Fundusze Unijne

Nastrój (się) na jesień!

Jak poradzić sobie z jesienną chandrą, aby nasza efektywność w pracy nie zmalała i mimo przesilenia jesiennego nadal cieszyć się dobrym samopoczuciem? Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym, mamy nadzieję, będą się Państwo cieszyli w pełni z uroków polskiej złotej jesieni, która w tym roku jest wyjątkowo piękna.
Jesienna pogoda ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Badania naukowe pokazują, że niedobór światła słonecznego nasila objawy depresyjne, dlatego tak ważne jest aby w pełni wykorzystać słoneczne dni. W czasie przerwy obiadowej postaraj się wygospodarować czas na krótki spacer lub relaks na ławce. Świeże powietrze oraz „złapanie” słońca dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie. W dni wolne od pracy wybierz się na dłuższy spacer lub na rower, bardzo popularnym sportem w ostatnim czasie stał się nordic walking. Jaką formę aktywności fizycznej wybierzesz nie ma większego znaczenia, grunt aby odnaleźć w tym nieco przyjemności. Wielu ludzi nawet nie wie jak zbawienny wpływ na nasz organizm i dobry nastrój ma ruch na świeżym powietrzu. Warto jednak wyjść z domu i samemu się o tym przekonać.
Wysiłek fizyczny, nawet o niewielkiej intensywności, powoduje zwiększone wydzielanie niektórych neuroprzekaźników, które wpływają na poprawienie nastroju. Najlepszym momentem w ciągu dnia na taką aktywność jest ranek. Już na początku dnia poprawiamy sobie nastrój, a także dotleniamy nasz mózg co pozytywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Dzięki regularnej aktywności fizycznej łatwiej jest nam się pozytywnie nastawić do życia, a co za tym idzie chętniej wykonujemy swoje obowiązki służbowe oraz bardziej się na nich skupiamy. Aktywność fizyczna jest bardzo dobrą metodą na rozładowanie napięcia emocjonalnego lub też odczuwanego stresu. O stresie i sposobach jego redukcji pisaliśmy już jakiś czas temu. Zainteresowanych tematem odsyłamy do tych artykułów.
To co od zawsze najlepiej wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie to oprócz  aktywności fizycznej również  odpowiednia dieta.
Jesienią nasz sposób odżywiania zmienia się, dostępność warzyw i owoców nie jest już tak duża jak latem, przez co spożywane potrawy są cięższe i bardziej tuczące. Ważnym jest aby nie zapominać, iż racjonalna dieta dorosłego człowieka powinna składać się z 5 dobrze zbilansowanych posiłków. Każdy posiłek powinien zawierać porcję warzyw i owoców. Jak twierdzą dietetycy najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, to ono ma nam dostarczać siły i energii na cały dzień. Zgodnie z chińskim przysłowiem: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi.
Jak ustalili naukowcy z uniwersytetu w Cambridge, na poprawę nastroju bardzo dobre są potrawy bogate w tzw. tryptofan – specjalną substancję chemiczną, która pobudza w naszym organizmie produkcję serotoniny („hormonu szczęścia”). Produkty spożywcze zawierające ten aminokwas to przede wszystkim: szpinak, ser owczy, jaja, orzechy, fasolka, cukinia oraz czekolada. Przy czym bardziej zdrowym odpowiednikiem czekolady jest kubek gorącego prawdziwego kakao, ma zdecydowanie mniej kalorii niż czekolada i jest bogatym źródłem magnezu, którego niedobór w naszym organizmie może powodować senność, apatię i złe samopoczucie.
Jesień dla naszych organizmów nie jest czasem łatwym, wiąże się ze sporymi obciążeniami, z którymi nie zawsze nasz organizm daje sobie radę. Ważnym jest aby nie zapominać o tym i dbać o swoje samopoczucie. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo zachęcamy do skorzystania z powyższych rad. Wierzymy, że pozwolą one Państwu cieszyć się z uroków jesieni i efektywnie wypełniać swoje obowiązki.
Pełnej kolorów jesieni życzy Państwu Team Prevent!
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn