Fundusze Unijne

UWAGA! WYPADEK!

Wypadki zdarzają nam się na każdym kroku. W drodze do lub
z pracy, podczas pracy, wykonując codzienne obowiązki w domu, czy też w trakcie zakupów. Statystyki pokazują, że najczęstszym miejscem występowania wypadków jest paradoksalnie najbardziej bezpieczne miejsce- nasz dom. „Wypadki chodzą po ludziach”, ale co zrobić kiedy już dojdzie do takiego zdarzenia?
Czy jesteśmy na to przygotowani? Oto kilka porad o tym, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Stłuczenia

Wbijasz gwóźdź w ścianę, zamierzasz się młotkiem i… trafiasz idealnie w palec.

Na lekkie stłuczenie przyłóż zimny kompres, a gdy ból zelżeje zastosuj okłady z roztworu Altacetu. W przypadku mocno uszkodzonej płytki paznokcia koniecznie idź do lekarza.
Bardzo rozległe stłuczenia wymagają leczenia szpitalnego.

Jesteś zajęty malowaniem ścian i nie zwracasz uwagi na wysokość. Nagle tracisz równowagę i spadasz z drabiny na podłogę.

Dobrze jeśli to tylko stłuczenie. Niestety czasem zdarzają się złamania. Pierwszy krok to unieruchomienie kończyny. Musisz widzieć, że odłamki kości mogą uszkodzić tętnicę w kończynie
i spowodować groźny dla życia krwotok wewnętrzny. Oczywiście
bez lekarza się nie obejdzie.

Poparzenia

Gotowanie czy przyrządzanie grilla jest nie tylko niebezpieczne
ze względu na zagrożenie pożarowe, ale również ze względu na oparzenia. Smażysz ryby na rozgrzanej patelni. Kładziesz kolejną porcję, która niefortunnie ześlizguję się z widelca na patelnię,
a gorący olej parzy twoją skórę.

Pierwszy stopień oparzenia charakteryzuje się zaczerwienioną skórą, pieczeniem i lekkim obrzękiem. Tego typu oparzenia goją się kilka dni, uszkodzony naskórek złuszcza się sam i nie pozostawia blizn. Oparzenie drugiego stopnia jest znacznie poważniejsze. Występuje obrzęki zaczerwienienie, pojawiają się również pęcherze.Gojenie się  trwa około 2 tygodni.Trzeci stopień to skóra, która uległa zniszczeniu na całej grubości. Tkanka jest biaława lub powstają czarne strupy. Powinieneś natychmiast schłodzić oparzone miejsce intensywnie polewając je zimną wodą. Możesz to robić nawet przez kilka godzin. Unikaj maści lub płynów – to tylko pogorszy stan oparzonego miejsca. Jeśli oparzenie jest rozległe, poproś o przygotowanie jałowego „domowego” opatrunku. W tym celu należy duży kawałek płótna (np. prześcieradło) wyprasować gorącym żelazkiem. Nie przekłuwaj pęcherzy – to idealny opatrunek biologiczny. Przy oparzeniach trzeciego stopnia niezbędna jest hospitalizacja.

Rany cięte

Wracamy do kuchni, jednego z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu. Chcesz przyrządzić sałatkę. Zaczynasz kroić warzywa
i kaleczysz swój palec.

Rana cięta krwawi dość mocno, ale  rany o gładkich, równych brzegach goją się dobrze, a ryzyko zakażenia jest niewielkie. Aby powstrzymać krwawienie, trzymaj rękę wysoko, powyżej linii serca. Zdezynfekuj ranę. Załóż opatrunek. Jeśli skaleczenie jest głębokie, a krwawienie nie ustaje, prawdopodobnie doszło do przerwania naczynia krwionośnego i trzeba będzie założyć szwy. I znowu nie obejdzie się bez lekarza.

Wstrząśnienie mózgu

Przed wyjazdem na wakacje pakujesz walizki. Niestety brakuje
w niej miejsca. Na szafie wypełnionej rupieciami zostawiłeś starą torbę. Sięgasz na najwyższą półkę i oprócz torby spada Ci na głowę jeszcze kilka innych rzeczy.

W przypadku bólu głowy i pojawiającego się na niej guza wystarczy zastosować zimny okład. Bardziej skomplikowanemu przypadkowi towarzyszą charakterystyczne dla wstrząśnienia mózgu symptomy, jak: silny niepokój, senność, osłabienie, nudności wraz
z wymiotami. W podobnym wypadku prawie zawsze dochodzi do utraty przytomności, przez co możesz nie pamiętać o tym, co zdarzyło się bezpośrednio przed wypadkiem. Objawy mogą wystąpić od razu lub z kilkunastogodzinnym opóźnieniem. Wezwij pogotowie i przyjmij pozycję półsiedzącej. Absolutnie nie zażywaj żadnych leków, tym bardziej aspiryny. Spokojnie czekaj na fachową pomoc.

Porażenia prądem

Kolejny remont. Planujesz przepinać gniazdka. Niestety daleko przeceniasz swoją wiedzę o elektryce. Skutek? Padasz porażony prądem.

Lekkim porażeniom towarzyszy uczucie odrętwienia. Prawdopodobnie będzie bolało Cię całe ciało, jednak to stan przejściowy. Jeśli czujesz kołatanie serca lub ból w klatce piersiowej, iwezwij pogotowie. Bardzo ciężkie porażenia prądem mogą powodować silne poparzenia skóry.

Wypadki to niestety nieodłączny element naszego życia, lecz te
w domu można ograniczyć do minimum. Lepiej zapobiegać, niż leczyć bolesne skutki. Jeśli jednak już się przytrafią warto wiedzieć, co należy zrobić oraz jakie mogą być konsekwencje, nawet
z pozoru niegroźnych zdarzeń. Pamiętaj jednak, że zastosowanie tych kilku wskazówek nie zastąpi fachowej, lekarskiej pomocy.

Więcej informacji tutaj

    Chcesz o coś zapytać?