Fundusze Unijne

XIV Konferencja Forum Liderów Bezpiecznej Pracy

Tegoroczna, czternasta już Konferencja Liderów Bezpiecznej Pracy organizowana przez CIOP-PIB miała miejsce 14. i 15. listopada w Katowicach. W tym roku tematem Konferencji była "Komunikacja na rzecz bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie”. Blisko stu przedstawicieli służb bhp i działów HR z różnych branż spotkało się by zgłębić aspekt komunikacji i jej wpływ na bezpieczeństwo.
Team Prevent był partnerem tej Konferencji, którego obecności i zaangażowania nie sposób było nie zauważyć. Zespół przedstawicieli naszej firmy miał przyjemność przeprowadzić wykłady i warsztatyw ramach Konferencji.

Po rozpoczęciu Konferencji przez Pana Dyrektora Wiktora Marka Zawieskę z CIOP-PIB jako pierwsza wygłosiła wykład Pani Katarzyna Ryłko reprezentująca Fundację Edukacja Bez Granic. Mówiła ona o budowaniu strategii komunikacyjnej w firmie, skupiając się głównie na roli i wsparciu HR w kształtowaniu bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie. Następnie Pani Magdalena Stefańczyk poruszyła kwestię szkoleń z zakresu BHP jako formy komunikacji z pracownikami. Po wystąpieniu Pani Magdaleny Stefańczyk uraczył słuchaczy swym humorem, ale przede wszystkim racjonalizmem Pan Donat Thomanek, Członek Zarządu Team Prevent Poland, który zaprezentował uczestnikom Konferencji przykłady nowoczesnych narzędzi usprawniających komunikację na rzecz bezpieczeństwa w firmie. Wykłady zostały odebrane bardzo pozytywnie i wielu uczestników skłoniły do refleksji nad tym jak usprawnić komunikację w trakcie szkoleń BHP oraz w swoich zakładach pracy.

Po części wykładowej miały miejsce warsztaty, które okazały się być dla wszystkich uczestników Konferencji atrakcyjną formą wymiany doświadczeń między sobą. Zajęcia odbywały się w różnych grupach tematycznych, tak też uczestnicy Konferencji mogli przećwiczyć budowanie strategii komunikacyjnej w firmie, poznać rolę procesów komunikacyjnych w zdarzeniach wypadkowych, awariach, zarządzaniu kryzysowym czy też zarządzaniu zmianą, dowiedzieć się co wpływa na atrakcyjność szkoleń z zakresu BHP i jak ją podnieść oraz zaznajomić się z wpływem komunikacjiw przedsiębiorstwie na ocenę ryzyka zawodowego. Każdy z przeprowadzonych warsztatów był interesujący i niepowtarzalny, niejednokrotnie wywiązywały się zażarte dyskusje, wszystko jednak odbywało się w niezwykle przyjaznej atmosferze wzajemnego zrozumienia i chęci wypracowania rozwiązań problemów związanych z komunikacją. Zarówno nasi prowadzący warsztaty jaki uczestnicy tych warsztatów wychodzili z sal z uśmiechem na twarzach i pewnym niedosytem spowodowanym brakiem czasu.

W środę uczestnicy Konferencji mieli okazję odbyć wizytę techniczną w Fabryce Fiat Auto Poland S. A. w Tychach, gdzie mogli zobaczyć cały proces produkcyjny samochodów od spawania elementów, poprzez montaż aż po gotowy produkt. Było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie, które pozwoliło spojrzeć uczestnikom z nieco innej perspektywy na zagadnienia bezpieczeństwa pracy.
W ramach Konferencji na uroczystym bankiecie wręczono również Karty Liderów Bezpiecznej Pracy. Wszystkim laureatom pragniemy serdecznie pogratulować i życzymy dalszego owocnego promowania bezpieczeństwa w Państwa przedsiębiorstwach.

Podsumowując XIV Konferencję Liderów Bezpiecznej Pracy można ją uznać za udaną. Organizatorom Konferencji udało się zwrócić uwagę na problem komunikacji i uzmysłowić uczestnikom, że to właśnie zła komunikacja jest przyczyną powstawania problemów związanych z bezpieczeństwem pracy.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn