Ponad 50% stanowisk pracy nie spełnia wymogów

Jak pokazały wyniki najnowszego raportu Fellowes Ergotest 2015 aż 51,6% polskich stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Jedynie niewiele ponad 2% stanowisk, w ocenie ankietowanych, jest optymalnie przygotowanych do pracy.

Wynik ten jest niepokojący, ponieważ pokazuje, że większość pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. W konsekwencji pracownicy narażeni są na poważne schorzenia, spadek motywacji, a firma na straty finansowe.

Wśród najczęstszych błędów popełnianych przy tworzeniu stanowisk pracy wskazane zostały:

  • zbyt mała odległość oddzielająca stanowisko pracy od innego,
  • brak miejsca na biurku na dokumenty,
  • nieodpowiednie krzesło biurowe,
  • nieprawidłowe ustawienie monitora.

Jak widać zasady ergonomii są przez pracodawców często bagatelizowane. Tymczasem siedzący tryb pracy zaowocować może przeciążeniem mięśni w okolicach kręgosłupa, a praca przed komputerem bólem oczu, szczególnie w przypadku złego ustawienia monitora, a także niewłaściwego światła. Pojawić się może zaczerwienienie spojówek oraz zaburzenie widzenia.

Proces minimalizacji negatywnych skutków pracy biurowej polega przede wszystkim na stworzeniu wygodnej pozycji przy pracy. Najlepszym działaniem na początek jest przystąpienie do zaprojektowania stanowiska pracy.  Nasi specjaliści ds. bhp stoją do Państwa dyspozycji, aby pomóc w rozpoznaniu i wyeliminowaniu zagrożeń w środowisku pracy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Szkolenia bhp - co warto wiedzieć

Szkolenia bhp – co warto wiedzieć

Bhp to podstawa. Musi pamiętać o tym zarówno pracownik, jak i pracodawca. Szkolenia bhp informują pracowników o zagrożeniach i uczą, jak ich unikać. Stosując się do przepisów i zasad bezpieczeństwa

Czytaj więcej »
Praca zespołowa

Zarządzanie zespołem

Każdy szef, dyrektor, czy kierownik jest przywódcą, na którym spoczywa odpowiedzialność formowania i zarządzania zespołem pracowników, niezależnie od tego czy podlega mu jeden pracownik, czy kilkunastoosobowy zespół. Dobre zarządzanie polega

Czytaj więcej »