12 marca br. decyzją International Organization for Standardization (ISO), opublikowano normę ISO 45001:2018. Standard ten określa wymagania dotyczące systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP) wraz z wytycznymi dotyczącymi jego stosowania, aby umożliwić organizacji proaktywną poprawę wyników w zakresie BHP w zapobieganiu urazom i chorobom.
Bezpieczeństwo w motoryzacji
W motoryzacji, która charakteryzuje się podejściem systemowym, nacisk na usystematyzowanie działań w zakresie bezpieczeństwa pracy pojawia się w kolejnych publikacjach zawierających wymagania dla automotive.
Norma ISO 45001
Stworzenie normy ISO 45001, która ujednoliciła wymagania, dotychczas rozpatrywane
w różnych normach krajowych, sprawiło, że organizacje motoryzacyjne mają możliwość odniesienia się do jednego źródła.
W IATF 16949, w punkcie 7.1.4, odnoszącym się do ISO 9001 i mówiącym o środowisku funkcjonowania procesów, zawarta jest uwaga, iż „Organizacja może wykazać zgodność z aspektami bezpieczeństwa personelu ujętymi w tym wymaganiu, jeżeli posiada uznaną certyfikację trzeciej strony na zgodność z normą ISO 45001 (lub równoważną)”.
Zapis ten sprawia, że również OEMy coraz bardziej rygorystycznie wymagać będą od swoich dostawców wdrożenia i utrzymywania ISO 45001. Dla organizacji, które mają wdrożone inne systemy zarządzania bezpieczeństwem pracy, okres przejściowy na dostosowanie ich do wymagań nowej normy wynosi 3 lata od momentu jej wejścia w życie, a więc do 11.03.2021 r.
Dlaczego warto?
• system przyjazny dla firm
• oparty na analizie zysków i strat
• ułatwia integrację systemów
• zapewnia integrację procesów biznesowych z bhp
Zmiany w standardzie spowodowały, że stał się on bardziej przyjazny dla firm. Opiera się na analizie ryzyka oraz analizie zysków i strat, a więc celach biznesowych organizacji. Dzięki temu zapewniona została integracja procesów biznesowych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Bhp staje się integralną częścią funkcjonowania każdej organizacji i nowa norma znacznie to ułatwia, ograniczając ryzyko biznesowe oraz prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia, a także zapewniając zgodność z obowiązującymi przepisami.
Jak to zrobić?
We wdrożeniu wymagań ISO 45001 lub aktualizacji obecnego systemu do jego wymagań, może Państwu pomóc Team Prevent Poland.
Nasz doświadczony zespół systemowców działających w dużej mierze na zakładach produkcyjnych, w tym automotive, jest w stanie wesprzeć organizację we wdrożeniu wymagań normy poprzez:
- audit zerowy i weryfikację stanu obecnego,
- konsultacje,
- szkolenia w zakresie wymagań normy,
- szkolenia dla auditorów wewnętrznych,
- audity sprawdzające poziom wdrożenia przed auditem trzeciej strony,
- na życzenie klienta udział w audicie certyfikującym.
Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły:
Ewa Czader
Dyrektor ds. systemów zarządzania i ochrony środowiska
ewa.czader@teamprevent.com
tel.: +48 883 318 222