Relaks w miejscu pracy – otoczenie

Relaks jest stanem psychicznego i fizycznego odprężenia, w którym występuje miarowy, głęboki i spokojny oddech, serce pracuje rytmicznie i powoli, ciśnienie krwi jest stałe, wśród fal mózgowych rejestrowanych przez elektroencefalograf przeważają fale alfa o częstotliwości około 7Hz, wszystkie mięśnie są rozluźnione, psychika jest wolna od emocji, reakcja na bodźce zewnętrzne jest osłabiona, występuje wewnętrzny spokój, a nawet uczucie nieokreślonej radości. 
Człowiek zrelaksowany jest wydajniejszy i bardziej efektywny, skupiony na zadaniach, które wykonuje, popełnia mniej błędów, a jakość jego pracy jest większa. Relaks wpływa również pozytywnie na nasze zdrowie.
Aby poprawić swoje samopoczucie czasem wystarczą niewielkie zmiany w otoczeniu. Chcemy zwrócić uwagę na kilka dość istotnych aspektów.
Otoczenie – zadbaj o to, aby Twoje miejsce pracy było ergonomiczne, dobrze zorganizowane i przyjazne. Jeśli na Twoim stanowisku pracy jest bałagan, posprzątaj. Mówiąc o miejscu pracy, mamy również na myśli pulpit komputera. Jeśli nie widzisz tła pulpitu zza morza ikon uporządkuj je. Komputer to również Twoje miejsce pracy. Bałagan w otoczeniu daje poczucie braku kontroli i rozprasza uwagę.
Pamiętaj o dobrym oświetleniu!  Najlepsze jest naturalne światło, dlatego też dobrze jest ustawić biurko tuż przy oknie. Jeśli nie jest to możliwe zadbaj o oświetlenie zbliżone kolorem do światła dziennego – takie najmniej męczy oczy. Organizując sobie miejsce pracy zrób to tak, abyś czuł się komfortowo.
Uczyń swoje miejsce pracy bardziej osobistym. Możesz to zaakcentować zdjęciem bliskich osób, rzeczą, którą lubisz i do której masz sentyment. Rozważ czy na ścianie nie powiesić jakiegoś obrazka lub motta, które będzie Cię motywowało. Pamiętaj aby nie przesadzić! Nadmiar bibelotów będzie Ci przeszkadzać i rozpraszać oraz może stworzyć poczucie nieporządku.
Rośliny w miejscu pracy pełnią bardzo istotna rolę m.in. pochłaniają kurz, hałas i toksyny, wspomagają wymianę powietrza, nawilżają powietrze i poprawiają jego jakość, redukują poziom stresu (zielony kolor uspokaja), poprawiają koncentrację i samopoczucie, ożywiają i czynią przyjemniejszym miejsce pracy jak również podnoszą jego wartość estetyczną.
Wybierając rośliny do biura pamiętaj, aby nie potrzebowały specjalnych warunków oraz trudnych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Weź pod uwagę dostęp do światła i zapotrzebowanie na wodę. Unikaj roślin kwitnących, gdyż coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie, pamiętajmy o ich zdrowiu.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn

Szkolenie “Bilans LZO w praktyce”

Zapraszamy na szkolenie otwarte Bilans LZO w praktyce, które odbędzie się 10.05.2016 r. w Poznaniu. Szkolenie skierowane jest do specjalistów ds. ochrony środowiska lub osób odpowiedzialnych za dział ochrony środowiska

Czytaj więcej »
Szkolenie online pokazowe

Weź udział w pokazowym szkoleniu online

Jeśli zastanawiasz się, czy szkolenie online to dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twoich pracowników, weź udział w godzinnym, bezpłatnym szkoleniu pokazowym, podczas którego przekonasz się, dlaczego warto. Szkolenia otwarte, jakie do

Czytaj więcej »

TtT Szkoła Trenerów

Czym jest Szkoła Trenerów? To cykl szkoleń, których głównym celem jest dostarczenie wiedzy oraz rozwój umiejętności, kompetencji społecznych oraz osobistych osób, pracujących na stanowisku trenera (zarówno biznesu, umiejętności miękkich, jak

Czytaj więcej »

Team Prevent na konferencji Volkswagen Poznań

W dniach 24-25.09.2014 r. w Poznaniu odbyła się 3. Ogólnopolska Konferencja Jakościowa Dostawców Motoryzacyjnych. Wśród 180 firm zaproszonych do udziału w konferencji była również firma Team Prevent. Podczas tegorocznej konferencji

Czytaj więcej »