Święta a przeciążenie sieci elektrycznej

Nie ulega wątpliwości, że Święta zaczynają się w kuchni. Włączone sprzęty AGD orazoraz świąteczne to duże wyzwanie dla domowej sieci elektrycznej. W tym miejscu chcemy zwrócić Państwa uwagę na potencjalne zagrożenia.

Przeciążanie instalacji elektrycznej jest szczególnie niebezpieczne, gdy przewody ułożone są na podłożu palnym np. na suchym drewnie lub prowadzone w pobliżu materiałów łatwopalnych. Przeciążenia oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń mogą doprowadzić do zwarć, których skutkiem jest powstanie prądu o natężeniu kilkuset, a nawet kilku tysięcy amperów. Prąd zwarciowy powoduje wydzielenie w przewodach instalacji elektrycznej dużych ilości ciepła w bardzo krótkim czasie. Prowadzi to do nagrzania przewodów i ich izolacji. Uszkodzenia izolacji przewodów mogą być również spowodowane działaniami mechanicznymi, działaniem czynników żrących, wilgoci oraz przyspieszonym starzeniem wskutek przegrzewania przewodów podczas przeciążeń. W związku z tym należy dokonać dokładnych oględzin używanych sprzętów kuchennych oraz z dużą dozą ostrożności podchodzić do lampek, które mają za sobą już ładnych kilka lat.

W okresie Świąt często włączonych jest wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie takich jak piekarnik, kuchenka, lodówka, robot kuchenny, pralka, żelazko, ale i dodatkowe oświetlenie choinkowe. Zbyt długo włączone mogą one doprowadzić do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej
i pożaru. W tym specyficznym czasie używa się też częściej niż zwykle przedłużaczy i rozgałęźników. Sprawdzajmy je przed użyciem, bo też mogą spowodować pożar.

W przypadku pożaru pamiętajmy o niezwłocznym powiadomieniu odpowiednich służb ratunkowych pod numerem telefonu 112 lub 998. Nie zabierajmy się za gaszenie ognia sami, bo możemy tylko pogorszyć sytuację i sami ucierpieć.

Więcej informacji na powyższy temat tutaj
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Częstotliwość szkoleń okresowych bhp

Po ilu latach musimy powtórzyć okresowe szkolenie bhp?

Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków pracy, ale też zorganizowanie szkoleń dla pracowników, przystosowujących do wykonywania zawodu. Jednym z najważniejszych zobowiązań pracodawcy jest konieczność przeprowadzania obowiązkowych szkoleń bhp.

Czytaj więcej »
SQDA co zrobić podczas pożaru

Jak zachować się podczas pożaru?

Wiedza o tym, jak zapobiegać powstawaniu pożaru, jakich zasad przestrzegać jest bardzo ważna. Nacisk na prewencję powinien być równie duży, jeżeli nie większy od zasad reagowania w przypadku pożaru. Jednak

Czytaj więcej »