorobowych w firmie oraz rotacji w zespole. Przekłada się to dodatnio na zyski firmy.

Przykłady promocji zdrowia w miejscu pracy — jak możesz wesprzeć pracowników?

Pomysłów na zorganizowanie dnia zdrowia w firmie jest mnóstwo i na pewno każdy pracodawca znajdzie coś, co trafi w potrzeby jego zespołu. Do wyboru mamy rozmaite materiały edukacyjne w formie drukowanej, a także webinary, filmy, szkolenia, ćwiczenia i warsztaty (np. z fizjoterapeutą) a nawet badania profilaktyczne dla pracowników i konsultacje ze specjalistami takimi jak dietetyk czy psycholog. Przy okazji prowadzenia działań na rzecz promocji zdrowia w miejscu pracy, warto podjąć się edukacji zdrowotnej na tematy takie jak:

  • walka ze stresem i jego następstwami, promocja zdrowia psychicznego,
  • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
  • odpowiednia dieta i zdrowy styl życia,
  • profilaktyka chorób nowotworowych,
  • zdrowie układu ruchu i narządu wzroku.

Specjaliści zajmujący się tematyką zdrowia w SQD Alliance przygotowują całe pakiety szkoleń, które mogą się okazać pomocne także dla pracowników Twojej firmy. Obejmują najistotniejsze obszary z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dzień zdrowia w miejscu pracy może się okazać doskonałym pomysłem. Jesteś ciekawy, jak mógłby wyglądać w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami. Nasz specjalista opowie Ci więcej o naszych działaniach i ich efektach oraz podpowie, co możemy zaproponować Twoim pracownikom.

 

Zapytaj o szczegóły

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach i przedstawić Ci propozycję współpracy.

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn
SQDA Gruźlica objawy, zapobieganie

Gruźlica – choroba ciągle groźna

Pomimo rozwoju medycyny, gruźlica to choroba ciągle groźna. Podatni na zachorowania są przy tym nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Dawniej zarażenie mogło zostać spowodowane piciem mleka od chorych krów.

Czytaj więcej »
Raport 8d

Raport 8D

W obecnym świecie motoryzacyjnym spotykamy się z ogromną ilością wymagań stawianych przez klientów. Wymagania przekazywane są w łańcuchu dostaw do źródła wytwarzania. Niemniej jednak nie wszyscy dostawcy w łańcuchu dostaw

Czytaj więcej »
Depresja w czasie izolacji

Depresja w czasie izolacji

Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, coraz więcej ludzi zmuszonych jest spędzać przeważającą część czasu w domach. Taka sytuacja potrafi wywierać negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne wielu osób, gdyż

Czytaj więcej »