Liderzy Środowiska o optymalizacji zużycia zasobów naturalnych

11 października odbyło się kolejne Forum Liderów Ochrony Środowiska, tym razem w zakładzie MAN Trucks Sp. z o.o. w podkrakowskich Niepołomicach.

XI Forum Liderów Ochrony Środowiska po raz kolejny było okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń w gronie przedstawicieli przedsiębiorstw i administracji publicznej. Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ na jego miejsce wybrano zakład MAN Trucks, który od roku 2011 certyfikuje system ekozarządzania i audytu EMAS oraz od 2014 OHSAS 18001:2007. Korzystając z gościnności firmy MAN Trucks uczestnicy spotkania mogli nie tylko w praktyce zobaczyć niezwykle efektowny proces montażu samochodów ciężarowych ale przede wszystkim poznać wdrożone rozwiązania firmy w optymalizacji zużycia zasobów naturalnych i energii w przemyśle.

Grupa Man w Polsce to kilka zakładów produkcyjnych. Firma posiada w swojej ofercie m.in. pojazdy ciężarowe, autobusy, silniki wysokoprężne oraz obsługę posprzedażną. Uczestnicy mogli poznać szczegółowy zakres działalności grupy oraz zakład MAN Truck w Niepołomicach, który jest jedną z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie.

MAN Trucks – przedsiębiorstwo odpowiedzialne za środowisko naturalne

Pani Magdalena Prochownik Specjalista ds. Ochrony Środowiska w MAN Trucks Sp. z o.o. podzieliła się swoimi doświadczeniami i praktycznym podejściem do tematu systemów środowiskowych ISO 14001 oraz EMAS. Za cel firma postawiła zieloną produkcję poprzez minimalne zużycie zasobów naturalnych przy jednoczesnym zwiększeniu poboru energii z odnawialnych źródeł. MAN jest niekwestionowanym liderem w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i ma poparcie proekologicznych projektów u najwyższego kierownictwa. Bardzo ciekawe dla uczestników okazały się projekty związane z zaangażowaniem pracowników w przedsięwzięcia ekologiczne jak np. sprzątanie Puszczy Niepołomickiej, środowiskowe konkursy międzywydziałowe i Eko Kaizen.

Optymalizacja zużycia zasobów naturalnych w przemyśle – wyzwaniem dla przyszłości

Kolejny panel poprowadził Pan Krzysztof Gawronek Specjalista ds. Utrzymania Ruchu MAN Trucks Sp. z o.o. Pan Krzysztof przedstawił w jaki sposób wdrażane są w zakładzie projekty związane z efektywnością energetyczną. Ne te potrzeby powołany został interdyscyplinarny zespół pracowników, którego zadaniem jest ocena proekologicznych pomysłów z Eko Kaizen i jeżeli jest to uzasadnione z punktu widzenia ochrony środowiska i ekonomii, wdrożenie ich w życie. Pan Krzysztof Gawronek pokazał, że nawet niskobudżetowe działania mają wymierny wynik zarówno finansowy jak i ekologiczny. Uczestnicy XI FLOŚ mogli na przykładzie doświadczeń zakładu MAN Trucks uzyskać praktyczne porady, które można wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie.

Optymalizacja zużycia zasobów naturalnych w życiu codziennym

Pani Małgorzata Bartkiewicz z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w jasny sposób przedstawiła przykłady proekologicznych standardów, które optymalizują zużycie zasobów naturalnych. Na przykładzie Ekostandardów omówione były przykłady z życia codziennego, które można wprowadzić w każdej organizacji. Certyfikaty to nie tylko prestiż ale też przyczynek do  wdrażania inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, co nie rzadko przynosi wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw.

Wizyta studyjna w zakładzie  

Jak zwykle najwięcej emocji wzbudziła wizyta studyjna w montowni, podczas której uczestnicy FLOŚ zobaczyli od podstaw produkcję pojazdów ciężarowych klasy ciężkiej, produkcję modelu nowej generacji MAN TG EURO 6. Produkcja obejmuje pojazdy ciężarowe z serii TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton, montowane w konfiguracjach jako pojazdy 2, 3 i 4 osiowe.

Ostatni panel był doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy uczestnikami XI FLOŚ. Na Forum obecny był przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice Pan Maciej Maderek z Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, który pozostawał do dyspozycji uczestników w zakresie praktycznych porad w kwestiach związanych z procedurą uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  Był to czas na swobodna rozmowę z przedstawicielami MAN Trucks i specjalistami ochrony środowiska różnych branż.

Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w XI FLOŚ. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym Forum.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
E-learning stworzony na nowo

E-learning stworzony na nowo

Rok 2019 to dla nas rok nowych technologii i zmian w naszej ofercie. Po kilkumiesięcznej pracy zapraszamy do poznania zupełnie nowego, interaktywnego e-learningu. Nowe kursy – zupełnie nowy layout, interaktywne

Czytaj więcej »

Nowości w ofercie wydawniczej

Wraz z końcem roku 2016 swoją działalność rozpoczęło Wydawnictwo TP z możliwością zakupu naszych publikacji poprzez sklep internetowy. W pierwszej kolejności udostępniliśmy dla Państwa polskie tłumaczenie standardu IATF 16949, jedyne

Czytaj więcej »
Recertyfikacja ISO 9001:2015

Recertyfikacja ISO 9001:2015

W połowie czerwca nasza firma z sukcesem przeszła audyt recertyfikujący, dzięki czemu nasz certyfikat w zakresie Zarządzania Jakością – ISO 9001:2015 jest ważny przez 3 kolejne lata, do 2022 roku.

Czytaj więcej »

Rytm biologiczny a praca

Każdy człowiek posiada swój "osobisty" zegar biologicznych, który zajmuje się sterowaniem jego organizmu. Posiadanie prawidłowej wiedzy, o tym jak funkcjonuje nasze ciało na przestrzeni 24h, pozwoli nam osiągnąć stan zdrowszego

Czytaj więcej »