Fałszywe Certyfikaty Państwowej Inspekcji Pracy!

Podający się za pracowników PIP oszuści, wyłudzają od przedsiębiorców pieniądze na szkolenia BHP i certyfikaty, które prawnie nie istnieją. Naciągacze próbują nakłonić przedsiębiorców do zakupu tak zwanego „Certyfikatu Polskiej Inspekcji Pracy”. Dokument ma chronić pojedynczych biznesmenów podczas kontroli warunków pracy i zatrudnienia pracowników. Jak podaje Gazeta Prawna, poszkodowani otrzymują pismo zawierające blankiet przekazu pocztowego na kwotę 180 złotych. Opcjonalnie oferowane są również wycenione na około 300 złotych szkolenia BHP. Obowiązek nabycia wątpliwej wartości dokumentu miałby być tumaczony bliżej nieznanymi zmianami w prawie. W oficjalnym oświadczeniu Państwowej Inspekcji Pracy  czytamy – PIP takich certyfikatów nie wydaje, ani też, tym bardziej, nie pobiera jakichkolwiek opłat z tego tytułu. Zwracamy uwagę, że na wezwaniach do zapłaty zamieszczany jest znak graficzny podobny do logotypu Państwowej Inspekcji Pracy oraz widnieje na nich podpis inspektora pracy, co może dodatkowo wprowadzać w błąd i świadczyć o rzekomej wiarygodności fałszerzy. Oprócz telefonicznych i bezpośrednich kontaktów z firmami, oszuści tworzą fałszywe domeny, które poprzez odwołania do nazwy urzędu, sugerują, że należą do PIP.
– Strony te zawierają informacje o możliwości uzyskania porady prawnej, zadania pytania czy zamieszczenia reklamy porad prawnych. Może to wprowadzić w błąd internautów i kojarzyć sie z serwisami internetowymi PIP – przestrzega Inspekcja na swojej stronie internetowej, zaznaczając, że oficjalnymi domenami Urzędu są: pip.gov.pl, oip.pl, ospip.pl.

Uważajmy na oszustów, korzystajmy z usług firm profesjonalnych
o rzetelnym wizerunku. W razie wątpliwości zwróćmy się do Państwowej Inspekcji Pracy bądź do naszych specjalistów, którzy udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z nami za pomocą naszego formularza
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Przygotowania do kwarantanny covid-19 w domu

Przygotowanie do kwarantanny

Cykl artykułów #zostańwdomu Przypominamy o poszczególnych krokach i zasadach podczas odizolowania. Podpowiemy, jak załagodzić trudności związane z odosobnieniem. Podstawowe normy i wytyczne dotyczące separacji z otoczeniem Każdy, kto miał kontakt

Czytaj więcej »
Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Utonięcia należą do najczęstszych przyczyn śmierci, szczególnie w sezonie letnim. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji z powodu utonięć rocznie umiera w Polsce około 400 osób. Z kolei dane Światowej

Czytaj więcej »

Otrzymaj BEZPŁATNY dostęp
do szkolenia online

“Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy”

Wypełnij formularz i obejrzyj webinar dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników.