Fundusze Unijne

Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Wszyscy wiemy, że płuca są organem niezbędnym do życia, jednak fakt iż są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie nie jest już tak dobrze znany. Ostatnie badania wskazują, że choroby płuc stają się coraz większym zagrożeniem cywilizacyjnym.

Dlatego, co roku w dniach od 1-10 grudnia obchodzone są Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Przy tej okazji, organizowanych jest wiele akcji podnoszących świadomość na temat skali problemu, wagi profilaktyki i wiedzy na temat chorób płuc.

Schorzenia płuc są głównymi przyczynami zachorowań oraz zgonów na świecie. Przyczyną tego zjawiska jest zmiana warunków życia, powszechność nałogu palenia tytoniu oraz wydłużający się czas życia ludzi.

Do częstych chorób płuc zaliczyć należy: nowotwory płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, gruźlicę, mukowiscydozę, a także astmę oraz rozedmę płuc. Mimo wciąż rosnącej świadomości i coraz pełniejszej wiedzy na ich temat, liczba zachorowań nie maleje. Wręcz przeciwnie, naukowcy szacują, że do 2020 roku liczba chorych znacznie wzrośnie. Wzrost dotyczyć będzie głównie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów płuc i gruźlicy.

Rokowania mówią o tym, że na 68 milionów zgonów na świecie, aż 11,9 miliona będzie spowodowanych chorobami płuc. Obecnie plasują się one na drugim miejscu, po chorobach układu krążenia, pod względem umieralności, zapadalności, rozpowszechnienia i kosztów leczenia.

Najczęstsze objawy, na które uskarżają się osoby z chorobami płuc to meczący kaszel, ból w plecach i klatce piersiowej, zmęczenie nawet po krótkiej aktywności fizycznej oraz problemy z oddychaniem.

Rzeczą najistotniejszą jest profilaktyka, w tym m.in. regularne badania radiologiczne, spirometria oraz podstawowe badania krwi, ponieważ wcześnie wykryte schorzenia płuc można skutecznie leczyć.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn