Fundusze Unijne

Praca w wysokich temperaturach

W rozpoczynającym się okresie letnim pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich pracują ich pracownicy. Pomimo, że przepisy prawne nie regulują kwestii maksymalnej temperatury w miejscu pracy, nakładają na pracodawcę wiele obowiązków związanych z pracą w wysokich temperaturach.

Jednym z podstawowych obowiązków jest zapewnienie w upalne dni zimnych napojów. Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy pracodawca, podczas pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25 stop. C, a także na stanowiskach pracy gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stop. C, ma obowiązek udostępnić pracownikom bezpłatne napoje.

Ponadto pomieszczenia i stanowiska pracy w upalne dni powinny być zabezpieczone przed niekontrolowanym nagrzewaniem, okna zaś należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem np. poprzez rolety czy żaluzje.

Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swobodnego przepływu powietrza w miejscu pracy. W przypadku stosowania wentylacji lub klimatyzacji należy pamiętać, aby nie powodowały przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń pracy. Wymagane jest także utrzymywanie tych urządzeń w stałej sprawności i czystości.

Co ważne, nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawcy, podczas upalnych dni, skracali czas pracy. Wprowadzone mogą zostać również dodatkowe lub dłuższe przerwy.

Nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z przepisów prawnych nie tylko może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego czy udaru cieplnego, ale jest także wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn