Fundusze Unijne

Mały bohater

Wielkość człowieka polega na jego postanowieniu,

by być silniejszym niż warunki czasu i życia.

/A. Camus/

We wtorek, 10 marca 2015, mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie firmy Team Prevent Poland w Pszczynie niezwykłego gościa, małego bohatera, który sam o sobie mówi „niepokonany” – Karola Kabocika.

Karol jest sympatycznym i radosnym ośmiolatkiem, który dzielnie zmaga się ze swoją chorobą. Stwierdzono u niego dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe, przez co jego funkcje ruchowe są mocno ograniczone. Codzienna rehabilitacja ruchowa i logopedyczna są bardzo czasochłonne co powoduje, że kalendarz Karola jest bardzo napięty. Musi on godzić zajęcia rehabilitacyjne z zajęciami w szkole i dzięki wsparciu rodziców, siostry, nauczycieli i otaczających go ludzi wspaniale sobie z tym radzi.

Dzięki swojej silnej woli i dużej dozie optymizmu Karol bierze czynny udział w intensywnej terapii, rehabilitacji i ćwiczeniom fizycznym. Wszystko to wpływa pozytywnie i pokazuje wyraźnie postępy w rozwoju Karola. Mając 3,5 roku Karol nie mógł jeszcze zrobić kroku a dziś zademonstrował nam jak dobrze sobie już radzi z pionizatorem (specjalny chodzik), który udało się kupić również dzięki wsparciu pracowników Team Prevent.

Największymi kibicami Karola są jego rodzice i siostra, którzy otaczają go miłością i troską. To dzięki ich uporowi i opiece Karol dziś może stanąć na nogi, a w przyszłości, mamy taką nadzieję, samodzielnie chodzić.

Podczas wizyty w Team Prevent Poland rodzice opowiedzieli nam o rzeczywistości z jaką muszą się zmagać na co dzień, jaka była historia choroby Karolka i jak przebiega jego rehabilitacja.

Wszyscy obecni na spotkaniu wzruszyli się, kiedy Karolek zaczął opowiadać o swoich perypetiach w szkole i zawartych znajomościach. Okazało się, że jest bardzo lubiany przez swoich rówieśników, ale też jest niezwykle uczuciowy i wrażliwy na otaczających go ludzi. Kiedy jedna z jego przyjaciółek cichutko płakała w kąciku, obrażona na swoją koleżankę i użalała się nad tym, że nie ma przyjaciół Karol odpowiedział jej: Przecież masz we mnie przyjaciela. Dlaczego tego nie wykorzystujesz?

Karolek mimo iż ma ograniczoną możliwość poruszania się, ma trudność z mówieniem to jednak, jak mówią jego rodzice, jest silniejszy od nich. Niesamowitym jest jak potrafi podnieść na duchu. Kiedy rozmawia ze swoją mamą, a widzi, że jest smutna, pyta dlaczego się martwi, a później stwierdza: Przecież jest dobrze, przecież masz mnie.

Na swej drodze spotykamy różnych ludzi, mniej lub bardziej pozytywnych, ale takich ludzi jak Karol jest naprawdę mało. Ludzi, którzy cieszą się z każdego dnia, których uśmiech chwyta za serce, a szczerość rozbraja.

Terapia i rehabilitacja Karola są bardzo kosztowne i niestety tylko w części finansowane przez instytucje państwowe. Fundusze na rehabilitację Karola i sprzęt potrzebny do jego funkcjonowania rodzice kupują z otrzymanych darowizn. Dlatego wszystkie osoby zainteresowane dodatkowym wsparciem Karolka mogą w ramach rocznego rozliczenia podatku przekazać na ten cel 1% (KRS 0000237488).

Nasza firma wspiera Karolka od 2010 roku. Również w tym roku firma Team Prevent i jej pracownicy przekazali środki na rehabilitację Karola. Co roku podczas organizowanych wigilii firmowych była prowadzona zbiórka charytatywna na jego rehabilitację. Rodziców Karola bardzo wzruszyła informacja, że pracownicy Team Prevent sami z siebie decydują się na pomoc Karolkowi i pomimo zgłaszanych różnych propozycji innych celów charytatywnych, decyzja zawsze jest jednogłośna i zawsze ta sama: Pomagamy Karolkowi!

Na koniec spotkania z Karolem Pan Dariusz Grzegorczyk i Pan Donat Thomanek, Członkowie Zarządu Team Prevent Poland wręczyli naszemu gościowi torbę klubu FC Barcelona (Karol jest fanem piłki nożnej) oraz drobny upominek dla siostry Karolka. Karol wraz z rodzicami przekazali na ręce Zarządu pięknego anioła, jako wyraz wdzięczności za okazane wsparcie. Anioł zajął honorowe miejsce w biurze Zarządu.

To spotkanie na długo zapadnie w naszej pamięci jako wydarzenie bardzo pozytywne, pełne wzruszeń, śmiechu, ale też będzie dla nas inspiracją. Inspiracją do tego by być silniejszym niż pozwalają na to warunki czasu i życia, by być silnym jak Karol.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn