Fundusze Unijne

Dlaczego warto organizować dni zdrowia w firmie?

Świadomość w zakresie zdrowia, czynników wywołujących choroby i profilaktyki zyskuje na znaczeniu w każdym obszarze naszego życia. Nic dziwnego więc, że coraz więcej pracodawców dostrzega powagę tego tematu i stara się zapewnić pracownikom odpowiednią edukację na temat zdrowia. Dobrym pomysłem jest organizowanie dni zdrowia w firmie.

Na co narażeni są Twoi pracownicy?

Trudna sytuacja związana z długotrwałą pandemią a od niedawna również z wojną w Ukrainie sprawiła, że wiele osób skarży się na przewlekły stres i powiązane z nim choroby.

Do stresorów będących wynikiem aktualnej sytuacji dochodzi stres towarzyszący nam w życiu prywatnym i zawodowym. Badania dotyczące problemu stresu wśród polskich pracowników nie napawają optymizmem. Aż ¼ z nas odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu. To wszystko jest ogromnym obciążeniem dla psychiki Twoich pracowników.

Skutki stresu obejmują dolegliwości ze strony zdrowia psychicznego i fizycznego. Depresja, lęki, zaburzenia nastroju, uzależnienia, a także zaburzenia odżywiania i kompulsywne objadanie się – to tylko część z nich. Zaburzenia psychiczne są obecnie jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego.

Dni zdrowia w firmie SQD Alliance
Dzień zdrowia to inicjatywa, jaką docenią pracownicy
Nie tylko stres. Co jeszcze dolega Twoim pracownikom?

Oprócz chorób związanych z przewlekłym stresem, pracownicy w Polsce zmagają się z dolegliwościami ze strony układu ruchu. Nadal nie każdy pracodawca jest świadomy tego, jak istotna jest ergonomia w miejscu pracy. Tymczasem to właśnie problemy zdrowotne związane z układem mięśniowo-szkieletowym wyłączają z życia zawodowego najwięcej osób. Poza zwolnieniami lekarskimi związanymi z ciążą i porodem są najczęstszą przyczyną L4 wśród polskich pracowników. Zagrożone wystąpieniem chorób układu ruchu są zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i wykonujące pracę siedzącą. Długie przebywanie w pozycji siedzącej stanowi np. duże obciążenie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Osoby pracujące przy monitorach, oprócz zagrożeń wynikających z pracy siedzącej, borykają się także z nadmiernym obciążeniem narządu wzroku, co może w konsekwencji prowadzić do pogarszania się widzenia.

Pracownicy narażeni są też każdego dnia na różnego rodzaju czynniki wywołujące choroby. Nie wszystkie powiązane są z charakterem ich pracy. Pomimo rosnącej świadomości na temat wpływu stylu życia i stresu na zdrowie, światowe statystyki chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia czy nowotwory stale są w czołówce problemów zdrowia publicznego. Jednym z powodów jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i mikroelementy. Szacuje się, że ok. 40% nowotworów to wynik niezdrowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety. Dlatego tak istotne jest również podnoszenie świadomości pracowników w zakresie zasad zdrowego odżywiania oraz walki z nadwagą.

Jak skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością oraz zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze? Zorganizuj kampanię na temat zdrowego odżywiania w swojej firmie.

Pobierz katalog aktywności eventowych!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i prześle Ci materiał, zawierający aż 70 różnych aktywności eventowych.

Case study: Dzień bhp w firmie i budowa kultury bezpieczeństwa

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Dni zdrowia w firmie – dlaczego warto postawić na edukację zdrowotną?

Powodów przemawiających za tym, że promocja zdrowia w pracy to świetny pomysł jest naprawdę sporo. Do najważniejszych z nich należą oczekiwania pracowników w tym zakresie. Zdrowie jest wskazywane jako najważniejsza wartość dla większości społeczeństwa. Twoją firmę tworzą więc osoby, dla których zdrowie jest bardzo istotne.

Zgodnie z badaniami, pracownicy oczekują, że pracodawca zapewni im wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego. Takie wsparcie jest szczególnie ważne w obliczu nasilonego działania stresu. Zapewnienie pracownikom działań edukacyjnych skierowanych na walkę ze stresem oraz zaoferowanie im wsparcia psychicznego może się więc okazać dobrym pomysłem. Dzień Zdrowia w firmie to doskonała okazja do tego, by poruszyć temat radzenia sobie ze stresem, oraz wdrożyć edukację zdrowotną w obszarze zaburzeń psychicznych.

Dlaczego jeszcze warto postawić na promocję zdrowia w pracy? Inwestycja w zdrowie pracownika skutkuje zwiększeniem jego zaangażowania, a co za tym idzie efektywności, produktywności i jakości wykonywanej pracy. Proponując swoim pracownikom działania prozdrowotne, wpływasz na polepszenie się ich stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Dzięki temu zmniejsza się ilość absencji chorobowych w firmie oraz rotacji w zespole. Przekłada się to dodatnio na zyski firmy.

Przykłady promocji zdrowia w miejscu pracy — jak możesz wesprzeć pracowników?

Pomysłów na zorganizowanie dnia zdrowia w firmie jest mnóstwo i na pewno każdy pracodawca znajdzie coś, co trafi w potrzeby jego zespołu. Do wyboru mamy rozmaite materiały edukacyjne w formie drukowanej, a także webinary, filmy, szkolenia, ćwiczenia i warsztaty (np. z fizjoterapeutą) a nawet badania profilaktyczne dla pracowników i konsultacje ze specjalistami takimi jak dietetyk czy psycholog. Przy okazji prowadzenia działań na rzecz promocji zdrowia w miejscu pracy, warto podjąć się edukacji zdrowotnej na tematy takie jak:

  • walka ze stresem i jego następstwami, promocja zdrowia psychicznego,
  • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
  • odpowiednia dieta i zdrowy styl życia,
  • profilaktyka chorób nowotworowych,
  • zdrowie układu ruchu i narządu wzroku.

Specjaliści zajmujący się tematyką zdrowia w SQD Alliance przygotowują całe pakiety szkoleń, które mogą się okazać pomocne także dla pracowników Twojej firmy. Obejmują najistotniejsze obszary z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dzień zdrowia w miejscu pracy może się okazać doskonałym pomysłem. Jesteś ciekawy, jak mógłby wyglądać w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami. Nasz specjalista opowie Ci więcej o naszych działaniach i ich efektach oraz podpowie, co możemy zaproponować Twoim pracownikom.

 

Zapytaj o szczegóły

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach i przedstawić Ci propozycję współpracy.

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

    Chcesz o coś zapytać?