unia_31

Testy na COVID-19

W marcu 2020 r., wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z tym związany, spowodował wielomilionowe straty dla ogromnej większości branż.

Obecnie, po prawie roku funkcjonowania w „covidowym” świecie, jesteśmy bogatsi o wiele doświadczeń związanych z zakażeniami. Jednak mając na uwadze, że nasi pracownicy po wykonaniu obowiązków służbowych, starają się prowadzić stosunkowo normalne życie – musimy mieć świadomość, że są narażeni na zakażenia nowym koronawirusem, a nasze przedsiębiorstwo w związku z tym – na kolejny przestój lub pracę w niepełnym składzie, ze względu na konieczność poddania się izolacji lub kwarantannie.

Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom, jest wykonywanie testów przesiewowych wśród pracowników, szczególnie, gdy w niewielkiej i zamkniętej przestrzeni pracuje wiele osób, które dodatkowo, ze względu na charakter pracy, nie mogą zachować dystansu.

Dodatkowo, prócz zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom, mamy gwarancję ciągłości pracy na terenie zakładu oraz zapewniania dostaw czy usług naszym kontrahentom, co w obecnych czasach nie jest tak oczywiste jak jeszcze przed rokiem.

Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na regularne testowanie pracowników, ponieważ koszt wykonania badań okazuje się być niższym od strat związanych z przestojami, a także karami umownymi za niewywiązanie się z umów.

Jakie testy można wykonać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także Ministerstwo Zdrowia rekomenduje dwa rodzaje badań: badania genetyczne RT-PCR oraz badania antygenowe.

Badanie RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym, przy wykorzystaniu metody RT-PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją, natomiast test antygenowy specyficzne dla SARS-CoV-2 białko.

Badania antygenowe to szybkie testy, których wynik znany jest pacjentom już po kilkunastu minutach. Na wynik testu genetycznego RT-PCR natomiast, musimy czekać ok. 24 godzin. Jednak czułość tych testów jest wyższa w porównaniu z testami antygenowymi.

Jak wygląda organizacja badań dla pracowników firm?

Najczęściej, badania wykonywane są w punktach wymazowych typu DRIVE-Thru, do których podjeżdżamy samochodem, a pracownicy laboratorium pobierają wymaz bez konieczności wychodzenia z samochodu przez pacjenta. Laboratoria umożliwiają również pobranie materiału w swoich siedzibach, gdzie pacjenci umawiani są na konkretną godzinę, dzięki czemu mają pewność, że nie spotkają innych osób, które stanowią dla nich potencjalne zagrożenie epidemiologiczne.

Przeprowadź badania molekularne RT-PCR oraz testy antygenowe SARS-CoV-2 dla Twoich pracowników

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców i ich pracowników istnieje możliwość wykonania testów na terenie zakładu pracy. W umówionym wcześniej terminie do siedziby firmy przyjeżdża Wymazobus, w którym wykonywane są wymazy. Wyniki testów antygenowych pracownicy otrzymują po kilkunastu minutach, a zaświadczenie w wersji elektronicznej mogą pobrać po kilku godzinach z portalu, do którego dostaną dostęp. W przypadku badań RT-PCR, pacjenci również otrzymują numer zlecenia, dzięki któremu mogą pobrać wynik testu z platformy.

Organizacja badań przesiewowych w firmach, pomimo kosztów z nimi związanych, zapewniają bezpieczeństwo nie tylko pracownikom ale również właścicielom firm. Koszty ograniczenia czy zatrzymania pracy zakładu są ogromne, a osoby bezobjawowo przechodzące zakażenie wirusem SARS CoV-2 są największym zagrożeniem dla pozostałych pracowników, oraz mogą spowodować jednoczesna abstynencję dużej części załogi.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn
Ocena zgodności ochrona środowiska

Ocena zgodności w ochronie środowiska

Zastanawiasz się, czy ciążą na Tobie, jako przedsiębiorcy, obowiązki wynikające z Prawa Ochrony Środowiska? Uważasz, że jeśli segregujesz odpady, przekazujesz je uprawnionym odbiorcom czy posiadasz filtry na emitorach odprowadzających zanieczyszczenia

Czytaj więcej »
Raport 8d

Raport 8D

W obecnym świecie motoryzacyjnym spotykamy się z ogromną ilością wymagań stawianych przez klientów. Wymagania przekazywane są w łańcuchu dostaw do źródła wytwarzania. Niemniej jednak nie wszyscy dostawcy w łańcuchu dostaw

Czytaj więcej »