Tydzień dla serca

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na choroby serca umiera 4,3 miliony osób na całym świecie, a aż 2 miliony spośród tych osób to mieszkańcy Europy.

Każdego roku w dniach od 17 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla serca. Celem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy o chorobach serca, profilaktyce i sposobach zapobiegania, a także czynnikach ryzyka.

W ramach tego tygodnia rusza wiele programów edukacyjnych, inicjowanych przez różne instytucje, placówki medyczne, fundacje i stowarzyszenia. Działania te są bardzo ważne w naszym kraju, gdzie 46% wszystkich zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia i są główną przyczyną hospitalizacji. Niestety kardiolodzy są zgodni, że postęp w zakresie medycyny nie wygra z epidemią chorób cywilizacyjnych. Jedynym ratunkiem jest ruch, zdrowe odżywianie i optymizm.

Do czynników ryzyka zwiększających możliwość wystąpienia chorób serca zalicza się przede wszystkim: cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, niską aktywność fizyczną, palenie papierosów i picie alkoholu, otyłość, nadciśnienie tętnicze, stres oraz obciążenia rodzinne. W Polsce aż 33% kobiet i 42% mężczyzn leczy się na nadciśnienie tętnicze, a 22% kobiet i 38% mężczyzn jest otyłych.

Wszystkie te statystyki są bardzo alarmujące, więc już dzisiaj powinniśmy rozpocząć prewencję chorób sercowo-naczyniowych. Na wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia mamy wpływ i możemy je sami wyeliminować. Jak zawsze – najważniejsza jest profilaktyka. Przynajmniej raz w roku badaj poziom cholesterolu całkowitego, poziom cukru we krwi, a także stężenie trójglicerydów we krwi. Natomiast ciśnienie mierz nie rzadziej, niż 2 razy w roku.

Wiosna to bardzo dobry czas na zmianę diety, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz badania profilaktyczne, do których zachęcamy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zanim zgubisz telefon

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego

Czytaj więcej »