Fundusze Unijne

Zrozumieć stres

Stres stał się integralną częścią życia każdego z nas i wszyscy w mniejszym lub większym stopniu go odczuwamy. Światowa Organizacja Zdrowia określa go jako „chorobę stulecia”. Występuje wtedy, kiedy sytuacja w której się znaleźliśmy potencjalnie przekracza nasze możliwości poradzenia sobie z nią.

Do pewnego poziomu stres jest mobilizujący i niezbędny do efektywnego funkcjonowania, jednak po przekroczeniu tego poziomu staje się szkodliwy i destrukcyjny, jako reakcja organizmu na zagrożenie lub brak możliwości realizacji celów i zadań.

Jedni radzą sobie z nim lepiej, drudzy gorzej. Badania pokazują, że istnieje zależność między siłą stresu a zdrowiem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że być może pogarszający się stan naszego zdrowia wynika z przedłużającego się stresu. A stresujemy się prawie wszystkim: wydarzeniami na świecie, bezrobociem, korkiem na ulicy, spojrzeniem przełożonego, chorobą, rozwodem. Wybuchy złości, obniżenie progu cierpliwości, frustracja i wiele innych reakcji organizmu to tylko początek. Jeśli je zauważymy w odpowiednim momencie, mamy szansę zapobiec najgorszemu czyli poważnym chorobom wynikającym z życia w długotrwałym i silnym napięciu nerwowym, takim jak: zawał, miażdżyca, cukrzyca, otyłość.

Walkę ze stresem warto rozpocząć od zmiany diety i przyzwyczajeń. Aby lepiej poznać produkty spożywcze, które wspomagają organizm w walce ze stresem można skorzystać z wystawy dietetycznej, która poświęcona jest tym zagadnieniom. Z pomocą przychodzi również Pilot HRV dzięki któremu istnieje możliwość dokonania pomiaru zmienności rytmu serca, co wskazuje na predyspozycje organizmu do radzenia sobie z napięciem.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o Dni Zdrowia

    Chcesz o coś zapytać?