Fundusze Unijne

Podaruj czas i ocal komuś życie

4 minuty – tyle wynoszą tzw. złote minuty w ratownictwie medycznym na przywrócenie akcji serca. Czas, ale również szybki dostęp do odpowiednich informacji o poszkodowanym, są w stanie pomóc człowiekowi w sytuacji zagrożenia jego życia. Polski ratownik może podać kilkadziesiąt rodzajów leków. To ogromna odpowiedzialność, gdyż każda substancja chemiczna, która nie jest obojętna dla organizmu, ma pomóc, ale może i zaszkodzić.

Czym jest koperta życia? Jest zbiorem najważniejszych informacji na temat zdrowia, przyjmowanych leków, wraz z kontaktem do najbliższych. Istotne jest to, aby umieścić ją w lodówce, która zazwyczaj jest w każdym mieszkaniu, a tę oznaczyć specjalną naklejką. Koperta z danymi medycznymi pacjenta ma na celu ułatwić służbom ratowniczym postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie odpowiednich kroków działania.

Koperta życia została opracowana przez specjalistów tak, aby w pełni spełniała swoje zadania. Warto o nią zapytać w najbliższej przychodni, czy chociażby w urzędzie gminy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zwłaszcza osób starszych, mieszkających samotnie, wiele urzędów i instytucji włączyło się w akcje promujące i uświadamiające, zakupując takie karty dla swoich mieszkańców. Często najlepszym prezentem dla drugiego człowieka jest otoczenie go troską i zadbanie o jego bezpieczeństwo.

W sytuacji, kiedy chodzi o ludzkie życie, czas gra na niekorzyść, a informacje na temat poszkodowanego i szybki dostęp do nich są nieocenioną pomocą każdego, kto niesie pomoc. Stąd dostęp do opasek dla diabetyków, kart ICE (z chipem), kopert życia, a nawet defibrylatorów. Najpierw jednak należy zdać sobie sprawę z dostępu do takiej formy informacji czy sprzętu, a następnie umiejętnie to wykorzystać.

Koperta życia

    Chcesz o coś zapytać?