Fundusze Unijne

Relaks w miejscu pracy – otoczenie

Relaks jest stanem psychicznego i fizycznego odprężenia, w którym występuje miarowy, głęboki i spokojny oddech, serce pracuje rytmicznie i powoli, ciśnienie krwi jest stałe, wśród fal mózgowych rejestrowanych przez elektroencefalograf przeważają fale alfa o częstotliwości około 7Hz, wszystkie mięśnie są rozluźnione, psychika jest wolna od emocji, reakcja na bodźce zewnętrzne jest osłabiona, występuje wewnętrzny spokój, a nawet uczucie nieokreślonej radości. 
Człowiek zrelaksowany jest wydajniejszy i bardziej efektywny, skupiony na zadaniach, które wykonuje, popełnia mniej błędów, a jakość jego pracy jest większa. Relaks wpływa również pozytywnie na nasze zdrowie.
Aby poprawić swoje samopoczucie czasem wystarczą niewielkie zmiany w otoczeniu. Chcemy zwrócić uwagę na kilka dość istotnych aspektów.
Otoczenie – zadbaj o to, aby Twoje miejsce pracy było ergonomiczne, dobrze zorganizowane i przyjazne. Jeśli na Twoim stanowisku pracy jest bałagan, posprzątaj. Mówiąc o miejscu pracy, mamy również na myśli pulpit komputera. Jeśli nie widzisz tła pulpitu zza morza ikon uporządkuj je. Komputer to również Twoje miejsce pracy. Bałagan w otoczeniu daje poczucie braku kontroli i rozprasza uwagę.
Pamiętaj o dobrym oświetleniu!  Najlepsze jest naturalne światło, dlatego też dobrze jest ustawić biurko tuż przy oknie. Jeśli nie jest to możliwe zadbaj o oświetlenie zbliżone kolorem do światła dziennego – takie najmniej męczy oczy. Organizując sobie miejsce pracy zrób to tak, abyś czuł się komfortowo.
Uczyń swoje miejsce pracy bardziej osobistym. Możesz to zaakcentować zdjęciem bliskich osób, rzeczą, którą lubisz i do której masz sentyment. Rozważ czy na ścianie nie powiesić jakiegoś obrazka lub motta, które będzie Cię motywowało. Pamiętaj aby nie przesadzić! Nadmiar bibelotów będzie Ci przeszkadzać i rozpraszać oraz może stworzyć poczucie nieporządku.
Rośliny w miejscu pracy pełnią bardzo istotna rolę m.in. pochłaniają kurz, hałas i toksyny, wspomagają wymianę powietrza, nawilżają powietrze i poprawiają jego jakość, redukują poziom stresu (zielony kolor uspokaja), poprawiają koncentrację i samopoczucie, ożywiają i czynią przyjemniejszym miejsce pracy jak również podnoszą jego wartość estetyczną.
Wybierając rośliny do biura pamiętaj, aby nie potrzebowały specjalnych warunków oraz trudnych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Weź pod uwagę dostęp do światła i zapotrzebowanie na wodę. Unikaj roślin kwitnących, gdyż coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie, pamiętajmy o ich zdrowiu.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn

Chcesz o coś zapytać?