Fundusze Unijne

Tydzień dla serca

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na choroby serca umiera 4,3 miliony osób na całym świecie, a aż 2 miliony spośród tych osób to mieszkańcy Europy.

Każdego roku w dniach od 17 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla serca. Celem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy o chorobach serca, profilaktyce i sposobach zapobiegania, a także czynnikach ryzyka.

W ramach tego tygodnia rusza wiele programów edukacyjnych, inicjowanych przez różne instytucje, placówki medyczne, fundacje i stowarzyszenia. Działania te są bardzo ważne w naszym kraju, gdzie 46% wszystkich zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia i są główną przyczyną hospitalizacji. Niestety kardiolodzy są zgodni, że postęp w zakresie medycyny nie wygra z epidemią chorób cywilizacyjnych. Jedynym ratunkiem jest ruch, zdrowe odżywianie i optymizm.

Do czynników ryzyka zwiększających możliwość wystąpienia chorób serca zalicza się przede wszystkim: cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, niską aktywność fizyczną, palenie papierosów i picie alkoholu, otyłość, nadciśnienie tętnicze, stres oraz obciążenia rodzinne. W Polsce aż 33% kobiet i 42% mężczyzn leczy się na nadciśnienie tętnicze, a 22% kobiet i 38% mężczyzn jest otyłych.

Wszystkie te statystyki są bardzo alarmujące, więc już dzisiaj powinniśmy rozpocząć prewencję chorób sercowo-naczyniowych. Na wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia mamy wpływ i możemy je sami wyeliminować. Jak zawsze – najważniejsza jest profilaktyka. Przynajmniej raz w roku badaj poziom cholesterolu całkowitego, poziom cukru we krwi, a także stężenie trójglicerydów we krwi. Natomiast ciśnienie mierz nie rzadziej, niż 2 razy w roku.

Wiosna to bardzo dobry czas na zmianę diety, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz badania profilaktyczne, do których zachęcamy.

    Chcesz o coś zapytać?