Fundusze Unijne

Jaki komputer wybrać do biura?

Praca bez dobrego komputera dzisiaj jest praktycznie niemożliwa. Sprzęt, który działa szybko, nie zawodzi, jest na wagę złota. Ale na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę wybierając komputer, który ma nam służyć podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych? Jaki sprzęt wybrać, co jest ważne?

Komputer stacjonarny czy laptop

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to: komputer stacjonarny czy laptop. Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, jednak biorąc pod uwagę to, w jakich warunkach dzisiaj pracujemy, jak dynamicznie zmienia się rzeczywistość wokół nas, dużo argumentów przemawia na korzyść laptopa.

Przede wszystkim mamy ze sobą sprzęt, który możemy zabrać wszędzie. Bez problemów pracujemy z domu, z biura bądź na miejscu u klienta. Dzisiaj mobilność sprzętu to największa zaleta. Warto, wybierając konkretny już model laptopa, pamiętać o takich parametrach, jak jego wielkość czy waga.

Komputer firmowy – podzespoły

Komputer, na którym pracujemy codziennie po kilkanaście godzin, musi być niemalże niezawodny. Oczywiście – sprzęt komputerowy ulega awariom, niemniej jednak wynajmując lub kupując nowy komputer należy pamiętać, że jego serce to wnętrze i to dzięki temu, co ma w środku, nasza praca będzie efektywna lub nie. Do najważniejszych podzespołów należą: procesor, pamięć RAM, karta graficzna i dysk twardy.

Procesor wraz z pamięcią RAM odpowiadają za prędkość komputera. Im wyższa pamięć RAM, tym szybszy jest nasz sprzęt, a dzięki temu używane programy działają płynnej. Analizując specyfikację procesora należy przed wszystkim zwrócić uwagę na jego rodzaj, liczbę rdzeni oraz taktowanie.

Dysk twardy – to na nim przechowujemy dane, dlatego jego pojemność powinniśmy dopasować do charakteru pracy. Jeżeli zależy nam na szybkości działania, warto zaopatrzyć komputer w szybki dysk twardy SSD.

W większości laptopów karty graficzne są zintegrowane. Oznacza to, że pamięć obliczeniowa, jaką potrzebuje nasz laptop do przetworzenia grafiki, jest wykorzystywana z pamięci dostępnej w laptopie. Do podstawowej pracy w biurze, bez konieczności obsługiwania programów graficznych, zintegrowana karta graficzna w zupełności wystarczy.

Oprogramowanie

Dobór systemu operacyjnego i niezbędnego oprogramowania najlepiej zostawić specjalistom. Właściwa konfiguracja oprogramowania oznacza szybszą pracę, mniejsze obciążenie komputera, bez wyskakujących błędów systemu, czy problemów, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie.

Na rynku istnieje kilka rozwiązań, które sprawdzą się w pracy biurowej. Co ważne, należy pamiętać o bieżącej aktualizacji oprogramowania, bez tego nawet najlepsze programy mogą z czasem nie działać poprawnie.

Akcesoria

Sam komputer to jedno, dodatkowe akcesoria to jednak elementy, które mogą znacznie poprawić komfort naszej pracy. Oczywiście wybierając laptop otrzymujemy sprzęt, na którym możemy pracować od razu. Niemniej jednak wygodna myszka i klawiatura, dodatkowy ekran, stacja dokująca do laptopa – to akcesoria, które sprawią, że nasze stanowisko pracy będzie bardziej ergonomiczne, a przez to praca przy komputerze będzie bardziej efektywna i mniej męcząca dla naszego ciała. Więcej o ergonomii stanowiska pracy możesz przeczytać tutaj.

Jak widać, wybór sprzętu teoretycznie nie jest trudny, w praktyce wybierając sprzęt do pracy warto dokładnie mu się przyjrzeć i przeanalizować, do czego ma nam służyć i jak jest zbudowany. Jeśli nie czujemy się na siłach, a techniczne aspekty opisujące wnętrze komputera niewiele nam mówią, warto sięgnąć po wsparcie specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, skonfigurują go i przygotowują do pracy, a w razie jakichkolwiek problemów – zdalnie je rozwiążą.

    Chcesz o coś zapytać?