Zasady poruszania

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy posiadając uprawnienia do obsługi wózków widłowych może poruszać się nimi po drodze publicznej. W tej sprawie Urząd Dozoru Technicznego nie ma stanowiska, odpowiedzi nie znajdziemy również w orzecznictwie.

Wydaje się zatem słuszne, że aby dopuścić wózek widłowy do ruchu drogowego powinno się spełnić wymagania art. 66 i 71 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym dla pojazdów wolnobieżnych. Konieczne jest również uprawnienie do kierowania pojazdami wolnobieżnymi po drogach publicznych (minimum prawo jazdy kat. B) oraz ubezpieczenie OC.

Obowiązek ubezpieczenia w zakresie OC powstaje przede wszystkim przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu i ten obowiązek musi spełnić posiadacz wózka. Niemniej pojazdy wolnobieżne, które są wykorzystywane w halach produkcyjnych, na placach budowy czy w magazynach i są użytkowane poza drogami publicznymi oraz strefami zamieszkania i ruchu, nie mają obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Należy jednak pamiętać, że wózków widłowe, które posiadają mechanizmy unoszące, stanowią zagrożenie na drogach publicznych. Zgodnie z  art. 66 ust. 1 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.  W takich przypadkach należałoby usunąć widły podczas poruszania się po drodze publicznej, z drugiej strony taki wózek jest wówczas pozbawiony swoich funkcji.

Podsumowując, poruszanie się wózkiem widłowym po drodze publicznej, bez ubezpieczenia OC i dostosowania go tak aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego, jest praktycznie niemożliwe.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Standard IATF 16949:2016  stawia szereg wymagań dla organizacji produkujących wyroby w branży motoryzacyjnej. Wymagania w łańcuchu dostaw są coraz bardziej restrykcyjne z uwagi na coraz wyższe oczekiwania OEM’ów,  użytkowników końcowych

Czytaj więcej »
Zanim zgubisz telefon

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego

Czytaj więcej »