Życie jest zbyt cenne, aby szkolenia z pierwszej pomocy prowadził ktokolwiek!

Od właściwego wyboru firmy szkoleniowej zależy czy będziesz wiedział "jak?" a co ważniejsze "czy?" będziesz umiał udzielić pierwszej pomocy. Jak na przesyconym rynku znaleźć wykonawcę, który zapewni profesjonalne, ciekawe i dobre jakościowo szkolenie?

Przedstawione poniższej wskazówki pomogą wybrać firmę, która przyczyni się do podniesienia kwalifikacji pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a co za tym idzie prestiżu firmy.

Trenerzy muszą być doświadczeni i w umiejętny sposób przekazywać swoją wiedzę

Uwagę należy kierować na firmy, które w swojej kadrze instruktorskiej posiadają osoby z odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu kursów pierwszej pomocy. Powinni to być praktycy ratownictwa medycznego oraz certyfikowani instruktorzy. Ustawodawca szczegółowo opisuje, kto może szkolić z zakresu pierwszej pomocy, dlatego tak ważne jest, aby szkolenie przeprowadzali właściwi ludzie. Uważajmy na amatorów ratownictwa oraz firmy, dla których liczy się tylko zysk, a oferowane szkolenia są nieprofesjonalne i mają niską wartość merytoryczną.

Cena często odgrywa rolę

Szkolenia charakteryzujące się wysoką jakością nie muszą być drogie, ale te wyjątkowo tanie najczęściej nie są warte naszego czasu i pieniędzy. Należy wybierać podmioty, które specjalizują się w organizacji szkoleń z pierwszej pomocy. Listy referencyjne oraz opinie innych firm i osób, które korzystały z kursów pierwszej pomocy pomogą Państwu dokonać odpowiedniego wyboru. Uzyskane informacje będą najlepszym źródłem do zweryfikowania potencjalnego wykonawcy, jego rzetelności w realizacji szkoleń oraz umiejętności i kompetencji kadry szkolącej.

Czas to pieniądz, więc szkolenie powinno trwać długo

Szkolenia z pierwszej pomocy nie powinny trwać mniej niż sześć godzin zegarowych. Zakres wiedzy, jaki powinien być przyswojony przez uczestników jest tak duży, że nierealnym jest przekazanie odpowiedniej ilości informacji w krótszym czasie. Firmy, które promują krótkie szkolenia, oferują tak naprawdę wybiórczą i ubogą wiedzę, którą równie dobrze możemy zdobyć nie uczestnicząc w profesjonalnym kursie.

Ćwiczenia praktyczne sprawiają, że naprawdę się uczymy

Sama wiedza teoretyczna bez odpowiedniej praktyki nie sprawi, że będziemy umieli uratować czyjeś życie. Uzyskane w części teoretycznej wiadomości należy utrwalić poprzez kilkugodzinne intensywne ćwiczenia praktyczne, które pomogą wypracować nam odpowiednie reakcje i schematy działania. Podczas 8-godzinnego szkolenia co najmniej połowa czasu powinna być przeznaczona na zajęcia praktyczne i wielokrotne ćwiczenia wykonywania danej czynności. Pytajmy również jakiego rodzaju są to ćwiczenia. Czy są to symulacje medyczne, czy będą używane akcesoria wyposażenia apteczki bądź defibrylatory szkoleniowe?

Statystycznie co 3 minuty ratownicy medyczni są wzywani do akcji. Wiele osób jednak nie udaje się uratować, ponieważ nie udzielono im na czas pierwszej pomocy. Każda upływająca minuta zmniejsza szanse na przeżycie poszkodowanego o 7-10%, a w przypadku wykonywania przez świadków zdarzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, szanse na przeżycie maleją z każdą minutą jedynie o 3-4%. Różnica jest ogromna. Niestety strach i niewiedza powodują, że jedynie w 15 na 100 przypadków udzielamy pierwszej pomocy. Pomimo tego, że świadomość społeczna na temat pierwszej pomocy jest z każdym rokiem coraz większa, to dalej jest niewystarczająca. Dlatego tak ważnym jest przeszkolenie jak największej liczby osób, aby w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia wiedzieli jak zareagować i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Łukasz Tomiło
Team Prevent

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn

TtT Szkoła Trenerów

Czym jest Szkoła Trenerów? To cykl szkoleń, których głównym celem jest dostarczenie wiedzy oraz rozwój umiejętności, kompetencji społecznych oraz osobistych osób, pracujących na stanowisku trenera (zarówno biznesu, umiejętności miękkich, jak

Czytaj więcej »

WYBUCH W SANDEN MANUFACTURING POLAND

Wybuch pilarki tarczowej w zakładzie Sanden Manufacturing Poland w Polkowicach. W niewyjaśnionych okolicznościach doszło do eksplozji nieokreślonego gazu nagromadzonego wewnątrz maszyny – powstał on prawdopodobnie w skutek reakcji chemicznej, w

Czytaj więcej »

Otwarte Dni Zdrowia

Podobnie jak w ubiegłym, również i w tym roku progi naszej firmy otworzą się, by zaprezentować szeroką ofertę Dni Zdrowia. W listopadzie zapraszamy Państwa do Pszczyny (05.11) oraz Legnicy (19.11).

Czytaj więcej »

Otrzymaj BEZPŁATNY dostęp
do szkolenia online

“Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy”

Wypełnij formularz i obejrzyj webinar dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników.