Przeglądarka internetowa działa w dwie strony

Strony i aplikacje internetowe stają się z dnia na dzień coraz bardziej rozbudowane. Proszą o dostęp do kamery w laptopie, chcą znać Twoją lokalizację i chętnie zapisują dużo danych na dysku. Wszystkie te działania mają na celu usprawnienie korzystania z internetu, jednak czasami stanowią poważne zagrożenie dla naszej prywatności.

O ile zarządzanie uprawnieniami aplikacji w telefonie jest proste i intuicyjne, o tyle zarządzanie tym, do czego dostęp ma przeglądarka internetowa, z której korzystamy jest nieco trudniejsze. O czym więc powinniśmy pamiętać, żeby móc bezpiecznie korzystać z internetu na komputerze?

Po pierwsze, czytajmy komunikaty. Za każdym razem, kiedy strona internetowa prosi o dostęp do kamery lub mikrofonu zostaniemy o tym poinformowani i mamy możliwość zdecydowania, czy chcemy go udzielić. Podobnie ze stronami korzystającymi z technologii Flash – większość twórców świadomie z niej rezygnuje ze względu na luki w bezpieczeństwie. Jeżeli strona, do której nie mamy pełnego zaufania prosi o zgodę na jej uruchomienie, powinniśmy się dwa razy zastanowić.

Warto również pamiętać o kontroli tzw. ciasteczek. Strony www używają plików cookie do ustalenia historii naszej aktywności. Bywa to przydatne – kiedy strona z pogodą pamięta naszą lokalizację, a bywa uciążliwe – kiedy wyszukiwane prezenty świąteczne wyskakują potem z każdego zakątku internetu. To, jakie ciasteczka chcemy akceptować, skonfigurujemy w ustawieniach przeglądarki.

Przeglądarka to okno, przez które możemy zobaczyć cały internet. Pamiętajmy jednak, że jak każde okno, działa ona w dwie strony.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn

VDA 6.3 moduł E we Wrocławiu

Dział szkoleń ma przyjemność zaprosić Państwa do skorzystania z dodatkowego terminu szkolenia VDA 6.3. Szkolenie odbędzie się w dniach 18-22 listopada. Szczegóły szkolenia znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy do kontaktu z

Czytaj więcej »

Firmy otworzyły się na zdrowie

5 listopada drzwi Team Prevent Poland otworzyły się i zaprosiły firmy z całej Polski do udziału w Otwartych Dniach Zdrowia. Dzień poświęcony zdrowiu oraz wdrażaniu polityki prozdrowotnej w przedsiębiorstwie okazał

Czytaj więcej »