Odwołanie stanu epidemii w Polsce a szkolenia okresowe bhp

16 maja 2022 roku nastąpiło w Polsce odwołanie stanu epidemii, który panował w naszym kraju od ponad dwóch lat. Pociąga to za sobą również zmiany w funkcjonowaniu firm. Co taka zmiana oznacza w przypadku szkoleń bhp dla pracowników? I, co najważniejsze, jak pracodawcy mogą się na te zmiany przygotować?

Stan epidemii w Polsce – jakie zmiany wprowadzono w zakresie bhp?

Trwający od marca 2020 roku stan epidemii w Polsce przyniósł zmiany w wielu obszarach naszego życia. Zmiany te dotknęły również działań pracodawców w dziedzinie bezpieczeństwa. Z jednej strony było to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń i stosowania środków ochrony indywidualnej, z drugiej jednakże znaczny spadek ilości organizowanych szkoleń, a także zmiana ich formy, co mogło znacznie wpłynąć na poziom świadomości w zakresie bezpieczeństwa u wielu pracowników.

Wprowadzone w 2020 r. przepisy nie zniosły co prawda obowiązku przeprowadzania szkoleń bhp dla pracowników, jedynie wydłużyły ważność wcześniejszych szkoleń okresowych. Skutkiem tego pozostało jednak zawieszenie prowadzenia szkoleń w wielu firmach.

Dodatkowym utrudnieniem wpływającym na możliwość oceny zmian w świadomości pracowników na temat bezpieczeństwa jest problem z oszacowaniem ilości sytuacji potencjalnie wypadkowych i samych wypadków względem poprzednich lat. Powodem tego mogą być m.in. czasowe zmniejszenie czasu pracy w związku z wprowadzeniem tarczy antykryzysowej COVID-19 czy zmiana formy pracy w tym rozpowszechnienia pracy zdalnej.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia ustanawiające odwołanie stanu epidemii – co ze szkoleniami bhp?

6 maja 2022 roku Minister Zdrowia ogłosił projekt rozporządzenia dotyczący odwołania stanu epidemii w Polsce. Jednoczesne wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego utrzymuje ważność przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W tym m.in. utrzymanie ważności szkoleń okresowych czy okresowych badań lekarskich.

To jednak pierwszy tak wyraźny krok w kierunku powrotu do codzienności sprzed ponad dwóch lat. Warto już teraz zastanowić się jakie skutki w zakresie nadrabiania zaległości w obszarze szkoleń okresowych bhp może spowodować odwołanie stanu epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Od czego zacząć planowanie szkoleń aby kolejne zmiany nie wprowadziły w naszych przedsiębiorstwach chaosu?

Ilu pracowników będzie wymagało przeszkolenia w ciągu 60 dni? Wiedząc już teraz o nadchodzących zmianach, możesz łatwiej rozplanować w czasie szkolenia dla pracowników. Na początek określ, ilu pracowników będzie musiało odbyć szkolenie okresowe bhp. Jeżeli chodzi o duże firmy, trzeba zastanowić się jeszcze nad tym, jak zaplanować szkolenia w odpowiednim czasie, by nie wpłynęło to na zaburzenie ciągłości produkcji. W tym przypadku będą narzędzia służące planowaniu harmonogramu szkoleń w firmie, takie jak platforma szkoleniowa SQD Alliance. Dzięki platformie szkoleniowej zyskujemy podgląd do grup szkoleniowych oraz archiwum, w którym znajdują się informacje o wcześniejszych szkoleniach danego pracownika. Szybko zweryfikujemy, który z pracowników odbył już szkolenie, albo w jakim terminie będzie je realizował.

Czy wystarczy Specjalistów ds. BHP na rynku, aby zrealizować szkolenia na odpowiednim poziomie merytorycznym? W jaki sposób zaplanować szkolenia, aby miał je kto zrealizować? W ramach wykazu zadań realizowanych przez służby bhp w zakładach pracy nie ma prowadzenia szkoleń okresowych. Dlatego ten obowiązek często spełniany jest we współpracy z firmami zewnętrznymi. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na powrót do realizacji szkoleń okresowych. Tym samym spada dostępność specjalistów z doświadczeniem trenerskim.

SQDA odwołanie stanu epidemii w Polsce - szkolenia okresowe bhp
Potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu szkoleń bhp dla pracowników? Pomożemy Ci

Jak zadbać o odpowiedni poziom szkoleń bhp?

Przepisy jasno wskazują na to, ile powinno trwać szkolenie dla określonych grup pracowników. Jeżeli decydujemy się na realizację szkoleń we współpracy z firmą zewnętrzną, warto wcześniej ustalić szczegółowy program oraz materiał szkoleniowy, tak aby odpowiadał warunkom pracy w zakładzie.

Każde stanowisko wiąże się z różnymi zagrożeniami. Wymaga to indywidualnego podejścia w przygotowaniu szkolenia. Aby szkolenie zostało zrealizowane na najwyższym poziomie, dobrze jest więc zaplanować czas również na przygotowanie merytoryczne materiału.

Kiedy rozpocząć organizację szkoleń bhp?

Kiedy rozpocząć organizację szkoleń bhp w firmie, by ze wszystkim zdążyć? Najlepiej nie czekać, warto już teraz rozpocząć poszukiwania odpowiedniej firmy zewnętrznej, która pomoże Ci w przeszkoleniu pracowników i rozplanowaniu w czasie szkoleń dla Twojego zespołu, wykorzystując możliwości organizacji ich w bezpiecznej formie.

Poza standardowym, zgodnym z rozporządzeniem zakresem szkolenia, warto zwrócić uwagę na sposób jego realizacji. Jeżeli dobierzemy odpowiednią formę szkolenia, pozwoli to znacznie zwiększyć efektywność wiedzy przyswajanej przez uczestników. Tym samym nie tylko osiągniemy powrót do stanu świadomości na temat bezpieczeństwa pracy sprzed epidemii, ale nawet wzniesiemy go na wyższy poziom.

Co może dać nam taką możliwość? Pomocne będzie zastosowanie nowoczesnych metod szkolenia, które firmy szkoleniowe mogły udoskonalić w ostatnim czasie. Np. poprzez zastosowanie nowych narzędzi do nauki indywidualnej i grupowej.

Codzienność, w jakiej się znaleźliśmy, już nieraz utwierdziła nas w przekonaniu, że zmiany mogą następować szybko i trudno przewidzieć dokładny czas ich wprowadzenia. Dlatego skuteczne planowanie oraz efektywna realizacja szkoleń okresowych może pozwolić pracodawcom nie tylko zmniejszyć koszty, ale również znacznie wzmocnić wizerunek odpowiedzialnego pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy przy zaplanowaniu oraz przeprowadzeniu szkoleń dla swoich pracowników? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami. Nasz specjalista pomoże Ci zaplanować niezbędne działania i doradzi najlepsze rozwiązania organizacyjne dla Twoich pracowników.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn