Ogólnopolski Dzień Transplantologii

26 stycznia, w rocznicę pierwszego przeszczepu nerki, dokonanego w roku 1966 w Warszawie obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

Ze statystyk wynika, że w roku 2015 dokonano 1514 przeszczepów*, jednak polskie placówki medyczne mogą takich operacji wykonywać znacznie więcej. Przeszczep serca możne wydłużyć życie o blisko 30 lat, a przeszczep nerki nawet blisko 40 lat.

Wiedza społeczeństwa o tym jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych ma przeszczepienie narządu jest nadal niewystarczająca. Sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Tematyka nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, stratą i bólem. Dlatego prowadzone są kampanie edukacyjne, które mówią przede wszystkim o życiu osób dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za przeszczepami oprócz przesłanek medycznych, przemawiają również przesłanki ekonomiczne. Przeszczep jest znacznie tańszy niż leczenie zastępcze.

Dla osób, które kategorycznie się temu sprzeciwiają, istnieje możliwość formalnego zgłoszenia sprzeciwu na oddanie po śmierci tkanek i narządów. Można tego dokonać za pomocą uzupełnionego i wysłanego formularza sprzeciwu http://www.poltransplant.org.pl/crs1.html, który zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Sprzeciwów i będzie bezwzględnie honorowany.

Co należy zrobić aby zostać dawcą:
1.    Podjąć decyzję, czy chcemy by po śmierci narządy trafiły do osób które tego potrzebują.
2.    Podpisać oświadczenie woli http://www.poltransplant.org.pl/ow.html; http://www.zanimzostanezombie.pl/doc/OW_web_3.pdf  i nosić przy sobie tą wypełnioną deklarację. Najlepiej przy dowodzie osobistym lub prawie jazdy.
3.    Poinformować rodzinę o podjętej decyzji.

Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów, dajemy życie i przywracamy zdrowie.

*Źródło: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2015.html

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn

VII FLOŚ w Fabryce Opla w Gliwicach!

Zapraszamy na VII Forum Liderów Ochrony Środowiska, które odbędzie się 15 października br. na terenie zakładu General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o. w Gliwicach przy ulicy Adama Opla 1.

Czytaj więcej »

Typowanie wyników EURO 2012!

Zasada jest prosta: typujemy wyniki kolejnych meczów Euro 2012, zdobywamy punkty i…wygrywamy wspaniałe nagrody! Nagrodą główną jest piłkarski weekend w Berlinie oraz bilety na wybrany mecz jesiennej rundy Bundesligi dla

Czytaj więcej »