Fundusze Unijne

Postępowanie w przypadku ataku psa

Wakacje to okres wzmożonych wyjazdów, długich urlopów i odpoczynku od codziennej gonitwy. Większość z nas swoje zwierzęta zabiera ze sobą na wakacje lub też organizuje dla nich opiekuna. Niestety wciąż jednak zdarzają się przypadki, kiedy to zwierzęta są porzucane. To właśnie w wakacje drastycznie rośnie liczba bezpańskich psów.
Na atak ze strony psa jesteśmy narażeni niezależnie od tego czy jest on bezpański czy jest to nasz własny pupil. Zwierzęca natura jest nieokiełznana i nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć, dlatego też chcemy zwrócić Państwa uwagę na bezpieczeństwo w kontaktach z psami.
Należy pamiętać, że pies nie atakuje niesprowokowany. Zależy to jednak również od samego wychowania zwierzęcia, np. jeśli pies był bity, głodzony czy więziony staje się nieufny i może zaatakować starając się bronić. Szczególnie dotyczyć to może bezdomnych psów lub uciekinierów, które pozostawione bez opieki swoich właścicieli odczuwają strach.

Psy przyjmują agresywną postawę zazwyczaj dlatego, że się nas boją, a nie dlatego, że chcą nas zaatakować. Czasem agresja może być spowodowana również złym samopoczuciem lub odniesieniem jakichś ran bądź też przez obronę swojego terytorium czy potomstwa.

Pies nigdy nie atakuje bez ostrzeżenia. Przed atakiem komunikuje nam swoje zamiary poprzez tak zwane sygnały uspokajające. Do tych sygnałów należy m.in. odwracanie głowy, uporczywe oblizywanie nosa, ziajanie mimo, iż nie jest gorąco, ciche, gardłowe warczenie, odsłonięte i wyraźnie widoczne białka oczu, napięte mięśnie, zjeżona sierść na karku i u nasady ogona oraz zesztywnienie ogona i łap.

Jeśli znajdziemy się w  takiej sytuacji, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Zachowaj spokój i nie panikuj – pies wyczuwa wahania hormonów przez co doskonale wie kiedy się boimy. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów – mogą one tylko sprowokować psa do ataku.
  2. Pamiętaj, aby nigdy nie uciekać przed psem. Zwierzęta te osiągają bardzo szybko swoją maksymalną prędkość i nawet kulejący pies bardzo szybko dogoni człowieka. Obiekt, który się porusza jest dla psa bardziej interesujący, niż obiekt nieruchomy.
  3. Staraj się przyjąć tak zwaną pozycję słupa – ręce wzdłuż ciała, otwarte dłonie przylegają do ud, nogi złączone razem, głowa lekko odwrócona w bok lub uniesiona do góry. Psa obserwujemy kątem oka, nigdy nie patrzymy mu prosto w oczy. Ustawienie się na wprost napastnika to sygnał zawieszenia broni, jednocześnie mówiący, że w razie czego ofiara jest gotowa podjąć walkę. Pewna siebie postawa (asertywna, lecz nie agresywna!) zniechęca psa do ataku. Nie garb się i nie kul – spraw wrażenie trudnego przeciwnika.
  4. Zachowaj ciszę. Nie krzycz, nie mów, nie szepcz, nie uspokajaj psa. Krzyk i gwałtowne ruchy tylko podwyższają poziom adrenaliny w naszym organizmie, co pies wyczuje i będzie go tylko jeszcze bardziej prowokować od ataku. Możesz spróbować używać sygnałów – calming signals, jakich użyłby pies w twojej sytuacji – odwracanie głowy, mrużenie oczu, mlaskanie może wydać się śmieszne, ale jest dla psa naturalnym sygnałem, że nie chcesz konfrontacji i nie masz złych zamiarów.
  5. Jeśli masz przy sobie jedzenie upuść je całe gdzieś niedaleko, tak aby pozostało w zasięgu wzroku psa. Zrób to jednak delikatnie i niegwałtownie, aby nie rozzłościć psa.
  6. Jeśli pies już zaatakował, nie szarp się, bo każda próba wyrwania się spowoduje jeszcze silniejsze zaciśnięcie szczęk zwierzęcia. Postaraj się użyć jakiegoś narzędzia, jakie akurat masz pod ręką – parasol, torba, plecak, kij i podsuń je psu. Pies gryzie to miejsce, które jest najbardziej wysunięte.
  7. Nie kop, nie bij, nie krzycz i nie przeganiaj psa, który próbuje cię zaatakować. Ból i strach potęgują agresję.
  8. Niezależnie od tego czy pogryzienie jest duże czy małe niezwłocznie zgłoś się do lekarza oraz dowiedz czy atakujący pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie. Pofatyguj się, aby odnaleźć właściciela, który przedstawi zaświadczenia o szczepieniu. Pies musi być szczepiony raz w roku.
  9. Naucz swoje dzieci, by nigdy nie wołały i nie podchodziły do psów biegających luzem.
  10. Pamiętaj, że pies nigdy nie atakuje bez ostrzeżenia i nigdy nie będzie agresywny bez powodu. Atak to w psim świecie ostateczność. Pies, jako drapieżnik, unika konfrontacji siłowej, ponieważ ta może skutkować odniesieniem ran, a zwierzęta instynktownie tego unikają. Jeśli widzisz porzucone zwierzę, zaalarmuj odpowiednie służby, nigdy sam nie podejmuj żadnych działań.
Więcej informacji tutaj