Fundusze Unijne

Ogólnopolski Dzień Transplantologii

26 stycznia, w rocznicę pierwszego przeszczepu nerki, dokonanego w roku 1966 w Warszawie obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

Ze statystyk wynika, że w roku 2015 dokonano 1514 przeszczepów*, jednak polskie placówki medyczne mogą takich operacji wykonywać znacznie więcej. Przeszczep serca możne wydłużyć życie o blisko 30 lat, a przeszczep nerki nawet blisko 40 lat.

Wiedza społeczeństwa o tym jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych ma przeszczepienie narządu jest nadal niewystarczająca. Sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Tematyka nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, stratą i bólem. Dlatego prowadzone są kampanie edukacyjne, które mówią przede wszystkim o życiu osób dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za przeszczepami oprócz przesłanek medycznych, przemawiają również przesłanki ekonomiczne. Przeszczep jest znacznie tańszy niż leczenie zastępcze.

Dla osób, które kategorycznie się temu sprzeciwiają, istnieje możliwość formalnego zgłoszenia sprzeciwu na oddanie po śmierci tkanek i narządów. Można tego dokonać za pomocą uzupełnionego i wysłanego formularza sprzeciwu http://www.poltransplant.org.pl/crs1.html, który zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Sprzeciwów i będzie bezwzględnie honorowany.

Co należy zrobić aby zostać dawcą:
1.    Podjąć decyzję, czy chcemy by po śmierci narządy trafiły do osób które tego potrzebują.
2.    Podpisać oświadczenie woli http://www.poltransplant.org.pl/ow.html; http://www.zanimzostanezombie.pl/doc/OW_web_3.pdf  i nosić przy sobie tą wypełnioną deklarację. Najlepiej przy dowodzie osobistym lub prawie jazdy.
3.    Poinformować rodzinę o podjętej decyzji.

Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów, dajemy życie i przywracamy zdrowie.

*Źródło: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2015.html

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?