Ogólnopolski Dzień Transplantologii

26 stycznia, w rocznicę pierwszego przeszczepu nerki, dokonanego w roku 1966 w Warszawie obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

Ze statystyk wynika, że w roku 2015 dokonano 1514 przeszczepów*, jednak polskie placówki medyczne mogą takich operacji wykonywać znacznie więcej. Przeszczep serca możne wydłużyć życie o blisko 30 lat, a przeszczep nerki nawet blisko 40 lat.

Wiedza społeczeństwa o tym jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych ma przeszczepienie narządu jest nadal niewystarczająca. Sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Tematyka nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, stratą i bólem. Dlatego prowadzone są kampanie edukacyjne, które mówią przede wszystkim o życiu osób dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za przeszczepami oprócz przesłanek medycznych, przemawiają również przesłanki ekonomiczne. Przeszczep jest znacznie tańszy niż leczenie zastępcze.

Dla osób, które kategorycznie się temu sprzeciwiają, istnieje możliwość formalnego zgłoszenia sprzeciwu na oddanie po śmierci tkanek i narządów. Można tego dokonać za pomocą uzupełnionego i wysłanego formularza sprzeciwu http://www.poltransplant.org.pl/crs1.html, który zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Sprzeciwów i będzie bezwzględnie honorowany.

Co należy zrobić aby zostać dawcą:
1.    Podjąć decyzję, czy chcemy by po śmierci narządy trafiły do osób które tego potrzebują.
2.    Podpisać oświadczenie woli http://www.poltransplant.org.pl/ow.html; http://www.zanimzostanezombie.pl/doc/OW_web_3.pdf  i nosić przy sobie tą wypełnioną deklarację. Najlepiej przy dowodzie osobistym lub prawie jazdy.
3.    Poinformować rodzinę o podjętej decyzji.

Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów, dajemy życie i przywracamy zdrowie.

*Źródło: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2015.html

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zarządzanie energią w przedsiębiorstwie oraz 100% finansowanie inwestycji efektywności energetycznej w formule „Białych certyfikatów”

Targi SAWO 2018 za nami!

Ponad 30 tys. odwiedzających, 256 wystawców z 25 państw – tak w liczbach wyglądały tegoroczne Targi SAWO, które odbyły się pod koniec kwietnia w Poznaniu. Jak podczas każdej edycji, tak

Czytaj więcej »

Kompendium wiedzy z ochrony środowiska

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w 3-dniowym szkoleniu otwartym “Kompendium wiedzy” z zakresu ochrony środowiska, które odbędzie się 4-6.03.2015 r. w Szczyrku. Podczas szkolenia w sposób czytelny i przystępny przedstawia cały

Czytaj więcej »

XI FLOŚ w MAN Trucks

XI FLOŚ odbędzie się 11.10.2016 r. na terenie zakładu MAN Trucks Sp. z o.o. w Niepołomicach. Tematem przewodnim FLOŚ będzie: „Optymalizacja zużycia zasobów naturalnych w przemyśle”. Zakład w Niepołomicach jest

Czytaj więcej »

Otrzymaj BEZPŁATNY dostęp
do szkolenia online

“Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy”

Wypełnij formularz i obejrzyj webinar dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników.