Odmrożenia

Odmrożenie to miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania niskiej temperatury. Z odmrożeniem skóry, a tym bardziej głębszych tkanek ciała należy obchodzić się bardzo ostrożnie, aby uniknąć trwałego ich uszkodzenia i zminimalizować ból. Odmrożenie możliwe jest również w temperaturze powyżej 0°C – wiatr, wysoka wilgotność powietrza znacznie nasilają działanie odczucia zimna. W większości przypadków odmrożenia wymagają opieki medycznej. Najbardziej narażone na odmrożenia obszary ciała to nos uszy, twarz, ręce i nogi. Odmrożenia związane z hipotermią, czyli z wychłodzeniem organizmu poniżej 35 st. C,  niejednokrotnie stanowićą poważne zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Pierwsze objawy, które sugerują nam odmrożenie to zaczerwienienie, mrowienie i drętwienie skóry. Jeśli odczuwamy ból, jest to dobry znak – oznacza bowiem, że odmrożenie nie jest głębokie. Pamiętajmy, że charakterystyczną cechą dla odmrożenia jest zmiana koloru skóry – w pierwszym stopniu skóra jest czerwona, w drugim stopniu przybiera kolor woskowy, a w trzecim staje się biała.

Co robić kiedy dojdzie do odmrożenia?
Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, następnie należy przenieść poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia
w celu odizolowania go od zimna. Podczas czekania na pomoc medyczną zdejmij mokre ubrania poszkodowanego, nastepnie przykryj go dodatkowym kocem lub zanurz odmrożone kończyny w letniej wodzie. Inne części ciała (nos, uszy) ogrzej własnymi dłońmi. Po ogrzaniu odmrożone miejsca delikatnie przykryj suchym, jałowym opatrunkiem i okryj kocem, w celu nie dopuszczenia do ponownego wychłodzenia. Podaj poszkodowanemu ciepły, słodzony napój bezalkoholowy. Nalej do butelek ciepłej wody i obłóż nimi pachwiny oraz pachy poszkodowanego. Nie podawaj poszkodowanemu napojów alkoholowych ani tytoniu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co doprowadzić może do ponownego wychłodzenia organizmu, tytoń zaś powoduje ich zwężanie, co dodatkowo utrudnia ogrzanie odmrożonych części ciała. Jeśli pojawiły się pęcherze nie wolno ich przekłuwać, uciskać, ani nakładać żadnych maści.

Pamiętaj – nie wolno nacierać odmrożonych części ciała śniegiem, gdyż pogarsza to jeszcze bardziej ich stan doprowadzając do powstawania ran i nieodwracalnych uszkodzeń komórek.

Więcej informacji tutaj
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Zabezpieczenie biznesu oraz zachowanie płynności finansowej i zdrowia pracowników stanowi w czasach pandemii duże wyzwanie. Stworzenie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy nie jest możliwe bez dogłębnej oceny bezpieczeństwa epidemiologicznego w

Czytaj więcej »
SQDA kompulsywne jedzenie ze stresu

Jak pokonać kompulsywne objadanie się?

Dla wielu z nas jedzenie nie jest wyłącznie koniecznością, ale i przyjemnością. Spotykamy się z bliskimi w restauracjach serwujących pyszne potrawy, chętnie sięgamy po słodycze. Jedzenie może jednak stać się

Czytaj więcej »