Fundusze Unijne

Podręcznik VDA 6.3 Audit procesu – nowe wydanie

W tym roku na osoby związane z branżą motoryzacyjną czeka wiele nowości wydawniczych VDA. Już w styczniu 2023 r. pojawiło się w sprzedaży oficjalne, czwarte wydanie standardu VDA 6.3. w czerwonej okładce, które w tym momencie jest już dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim. Jakie zmiany zawiera Podręcznik VDA 6.3 Audit procesu, a co pozostało niezmienione?

Podręcznik VDA 6.3. – najważniejsze zmiany dotyczące wymagań VDA

Jakie zmiany w zakresie auditu procesu VDA wprowadzono, a co pozostało bez zmian? Oczywiście niezmiennym pozostaje: klasyfikacja A, B, C, schemat oceny poszczególnych pytań 0-4-6-8-10, struktura katalogów wymagań P2-P7, reguły degradacji. Nowe wydanie wprowadza natomiast kilka zmian, o których warto wspomnieć.

Zmiany związane z wymaganiami dotyczącymi VDA

Pośród nowości warto zauważyć następujące zmiany:

  • W zawartości minimalnej poszczególnych wymagań dodano aspekty powiązane z oprogramowaniem. Jest to konsekwencja tego, co już zostało zmodyfikowane w takich standardach jak VDA 2, czy też w nowym wydaniu VDA MLA. Pojawiają się też tematy powiązane np. z bezpieczeństwem funkcjonalnym, gdzie obok FMEA zobaczymy analizę HARA, czy też model V. Treść czwartej rewizji VDA 6.3 jest tym samym harmonizowana z Automotive SPICE i MLA.
  • W katalogach dotyczących planowania i realizacji rozwoju zostały dodane wymagania odnośnie do czynności powiązanych z zakupami.
  • Doprecyzowano wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie powinien posiadać auditor procesu VDA.
  • Opisano również zasady przeprowadzania auditów zdalnych i hybrydowych, w uzupełnieniu do dotychczasowych „on-site”. Na podstawie istniejących czynników ryzyka lub innych czynników wpływających można podjąć decyzję o sposobie przeprowadzenia auditu. W podręczniku można w tym zakresie znaleźć przykład analizy ryzyka dla wyboru metody auditu oraz zestawienie pytań dla P1, oraz P2-P7, które są odpowiednie, a które warunkowo odpowiednie do auditowania zdalnego.
  • W nowym wydaniu nie znajdziemy już elementu EU7 – transportu i postępowania z częściami. W niektórych przypadkach przedefiniowano wyróżnione pytania (oznaczone gwiazdką).

Na koniec ciekawostka: usunięto z zakresu VDA 6.3 katalogi do auditowania usług. Dlaczego? Otóż pojawią się dwa całkiem nowe standardy w audicie procesu:

  • VDA 6.6 Audit procesu Usługi – będzie opracowywany.
  • VDA 6.8 Audit procesu Logistyka – żółte wydanie planowane w pierwszym kwartale 2023, a czerwone wydanie w pierwszym kwartale 2024.
SQDA - Podręcznik VDA 6.3 Audit procesu
Nowe wydanie podręcznika VDA 6.3

Nowości wydawnicze w zakresie zarządzania jakością i auditowania

Sprzedaż polskiej wersji językowej ruszyła w marcu 2023 i jest dostępna na stronie Wydawnictwa SQDA. Wersje angielską i niemiecką podręcznika można zakupić zarówno w naszym wydawnictwie, jak i na stronie VDA QMC. Jednocześnie trwają prace nad stworzeniem zaktualizowanej wersji naszego BESTSELLERA: Audit Procesu wg VDA 6.3 – Ściąga dla auditorów.
Już dziś możesz zapisać się i otrzymać powiadomienie w momencie pojawienia się tej publikacji w sprzedaży – link do zapisów.


To oczywiście jeszcze nie wszystkie planowane nowości wydawnicze, na które mogą oczekiwać osoby pracujące w branży automotive. Co jeszcze planują dla nas wydawcy? I kiedy możemy spodziewać się kolejnych wydań podręczników?

Powyżej wspomnieliśmy już o nowych podręcznikach VDA. Pozostając w obszarze nowości wydawniczych, warto w tym miejscu dodać kolejną ciekawostkę: planowane jest wydanie zharmonizowanego podręcznika SPC AIAG & VDA. Ukazanie się żółtego wydania zaplanowano na drugi kwartał 2023 r., a czerwono-niebieskiego na czwarty kwartał 2024 r.

Autor

Konrad Kubieniec – Trener / Konsultant / Auditor SQDA

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn