Odbyła się kolejna edycja Forum Liderów Ochrony Środowiska

8. edycja FLOŚ odbyła się 11 marca br. w siedzibie Team Prevent Poland w Pszczynie. Głównym tematem Forum była ocena ryzyka środowiskowego wg ISO 14001 i doświadczenia firm w tym zakresie.

Forum rozpoczęło się od wystąpienia Pani Małgorzaty Andrzejewskiej-Goj i Pana Tomasza Soszka. Przedstawiciele firmy Boryszew S.A. poruszyli temat systemu zarządzania ryzykiem operacyjnym, które w firmie Boryszew S.A. dzieli się na zarządzanie środowiskiem wg ISO 14001 oraz zarządzanie bezpieczeństwem wg własnych wewnętrznych procedur. Przedstawiciele Boryszew S.A. omówili także cele i zadania środowiskowe, wśród których wymienili m.in. ocenę aspektów środowiskowych, wymagań prawnych, wyniki audytów i wyniki monitorowania oraz pomiarów.

Żywą dyskusję wywołały zagadnienia związane z problemami przy wdrażaniu systemu oraz kwestie związane z audytami i przeglądami stanowisk pracy bhp i oś. Przedstawiciele Boryszew zwrócili uwagę na trudności, z jakimi zmagała się firma np. podczas wprowadzania segregacji odpadów. Omawiając temat audytów zaprezentowali także przykładowe dokumenty i formularze wykorzystywane przez firmę. Prelegenci zwrócili również uwagę, że to czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem systemu ISO 14001.

Uczestników Forum szczególnie interesowały praktyczne rozwiązania, które wprowadziła firma Boryszew, np. jak prowadzone są audyty, jak długo trwa audyt, ile zajęło stworzenie formularza audytu oraz jaki był efekt jego wprowadzenia.

Drugą część VIII FLOŚ poprowadziła Pani Małgorzata Kozak, Manager Działu Ochrony Środowiska Team Prevent Poland, która w swoim wystąpieniu skupiła się na ocenie ryzyka zagrożeń zanieczyszczenia gruntu. Wraz z uczestnikami FLOŚ dyskutowała na temat oceny zanieczyszczeń powierzchni ziemi, remedjacji, substancji powodujących ryzyko, a także nowych zasad dotyczących zanieczyszczeń powierzchni gruntów.

Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom VIII FLOŚ dziękujemy za udział oraz dyskusję. Już teraz zapraszamy na IX Forum Liderów Ochrony Środowiska, które odbędzie się 10 czerwca br. Szczegółowe informacje dostępne są na sqda.pl.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Raport 8d

Raport 8D

W obecnym świecie motoryzacyjnym spotykamy się z ogromną ilością wymagań stawianych przez klientów. Wymagania przekazywane są w łańcuchu dostaw do źródła wytwarzania. Niemniej jednak nie wszyscy dostawcy w łańcuchu dostaw

Czytaj więcej »