unia_31
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kontrola trzeźwości pracowników — zmiany w przepisach prawa (Darmowy webinar)

19 stycznia 14:30 - 15:30

Już nie można zapisywać się na to szkolenie.

Pracodawcy często mają świadomość negatywnego wpływu alkoholu i narkotyków na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, ale problemem pozostaje wdrożenie działań prewencyjnych, ograniczających spożycie używek w miejscu pracy. Czy nadchodzące zmiany w Kodeksie pracy, ułatwią pracodawcom realizację działań prewencyjnych w tym zakresie? Jak sprawnie wdrożyć w firmie nowe przepisy prawa, aby pomagały a nie przeszkadzały? Podczas szkolenia omówimy najważniejsze zagadnienia dotyczące kontroli trzeźwości u pracowników w oparciu o praktyczne wskazówki trenera.

Program spotkania:

  • Kontrole uzasadnione i profilaktyczne/ planowane oraz dobrowolne — poznaj różnice.
  • Jak umotywować w polityce kontroli trzeźwości dobór stanowisk pracy do kontroli planowanych?
  • Kontrola pracowników i osób zobowiązanych — różnice w badaniu pracowników i osób świadczących pracę na podstawię umów cywilnoprawnych.
  • Definicja stanu po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu oraz stanu nietrzeźwości w kontekście przeprowadzenia badania i niedopuszczenia pracownika do pracy.
  • Metodyka kontroli trzeźwości — czas i częstotliwość prowadzenia kontroli, miejsce kontroli, zachowanie poufności.
  • Metody niewymagające badania laboratoryjnego — alkomat posiadający kalibrację lub odwzorowanie, narkotesty. Metody, jakimi pracodawca może przeprowadzić badanie. Metody spektrometrii lub utleniania elektrochemicznego – omówienie różnic.
  • Wykaz substancji działających podobnie do alkoholu — omówienie na podstawie listy opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Metodyka badania na obecność substancji działających podobnie do alkoholu.
  • Kontrola przeprowadzona przez organ powołany do ochrony porządku publicznego — kiedy jest możliwa?
  • Przebieg i dokumentowanie kontroli — omówienie wymaganej dokumentacji oraz zasad minimalizacji RODO.
  • Osoby uprawnione do przeprowadzenie kontroli — rola i zadania służby BHP.
  • Konsekwencje wystąpienia stanu po użyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu w świetle nowelizacji przepisów Kodeksu pracy.
  • Wprowadzenie nowych zasad kontroli trzeźwości — postanowienia minimalne i fakultatywne regulaminu pracy.

Prowadzący:

dr Mateusz Warchał

– specjalista prawa pracy i psychologii pracy, negocjator i mediator, wykładowca akademicki

Od wielu lat łączy praktykę psychologiczną, prawną i związaną z bezpieczeństwem pracy. Pomaga pracodawcom i pracownikom wdrażać nowe rozwiązania i wypracowywać dobre praktyki w środowisku pracy. Uważa, że tylko dzięki holistycznemu spojrzeniu na pracownika i warunki pracy można wypracować stabilne, bezpieczne środowisko pracy w ciągle i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym i prawnym. Jest specjalistą Compliance i prowadzi aktywne działania wdrożeniowe w zakresie prewencji naruszeń prawa. Jest byłym pracownikiem Państwowej Inspekcji pracy, a od kilkunastu lat stałym trenerem Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we w Wrocławiu. Specjalizuje się również w prowadzeniu szkoleń antymobbingowych, wprowadzaniu regulaminów wewnątrzzakładowych oraz wdrażaniu programów wellbeing, EAP i behawioralnego bezpieczeństwa pracy.

Szczegóły

Data:
19 stycznia
Czas:
14:30 - 15:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,
Strona internetowa:
https://shc.sqda.pl/

Organizator

Szkolenia – OHS
Telefon:
+48 32 326 30 08