Nie ulega wątpliwości, że Święta zaczynają się w kuchni. Włączone sprzęty AGD orazoraz świąteczne to duże wyzwanie dla domowej sieci elektrycznej. W tym miejscu chcemy zwrócić Państwa uwagę na potencjalne zagrożenia.
Przeciążanie instalacji elektrycznej jest szczególnie niebezpieczne, gdy przewody ułożone są na podłożu palnym np. na suchym drewnie lub prowadzone w pobliżu materiałów łatwopalnych. Przeciążenia oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń mogą doprowadzić do zwarć, których skutkiem jest powstanie prądu o natężeniu kilkuset, a nawet kilku tysięcy amperów. Prąd zwarciowy powoduje wydzielenie w przewodach instalacji elektrycznej dużych ilości ciepła w bardzo krótkim czasie. Prowadzi to do nagrzania przewodów i ich izolacji. Uszkodzenia izolacji przewodów mogą być również spowodowane działaniami mechanicznymi, działaniem czynników żrących, wilgoci oraz przyspieszonym starzeniem wskutek przegrzewania przewodów podczas przeciążeń. W związku z tym należy dokonać dokładnych oględzin używanych sprzętów kuchennych oraz z dużą dozą ostrożności podchodzić do lampek, które mają za sobą już ładnych kilka lat.
W okresie Świąt często włączonych jest wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie takich jak piekarnik, kuchenka, lodówka, robot kuchenny, pralka, żelazko, ale i dodatkowe oświetlenie choinkowe. Zbyt długo włączone mogą one doprowadzić do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej
i pożaru. W tym specyficznym czasie używa się też częściej niż zwykle przedłużaczy i rozgałęźników. Sprawdzajmy je przed użyciem, bo też mogą spowodować pożar.
W przypadku pożaru pamiętajmy o niezwłocznym powiadomieniu odpowiednich służb ratunkowych pod numerem telefonu 112 lub 998. Nie zabierajmy się za gaszenie ognia sami, bo możemy tylko pogorszyć sytuację i sami ucierpieć.
Więcej informacji na powyższy temat tutaj |