Zatwierdzenie procesu produkcyjnego i wyrobu wg VDA 2 (PPA)
ID 410
Czas trwania: 2 dni
Potwierdzenie kwalifikacji: eCertyfikat VDA QMC
Szkolenie prowadzimy w formie stacjonarnej oraz w formie online.
Opis szkolenia
VDA Tom 2 „Zapewnienie jakości dostaw” opisuje procedurę dotyczącą zatwierdzenia procesu produkcyjnego i wyrobu. Ta metoda potwierdza zdolność jakościową procesów w warunkach produkcji seryjnej oraz zgodność wyrobów przy użyciu odpowiednich dokumentów, zapisów i próbek. Podczas szkolenia uczestnicy poznają, jak prawidłowo stosować standard VDA w zakresie planowania oraz koordynacji procesu PPA poprzez przeprowadzenie zatwierdzenia wewnętrznego oraz przygotowania dowodów do przedstawienia klientowi. Podręcznik definiuje sześć obszarów, z których zgodnie z ustaleniem z klientem należy przygotować odpowiednie dowody.
Grupa docelowa
Szkolenie skierowane do osób zaangażowanych w procesy nowych uruchomień, a w szczególności w proces zatwierdzenia procesu i wyrobu, które chcą podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje, przede wszystkim do kierowników działów jakości, inżynierów jakości, pracowników działów zakupowych, inżynieryjnych, logistycznych, personelu odpowiedzialnego za działania jakościowe związane z niniejszym zakresem tematycznym.
Zawartość
- Przed szkoleniem: quiz online z fragmentami podręcznika VDA 2, określający wstępny poziom wiedzy uczestników.
- Podręcznik VDA 2 z opisem zmian elementów różnicowych do poprzedniego wydania.
- Wyjaśnienie poszczególnych elementów stawianych wymagań.
- Zestaw ćwiczeń umożliwiających poznanie wymagań procedury PPA.
- Ok. 8 tygodni po odbyciu szkolenia uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w podsumowującym webinarium z trenerem, które jest okazją do wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań, mogących pojawić się podczas kilkutygodniowego stosowania w praktyce wiedzy zdobytej na szkoleniu.
Literatura
- VDA 2
Wymagania wstępne
Preferowana jest znajomość podstawowych wymagań standardu IATF 16949 w zakresie spełnienia wymagań klienta dotyczących zatwierdzenia procesu i wyrobu, a także podstawowa wiedza dotycząca wymagań podręczników VDA. Zaleca się uczestnictwo w kursie VDA „Zapewnienie poziomów dojrzałości nowych części wg VDA MLA” (ID 602).
Egzamin/test
Po zakończonym szkoleniu przewidziany jest test pisemny dla uczestników, weryfikujący nabytą wiedzę.
Potwierdzenie kwalifikacji
Po zdaniu testu kontrolnego, przeprowadzanego w ramach szkolenia, otrzymają Państwo oryginalny eCertyfikat kwalifikacji VDA QMC.
Efekty kształcenia
- Uzyskanie wiedzy dotyczącej działań podejmowanych w zakresie jakości dostaw.
- Zdobycie wiedzy pozwalającej na aktywne uczestnictwo w procesie PPA.
- Poznanie elementów procedury PPA.
- Zapoznanie się z wymaganiami podręcznika referencyjnego VDA 2 oraz możliwość wykorzystania wiedzy w codziennych aktywnościach zawodowych oraz w sytuacjach auditowych.
Powiązane szkolenia
- ID 602 – VDA MLA Zapewnienie poziomu dojrzałości nowych części
- ID 9103 – Zaawansowane planowanie jakości wyrobu (APQP) i proces zatwierdzania części produkcyjnych (PPAP) w ujęciu AIAG
- ID 415 – Kluczowe metody jakości przemysłu motoryzacyjnego. Moduł I (APQP / VDA MLA, PPAP / VDA 2, PFC, FMEA, CP)
- ID 9106 – Praktyczne zastosowanie FMEA w zarządzaniu jakością
- ID 9107 – Podstawy praktycznego zastosowania Planu Kontroli
- ID 9109 – Moderator zespołów interdyscyplinarnych
- ID 9500 – Rozwój dostawców w przemyśle motoryzacyjnym
Cena zawiera
Materiały szkoleniowe, wydanie eCertyfikatu, obiad, przerwy kawowe, komfortową salę wykładową z pełnym wyposażeniem multimedialnym, możliwość uczestnictwa w webinarium ok. 8 tygodni po szkoleniu.
Podręcznik VDA 2 w j. polskim w cenie szkolenia otwartego dla każdego uczestnika.