Fundusze Unijne

Koronawirus – kluczowe informacje i definicje

Co to jest koronawirus?

To grupa wirusów, które u ludzi mogą powodować infekcje układu oddechowego, których przebieg w większości jest łagodny, a rzadziej skutkują one śmiercią. Koronawirusy są jedną z częstych przyczyn przeziębień. Obecnie niedostępne są szczepionki, które mogłyby zapobiegać zarażeniu koronawirusami lub je leczyć. Do grupy koronawirusów zalicza się m.in. wirus SARS, wirus MERS, endemiczne ludzkie koronawirusy (HcoV) czy też nowy koronawirus SARS-CoV-2.

Czym choroba COVID-19 różni się od grypy?

Objawowo zarówno choroby wywołane przez koronawirus SARS-CoV-2, jak i wirus grypy są takie same. Choroby objawiają się najczęściej gorączką, kaszlem, bólem mięśni, ogólnym osłabieniem i zmęczeniem. Różnicę można zaobserwować tylko w badaniach laboratoryjnych potwierdzając zakażenie koronawirusem.

Jak można zarazić się nowym koronawirusem?

Główną drogą szerzenia się jest kontakt człowiek – człowiek. Na podstawie obecnie dostępnych danych zakażają osoby z objawami lub osoby wykazujące objawy choroby.

COVID-19 może najprawdopodobniej być transmitowany poprzez:

  • bezpośredni kontakt fizyczny,
  • bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha,
  • pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.

Koronawirus może też rozprzestrzeniać się przez dotykanie obiektów lub powierzchni, które zostały wystawione na działanie wirusa, a następnie dotknięcie ust, nosa lub oczu.

Jak długo wirus jest niebezpieczny poza organizmem żywiciela?

Na podstawie wcześniejszych badań nad ludzkimi koronawirusami naukowcy odkryli, że mogą one przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do dziewięciu dni. Naukowcy przypuszczają, że takie same zdolności przeżycia może mieć też nowy koronawirus. Mówiąc dokładniej, wirusy mogą mieć zdolność do zarażania od dwóch godzin do dziewięciu dni, jeśli występują na powierzchni poza ciałem żywiciela.

Szanse na przeżycie koronawirusa na powierzchni przedmiotu maleją w temperaturze 30-40ºC. W przypadku większości badanych koronawirusów zdolność przeżycia malała praktycznie do zera w starciu z detergentami. Środki dezynfekujące zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu są w stanie inaktywować wirusy w ciągu minuty.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie się koronawirusem?

Osoby przebywające z osobami już zarażonymi w bliskiej odległości (mniej niż 1 metr), w małych lub zatłoczonych zamkniętych pomieszczeniach, nie zachowujące zasad higieny.

Kto jest najbardziej zagrożony ciężką postacią COVID-19?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe (np. astma, cukrzyca, choroby serca).

———————————————————————————————————

Team Prevent chce wspierać Twoją firmę i pracowników w upowszechnianiu wiedzy i rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat epidemii koronawirusa, zdrowia i profilaktyki. Nasi eksperci wyposażeni są w nowoczesny sprzęt medyczny, między innymi urządzenia dermalux. Skontaktuj się z nami w sprawie kampanii edukacyjnych, akcji profilaktycznych i szkoleń tematycznych.

Zachęcamy dosprawdzenia oferty szkolenia „W cieniu koronawirusa – profilaktyka zachorowań na wybrane choroby dróg oddechowych”.

Oferujemy również dedykowane plakaty.

W najbliższym czasie będziemy udostępniać kolejne informacje związane z panującą epidemią — naszym celem jest prowadzenie świadomej kampanii informacyjnej, która ma na celu edukację i uspokojenie nastrojów.

    Chcesz o coś zapytać?