Fundusze Unijne

O, choinka! Pożar!

W tym przedświąteczny czas chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kwestię bezpieczeństwa w trakcie świąt.
Jak pokazują statystki święta to czas wzmożonej pracy strażaków, wzywanych do licznych pożarów choinek. W święta pożary są częstsze, bo w naszych domach pojawiają się żywe i sztuczne choinki, a także stroiki – wszystkie łatwopalne (obojętnie, jakiego gatunku jest choinka).
Świeżo ścięta choinka zawiera w sobie od 80% do 100%wody, po kilku dniach zawartość ta maleje nawet do 15%, czego dowodem są opadające igły. W igłach znajduje się żywica, olejki eteryczne, woski i tłuszcze, wszystkie to substancje łatwopalne.

Świeczki, zimne ognie

Dużym zagrożeniem są również popularne stroiki, w których często używamy ognia otwartego, np. zimnych ogni, czy świeczek. Pamiętajmy aby wychodząc z domu nie zostawiać zapalonych świeczek czy też włączonych urządzeń elektrycznych. Starajmy się też zamykać drzwi od pomieszczeń, dzięki czemu ogień z dużym prawdopodobieństwem pozostanie w tym jednym pomieszczeniu i być może nawet zgaśnie z uwagi na brak tlenu.
Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

Kuchenny rozgardiasz i świąteczne roztargnienie

Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi, pośpiechu czy zaniedbania. Przygotowując świąteczne dania nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej. Pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.

Uwaga, choinka w domu!

Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (wg przepisów minimum 60 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuścić do zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki.
Przeciążenie sieci elektrycznej oraz zwarcia jako przyczyny pożarów
W święta sieć jest bardziej przeciążona, bo podłączamy do niej o wiele więcej sprzętów. Przeciążanie instalacji elektrycznej jest szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy przewody ułożone są na podłożu palnym, np. na suchym drewnie lub prowadzone są w pobliżu materiałów łatwo zapalnych i takim świątecznym przykładem mogą być właśnie lampki choinkowe.
Oprócz przeciążeń sieci w okresie świątecznym dochodzi również do licznych zwarć, których skutkiem jest powstanie prądu o natężeniu kilkuset, a nawet kilku tysięcy amperów. Wielkość tego prądu zależy od wielkości oporu w punkcie zwarcia. Prąd zwarciowy powoduje wydzielenie w przewodach instalacji elektrycznej dużych ilości ciepła w bardzo krótkim czasie. Prowadzi to do nagrzania przewodów i ich izolacji. W sprzyjających warunkach może nastąpić zapalenie izolacji przewodów i materiałów palnych stykających się z przewodami.
Niekiedy zwarciu towarzyszy powstanie łuku elektrycznego pomiędzy dwoma przewodami lub częściami urządzeń, pomiędzy którymi występuje różnica potencjałów. Łuk elektryczny jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym ze względu na bardzo wysoką temperaturę (3000°C), która może spowodować zapalenie każdego ciała palnego stykającego się z łukiem lub znajdującego się w jego pobliżu.
Przyczynami zwarć są przede wszystkim uszkodzenia izolacji lub błędne połączenia, powstające najczęściej przy samowolnych naprawach przez osobny nieprzygotowane fachowo do tego rodzaju prac.
Uszkodzenia izolacji przewodów spowodowane są działaniami mechanicznymi, działaniem czynników żrących, wilgoci oraz przyspieszonym starzeniem wskutek przegrzewania przewodów podczas przeciążeń. W związku z tym należy dokonać dokładnych oględzin montowanych lampek i z dużą dozą ostrożności podchodzić do lampek, które maja za sobą już ładnych kilka lat.
W okresie świąt w każdym domu włączonych jest wiele urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenie choinek. Zbyt długo włączone mogą doprowadzić do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej i pożaru. Często też używa się przedłużaczy i rozgałęźników. One też mogą spowodować pożar. Zanim się z nich skorzysta, warto sprawdzić ich stan techniczny.
Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.
Dokonując zakupu lampek świątecznych zwróćmy uwagę na informacje o wykorzystaniu i ostrzeżenia na etykiecie. I co ważne sprawdźmy, czy produkt jest oznaczony znakiem CE. Jeśli tego znaku nie ma, nie kupujmy. Tak oznakowany produkt spełnia wymagania unijne i można przyjąć, że jest bezpieczny. Sprawdźmy na etykiecie również stopień ochrony. Jeśli jest tam IP 44, powinniśmy mieć spokojne święta.
W przypadku pożaru pamiętajmy o niezwłocznym powiadomieniem odpowiednich służb ratunkowych pod numerem telefonu 112 lub 998.
Święta Bożego Narodzenia to piękny i wyjątkowy czas, lecz aby móc w pełni cieszyć się tym okresem należy pamiętać o bezpieczeństwie i mimo świątecznego zamieszania zachować rozwagę i trzeźwość umysłu.

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?