Fundusze Unijne

ICE – w nagłym wypadku!

ICE lub I.C.E. (ang. In Case of Emergency, pol. w nagłym wypadku) to międzynarodowy skrót informujący z kim powinni się skontaktować ratownicy w razie nagłego wypadku.

Pomysł numeru ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych. Akcja ma zasięg europejski.

Dzięki zapisaniu pod hasłem ICE1, ICE2 w książce adresowej telefonu komórkowego numerów osób najbliższych ułatwimy pracę ratownikom. Dzięki tej informacji służby ratownicze wiedzą z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan jego zdrowia (choroby, przebyte urazy, alergie lub leki, które bierze).

Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. ICE jest niezastąpione także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dowodzie osobistym czy innych dokumentach, które nosimy w portfelu zazwyczaj nie nosi się numerów kontaktowych. Nieliczni mają je zapisane na kartce papieru.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo pragniemy poinformować o prowadzonej akcji oraz zachęcić do  zadania sobie tego naprawdę niewielkiego wysiłku i wprowadzenia numeru ICE w Państwa telefonach komórkowych. To nic nie kosztuje, a może, w razie potrzeby, uratować Państwu życie.

W związku z powyższym zachęcamy Państwa do umieszczenia na liście kontaktów w swoich telefonach przed nazwami swoich bliskich skrótu ICE. Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymaga następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, ICE3, itd.

Uważamy, że każda akcja, która choć trochę może zwiększyć szanse na przeżycie jest słuszna. Ceńmy swoje życie i róbmy wszystko by móc cieszyć się nim jak najdłużej!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?