Nowe prawo wodne

Z początkiem nowego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo wodne, która zmienia liczne przepisy dotychczasowej ustawy. Akt ten pełni różne funkcje m.in. jest podstawą rozporządzeń dotyczących np. opłat za pobór wód i odprowadzanie ścieków, klasyfikacji ścieków czy w przypadku nowej ustawy – będzie także obligować do przeprowadzenia oceny wodnoprawnej dla inwestycji.

Polska została zobligowana do nowelizacji Prawa wodnego by móc spełnić warunki wstępne unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Brak zmian mógłby spowodować nałożenie przez Komisję Europejską kar oraz utratę dużych kwot z unijnych dotacji.

Projekt ustawy został po raz pierwszy zgłoszony w kwietniu 2016 roku jednak z powodu wciąż zgłaszanych wątpliwości resort środowiska ostatecznie uzupełnił i przesłał projekt do Sejmu pod koniec kwietnia 2017 roku.

Największe kontrowersje wzbudzają dodatkowe opłaty, które wedle nowych zapisów obejmą przedstawicieli kilku branż. Za wodę zapłacą więcej przede wszystkim przedstawiciele, którzy wykorzystują duże ilości wody w swojej działalności. Będą to np. przedsiębiorstwa z branży energetycznej, producenci napojów, rolnicy prowadzący duże gospodarstwa oraz hodowcy ryb.

Gospodarstwa domowe, drobni rolnicy czy przedsiębiorcy nie będą ponosić dodatkowych opłat za wodę. Jednakże w związku z nałożeniem dodatkowych opłat na przedsiębiorstwa z branży energetycznej, mogą wzrosnąć stawki za energię.

Przepisy nowego Prawa wodnego mają obowiązywać od  1 stycznia 2018 roku.

Poznaj nasz zespół ds. ochrony środowiska

Pobierz ustawę

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Grywalizacja w edukacji i szkoleniach

Po co nam grywalizacja w edukacji online?

Gratulacje! Właśnie przeszedłeś na kolejny poziom i znalazłeś się na stronie SQD Alliance. By znaleźć się na kolejnym poziomie i otrzymać odznakę wytrwałego czytelnika, musisz zapoznać się z tym krótkim

Czytaj więcej »
Zasady zarządzania stresem

Zasady zarządzania stresem

Stres jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ludzie w dzisiejszych czasach. Dotyka osób wszędzie, bez względu na wiek, płeć czy zawód. Stres, jak każdy dobrze wie, może

Czytaj więcej »
COVID-19 a przepisy bhp

COVID-19, a przepisy bhp

Zagrożenie ze strony COVID-19 występuje powszechnie, w tym także w zakładach pracy. Występowanie zagrożenia w tym miejscu nadaje mu nowy, odrębny kontekst prawny, określany w dużej mierze przez przepisy bezpieczeństwa

Czytaj więcej »