Fundusze Unijne

Kultura bezpieczeństwa w Twojej firmie

Bez względu na profil działalności przedsiębiorstwa, w każdej firmie, oprócz kultury organizacyjnej, mamy do czynienia również z kulturą bezpieczeństwa. To nic innego jak zbiór wartości, zachowań, postaw i kompetencji, które mają swoje odzwierciedlenie w poczuciu odpowiedzialności każdego pracownika za sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, kulturę bezpieczeństwa należy jednak wspierać i rozwijać ją z pomocą szkoleń, audytów, eventów a także zwiększać wiedzę zespołu poprzez materiały edukacyjne na temat zasad bhp i procedur bezpieczeństwa obowiązujących w firmie.

Jakie działania wpływają na poziom kultury bezpieczeństwa?

Pierwszym krokiem do poprawy stanu bhp w firmie powinno być sprawdzenie, jak wysoki jest poziom kultury bezpieczeństwa w zakładzie.​ Aby zbadać, a następnie rozwinąć poszczególne obszary kultury bezpieczeństwa w firmie, prowadzimy kampanie informacyjno-edukacyjne wpływające na wzrost świadomości. W ramach realizowanych programów wykorzystujemy takie narzędzia jak:

 

Kształtowanie kultury bezpieczeństwa w firmie – dlaczego warto?

Powodów, dla których warto aktywnie tworzyć kulturę bezpieczeństwa w zakładzie pracy i poświęcić więcej czasu kwestiom bhp jest wiele. Korzyści te są w dużej mierze uzależnione od wyzwań przed jakimi stoi firma. Wśród najważniejszych warto wymienić takie, jak:

  • zmniejszenie się liczby wypadków przy pracy,
  • zwiększenie wydajności pracy pracowników,
  • pozytywny wpływ na wzajemne zaufanie,
  • zwiększenie dochodów firmy,
  • budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa na zewnątrz i wewnątrz.
Sprawdź, jakie działania możemy wdrożyć w Twojej firmie.
Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą.

Budowanie kultury bezpieczeństwa – jak wygląda współpraca z nami?

Dbamy o to, by działania skierowane na zagadnienie kultury bezpieczeństwa w firmie klienta były dopasowane do jego oczekiwań i potrzeb. Każda firma na swój sposób stara się rozwijać kulturę bezpieczeństwa, wybierając różne sposoby na realizację swoich celów, takie jak szkolenia, kampanie, eventy. Współpracując z wieloma firmami w kierunku działań skierowanych na budowanie kultury bezpieczeństwa nauczyliśmy się, że rozwiązaniami, które przynoszą najlepsze efekty długoterminowo, są działania opierające się o starannie zaplanowane strategie i kampanie. Aby jednak kampania przyniosła oczekiwany efekt, bardzo ważne jest, by możliwie najlepiej poznać daną organizację, jej specyfikę i potrzeby. Dlatego właśnie opracowanie zakresu kampanii odbywa się przez cały okres umowy w ścisłej współpracy pomiędzy przedstawicielami firmy klienta a naszymi specjalistami.

Jak to wygląda w praktyce? W ramach spotkań grup roboczych zostaje opracowany dokładny zakres kampanii oraz harmonogram poszczególnych działań. Szczególny nacisk w realizowanych projektach kładziemy na kompleksowe podejście do tematu, które np. poprzez stosowanie grywalizacji i różnych kanałów komunikacyjnych ma na celu zaangażowanie w działania wszystkich pracowników od zarządu po pracowników niższego szczebla.

Projekty realizowane są w zespole specjalistów, w skład którego wchodzą m. in.: specjaliści ds. BHP, specjaliści zarządzania zdrowiem, prawnicy, psychologowie.

Przykładowy przebieg kampanii edukacyjnej

Kultura bezpieczeństwa w Twojej firmie

Działania z zakresu poprawy kultury bezpieczeństwa – ile to kosztuje?

Działania poświęcone budowaniu i utrzymaniu kultury bezpieczeństwa w firmie to szeroki obszar. Cena w tym przypadku zależy głównie od tego, na jakich aspektach chce skupić się klient, czy planuje event taki jak Dni Bezpieczeństwa, cykl szkoleń, warsztatów dla pracowników lub kompleksowy audyt bhp i wdrożenie systemu zarządzania. Na cenę wpływ ma także wielkość zakładu pracy i liczba pracowników. Dlatego wszystkie działania poświęcone kształtowaniu wysokiego poziomu kultury bezpieczeństwa w firmie są wyceniane indywidualnie.

Nasz specjalista, po rozmowie i przeanalizowaniu potrzeb organizacji, doradzi najlepsze opcje dla firmy i przygotuje dopasowaną do oczekiwań klienta propozycję współpracy.

Kultura bezpieczeństwa pracy – przydatne materiały

Nasi specjaliści przygotowali ciekawe artykuły dotyczące tego, jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i kulturę bezpieczeństwa w organizacji.

Case studies:

Szkolenia w obszarze rozwoju i budowania kultury bhp:

Referencje:

Global Wind Service Poland Spółka z o. o.

Decydując się na zlecenie SQD Alliance przeprowadzenia oceny zgodności z wymaganiami bhp, ppoż. i ochrony środowiska poinformowaliśmy, że zależy nam na bardzo szybkim terminie realizacji. Nie stanowiło to problemu dla specjalistów firmy. Ofertę otrzymaliśmy następnego dnia roboczego, natomiast już po dwóch tygodniach został w dwóch naszych lokalizacjach i trzech jednostkach organizacyjnych przeprowadzony rzetelny, dokładny audyt.

Czytaj więcej »

Winkelmann

Profesjonalnie zrealizowany audyt posłużył nam do niezależnej weryfikacji bezpieczeństwa pracy w naszym zakładzie i podniósł naszą świadomość. Został przeprowadzony terminowo przez zespół doświadczonych i kompetentnych specjalistów, wykazujących się komunikatywnością i innymi niezbędnymi umiejętnościami interpersonalnymi.

Czytaj więcej »
kleentex logo
Referencje
Sigit
Referencje
logo Hochtief
Śrubena unia logo
kiel

Zapytaj o szczegóły

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach i przedstawić Ci propozycję współpracy.

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Chcesz o coś zapytać?