Fundusze Unijne

Jak wybrać bezpieczny prezent gwiazdkowy?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami, a wraz z nimi coroczny kłopot z zakupem prezentów, które znajdą się pod choinką. W świecie coraz tańszych gadżetów elektronicznych mamy coraz większy wybór, ale jednocześnie coraz więcej zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa i prywatności. Dlatego tak ważne jest, abyśmy przed każdym zakupem prezentu, który w jakiś sposób łączy się z Internetem zastanowili się co najmniej dwa razy.

Podglądacze wśród największych korporacji

Większość urządzeń typu smart – elektroniczne zabawki, monitory aktywności, drony czy głośniki bezprzewodowe łączy się z naszymi telefonami, komputerami lub bezpośrednio z domową siecią internetową, tą samą, w której trzymamy wszystkie nasze dane. Jeżeli gadżet wyposażony jest w kamerę lub mikrofon sprawa nabiera jeszcze poważniejszego znaczenia. Tylko w zeszłym roku największe korporacje, takie jak Google, Amazon i Apple zostały przyłapane na przeglądaniu i przesłuchiwaniu materiałów które ich urządzenia nagrywały bez wiedzy użytkowników.

Sprytne gadżety

Dużych producentów łatwiej przyłapać i zmusić do wprowadzenia niezbędnych poprawek w swoich urządzeniach czy oprogramowaniu, a także do stałego uaktualniania polityk bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Obecnie jednak praktycznie każda firma jest w stanie za pomocą częściowego lub całkowitego outsourcingu wprowadzić na rynek tanie, sprytne gadżety, często bez żadnej odpowiedzialności za to, co robią z naszymi danymi. Markety i sklepy internetowe zostały praktycznie zalane przez tańsze odpowiedniki markowych urządzeń i o ile nie zawsze tańszy znaczy gorszy, to w przypadku produktów elektronicznych tańszy zazwyczaj oznacza mniej bezpieczny.

Korzystaj ze swoich praw

W roku 2018 niezależna organizacja przebadała 70 urządzeń i zabawek łączących się z Internetem, i ponad połowa z nich nie spełniała podstawowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowników związanych ze zbieraniem i przechowywaniem danych. Dlatego zanim wybierzemy prezent którym chcemy obdarować kogoś bliskiego, powinniśmy zawsze dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Zadawanie pytań sprzedawcom i producentom to nasze prawo, z którego powinniśmy w tym przypadku często korzystać.

O co pytać?

Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób dane urządzenie szyfruje dane które przesyła bądź przechowuje, czy producent gwarantuje aktualizacje oprogramowania, czy nasze dane są udostępniane komukolwiek poza producentem (na przykład w celach reklamowych) i czy dany produkt ma określoną politykę prywatności. Jeżeli przy którejkolwiek odpowiedzi zapala się nam w głowie ostrzegawcza lampka, najlepiej będzie zrezygnować z zakupu.

Pamiętajmy – przede wszystkim bezpieczeństwo

Korzyści płynące z używania urządzeń typu smart mogą być bardzo duże, niezależnie od tego czy mówimy o opasce na rękę, czy zdalnie sterowanej żarówce. Wszystkie takie urządzenia mogą podnosić standard życia, pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, czy ułatwiać wiele codziennych spraw. Zawsze warto jednak zastanowić się, czy jednocześnie nie narażamy naszej prywatności, czy bezpieczeństwa naszych danych. Warto o tym pamiętać zwłaszcza kupując prezenty dzieciom, które nie posiadają jeszcze narzędzi ani zdolności do dokonywania świadomych wyborów odnośnie tego jakich urządzeń używają, gdzie trafiają ich dane ani tego w jaki sposób są przetwarzane.

    Chcesz o coś zapytać?