Święta a przeciążenie sieci elektrycznej

Nie ulega wątpliwości, że Święta zaczynają się w kuchni. Włączone sprzęty AGD orazoraz świąteczne to duże wyzwanie dla domowej sieci elektrycznej. W tym miejscu chcemy zwrócić Państwa uwagę na potencjalne zagrożenia.

Przeciążanie instalacji elektrycznej jest szczególnie niebezpieczne, gdy przewody ułożone są na podłożu palnym np. na suchym drewnie lub prowadzone w pobliżu materiałów łatwopalnych. Przeciążenia oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń mogą doprowadzić do zwarć, których skutkiem jest powstanie prądu o natężeniu kilkuset, a nawet kilku tysięcy amperów. Prąd zwarciowy powoduje wydzielenie w przewodach instalacji elektrycznej dużych ilości ciepła w bardzo krótkim czasie. Prowadzi to do nagrzania przewodów i ich izolacji. Uszkodzenia izolacji przewodów mogą być również spowodowane działaniami mechanicznymi, działaniem czynników żrących, wilgoci oraz przyspieszonym starzeniem wskutek przegrzewania przewodów podczas przeciążeń. W związku z tym należy dokonać dokładnych oględzin używanych sprzętów kuchennych oraz z dużą dozą ostrożności podchodzić do lampek, które mają za sobą już ładnych kilka lat.

W okresie Świąt często włączonych jest wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie takich jak piekarnik, kuchenka, lodówka, robot kuchenny, pralka, żelazko, ale i dodatkowe oświetlenie choinkowe. Zbyt długo włączone mogą one doprowadzić do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej
i pożaru. W tym specyficznym czasie używa się też częściej niż zwykle przedłużaczy i rozgałęźników. Sprawdzajmy je przed użyciem, bo też mogą spowodować pożar.

W przypadku pożaru pamiętajmy o niezwłocznym powiadomieniu odpowiednich służb ratunkowych pod numerem telefonu 112 lub 998. Nie zabierajmy się za gaszenie ognia sami, bo możemy tylko pogorszyć sytuację i sami ucierpieć.

Więcej informacji na powyższy temat tutaj
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zasady zarządzania stresem

Zasady zarządzania stresem

Stres jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ludzie w dzisiejszych czasach. Dotyka osób wszędzie, bez względu na wiek, płeć czy zawód. Stres, jak każdy dobrze wie, może

Czytaj więcej »
Częstotliwość szkoleń okresowych bhp

Częstotliwość szkoleń okresowych bhp

Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków pracy, ale też zorganizowanie szkoleń dla pracowników, przystosowujących do wykonywania zawodu. Jednym z najważniejszych zobowiązań pracodawcy jest konieczność przeprowadzania obowiązkowych szkoleń bhp.

Czytaj więcej »

Otrzymaj BEZPŁATNY dostęp
do szkolenia online

“Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy”

Wypełnij formularz i obejrzyj webinar dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników.