Udar cieplny

Latem, kiedy słupek rtęci uparcie nie chce spaść poniżej
30 kresek, często tracimy zdrowy rozsądek.  Skutki beztroskiego leżakowania i kąpieli słonecznych mogą być bardzo niebezpieczne.

Szczególną uwagę musimy poświęcić dzieciom i osobom starszym. U dzieci ośrodek termoregulacji jest niewykształcony, stąd niezbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować udar cieplny. Podobnie jest u osób starszych, ich ośrodek termoregulacji może z racji wieku zawodzić. Z kolei osoby
w podeszłym wieku często bagatelizują objawy, przypisując je swoim chorobom przewlekłym.

Objawy udaru cieplnego (słonecznego)

Objawami udaru cieplnego są najczęściej zawroty głowy, nudności i wymioty. Temperatura ciała może ulec podwyższeniu (nawet do 42 stopni), tętno zwykle wzrasta, pojawiają się drżenia mięśni
i ogólne osłabienie. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty przytomności.

Postępowanie

Najważniejsze jest przeniesienie osoby poszkodowanej do możliwie chłodnego, nienasłonecznionego miejsca. Idealnymi są pomieszczenia klimatyzowane. Jeśli zauważymy powyższe objawy u siebie lub naszych bliskich, pamiętajmy aby jak najszybciej zacząć unikać bezpośredniego wpływu promieni słonecznych.
Osoby poszkodowane, które są przytomne i świadome muszą spożywać dużą ilość napojów chłodzonych, soków. Całkowicie zakazane jest spożywanie napoi alkoholowych! Pamiętajmy także o czynnym ochładzaniu organizmu. Najskuteczniejszą metodą dostępną w warunkach domowych jest wzięcie chłodnego, ale nie zimnego prysznica lub kąpieli. Po takim ochłodzeniu ciała należy się położyć z nogami uniesionymi ku górze.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą pożądanego efektu, a objawy nadal się utrzymują lub nasilają, zasięgnijmy opinii lekarza.

Więcej informacji tutaj
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Jak skutecznie zarządzać charakterystykami specjalnymi w organizacji? Odpowiedź na to pytanie skłania do zastanowienia się nad tym, co to jest charakterystyka specjalna. Zgodnie ze standardem IATF 16949:2016 charakterystyka specjalna to:

Czytaj więcej »
Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Utonięcia należą do najczęstszych przyczyn śmierci, szczególnie w sezonie letnim. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji z powodu utonięć rocznie umiera w Polsce około 400 osób. Z kolei dane Światowej

Czytaj więcej »
Praca zdalna wady i zalety

Praca zdalna – wady i zalety

Pandemia koronawirusa spowodowała tymczasowe zamknięcie wielu miejsc pracy i zmianę trybu pracy na zdalną. Była to niezwykle istotna zmiana, a zarazem nowe wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W

Czytaj więcej »

Otrzymaj BEZPŁATNY dostęp
do szkolenia online

“Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy”

Wypełnij formularz i obejrzyj webinar dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników.