Wypalenie zawodowe jako skutek stresogenności pracy
ID 3224
Czas trwania:
do 6 godzin
Szkolenie realizowane w formie zamkniętej, na indywidulane zamówienie klienta.
Opis szkolenia
Od 1 stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe uznawane jest za stan związany z pracą zgodnie z klasyfikacją chorób i zaburzeń ICD-11. Aktualnie w Polsce trwają prace kodyfikacyjne, które pomogą lekarzom i psychologom ustalić orzekanie i ustalenie związków przyczynowo – skutkowych między warunkami pracy a dolegliwościami zdrowotnymi.
W celu oceny poziomu wypalenia zawodowego, ograniczenia skutków zdrowotnych, nadmiernej absencji, a niekiedy prowadzenia działań wspierających i interwencyjnych w grupach pracowników szczególnie narażonych, pracodawcy powinni podjąć już teraz odpowiednie działania profilaktyczne.
Grupa docelowa
Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do pracowników działów HR i służb BHP, ale również do każdego z pracowników, borykających się z wypaleniem zawodowym.
Zawartość
- Zasady rozpoznawania wypalenia zawodowego według ICD-11 – pojęcie i definicja, objawy.
- Wypalenie zawodowe a choroby odstresowe – różnicowanie istotne z medycznego, psychologicznego i organizacyjnego znaczenia.
- Charakterystyka związków przyczynowo – skutkowych między rozstrojem zdrowia a pracą jako warunek medycznej i psychologicznej oceny rozstroju zdrowia.
- Ograniczenie wypalenia zawodowego wyłącznie do kontekstu pracy – właściwa interpretacja medycznych założeń aktualizacji klasyfikacji chorobowej przez WHO i jej wpływu na działania prewencyjne w miejscu pracy.
- Środki profilaktyczne chroniące przed wypaleniem zawodowym jako ograniczenie ryzyka choroby pracownika.
- Ograniczenie absencji pracowników powiązanych z wypaleniem zawodowym.
- Metody oceny stresogenności cech pracy – omówienie list kontrolnych, sposobów szacowania ryzyka i wyznaczania poziomu jego akceptowalności.
Potwierdzenie kwalifikacji
Po szkoleniu otrzymają Państwo certyfikat uczestnictwa SQD Alliance.
Efekty kształcenia
- Sposoby ograniczenia wystąpienia syndromów wypalenia zawodowego.
- Działania prewencyjne I-go, II-go i III- go stopnia w oparciu o rekomendacje OSHA.
- Wzrost wiedzy na temat budowania programów prozdrowotnych w organizacjach.
- Zapoznanie się z działaniami krótkoterminowymi i długofalowymi w ramach kształtowania kultury bezpieczeństwa – omówienie dobrych praktyk i przykładów.
- Zaznajomienie z kartami charakterystyki zagrożeń zawodowych i karty zawodów jako narzędzie analizy i typowania stanowisk pracy narażonych na wypalenie zawodowe – omówienie wybranych przykładów w kontekście analizy stresogenności treści pracy.
- Nowe wyzwania w zakresie oceny ryzyka psychospołecznego w związku ze zmianą modelu pracy m.in. praca zdalna.
Szkolenia powiązane
- (ID 3223) – Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy w aspekcie pracy zdalnej
- (ID 3225) – Zasady kontroli trzeźwości pracowników w świetle nowelizacji przepisów Kodeksu pracy – obowiązki, uprawnienia i dobre praktyki
- (ID 3226) – Zarządzanie ryzykiem psychospołecznym – zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo pracy w kontekście przepisów prawa i normy ISO 45003:2021 – warsztaty
Zapytaj o szczegóły
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach i przedstawić Ci propozycję współpracy.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.
Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.