Fundusze Unijne

Rozważne Święta

Jak pokazują statystki okres świąteczny to czas wzmożonej pracy strażaków. Płonące choinki, spięcia, zwarcia instalacji elektrycznych, porażenia prądem, w końcu pożar – to tylko niektóre spośród konsekwencji nieprawidłowego zastosowania ozdób świątecznych. Przyczyną tych nieszczęść jest zwykle brak wyobraźni. Pamiętajmy, że nasza ignorancja może nasz kosztować dużo więcej niż spalony dywan.
Oto kilka wskazówek:

Choinka
Świeżo ścięta choinka zawiera w sobie ok. 80% wody, w ciągu kilku dni zawartość ta maleje nawet do 15%, czego dowodem są opadające igły. „Żywa” choinka to nie tylko drewno, ale również łatwopalna mieszanka żywicy, olejku eterycznego, wosku i tłuszczów. Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 60 cm) od kominków, pieców, grzejników, także zasłon i firanek. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Dużym zagrożeniem są również popularne stroiki; ozdabiane zwykle z pomocą zimnych ogni lub świeczek. Pamiętajmy, aby wychodząc z domu nie zostawiać zapalonych świeczek. Starajmy się też zamykać drzwi do pomieszczeń, dzięki czemu ogień z dużym prawdopodobieństwem nie rozprzestrzeni sie w pozostałych pokojach, a nawet zgaśnie samoistnie z uwagi na brak tlenu.

Lampki
Zewnętrzne, świąteczne oświetlenie domu i stojących przed nim świerków, jodeł i krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do użycia w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu lub śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.
Dokonując zakupu lampek świątecznych zwróćmy uwagę na informacje o ich przeznaczeniu i ostrzeżenia na etykiecie. Co ważne, sprawdźmy, czy produkt jest oznaczony znakiem CE. Taki produkt spełnia wymagania unijne, dzięki czemu można przyjąć, że jest bezpieczny. Sprawdźmy na etykiecie również stopień ochrony. Jeśli jest tam IP 44, powinniśmy mieć spokojne święta.

Kuchnia
Do  pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi głównie
z powodu pośpiechu. Nadmiar pracy i złożone przygotowania do wigilijnego stołu usypiają naszą uwagę. Aby uniknąć nieszczęścia musimy mimo stresu i pośpiechu być mocno skupieni i myśleć o tym co i jak robimy. Pamiętajmy o tym, że pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek gazowych, piekarników i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.

Więcej informacji na powyższy temat tutaj

    Chcesz o coś zapytać?