Od kilku już lat na stronie internetowej VDA QMC dostępne jest narzędzie do przeprowadzania i dokumentowania auditów procesu m.in. wg VDA 6.3 o nazwie VDA Analysis Tools. Narzędzie to zastąpiło wersję excelową, którą to wersję VDA QMC zaprzestało udostępniać na swojej stronie.
Jakie możliwości daje narzędzie?
VDA daje możliwość rozszerzania istniejących pytań w poszczególnych elementach procesu (P2 – P7) o dodatkowe wymagania oraz o własne reguły degradacji. Te dodatkowe wymagania bądź też specyficzne reguły degradacji mogą wynikać np. z wymagań naszych klientów, wymagań wewnętrznych, korporacyjnych, etc.
Dla potrzeb niniejszego artykułu przyjmijmy, że mamy następujące wewnętrzne wymagania w naszej organizacji:
1. Proces zatwierdzania wyrobu i procesu naszych dostawców musi się odbywać zgodnie z podręcznikiem VDA 2
2. Brak certyfikacji systemu zarządzania jakością naszego dostawcy na zgodność z IATF 16949 powoduje degradację z poziomu A do B, mimo stopnia spełnienia wymagań ≥90%
Jak uwzględnić w VDA Analysis Tools powyższe wymagania?
Poniżej zamieszczamy instrukcję tego, jak krok po kroku uwzględnić interesujące nas wymagania w narzędziu VDA Analysis Tool.
Pierwsze, co musimy zrobić po uruchomieniu narzędzia, to zmienić ustawienia aplikacji tak, aby w zakładce Pytania widzieć wymagania minimalne istotne dla ocenyoraz przykłady realizacji.
W tym celu należy wejść w opcję Ustawienia, a następnie w sekcji Ustawienia aplikacji ustawiamy TAK przy opcji Pokaż minimalne wymagania i przykłady. Dzięki takiemu ustawieniu widzimy w każdym elemencie i podelemencie procesu wszystkie minimalne wymagania, jak i przykłady realizacji. Poniżej, dla przykładu, znalazły się wymagania pkt. 5.1:
Rozszerzanie pytania VDA 6.3 w VDA Analysis Tools – jak je poprawnie wykonać?
Po wykonaniu poprzednich kroków, przechodzimy do rozszerzenia pytania VDA 6.3 o pierwsze z wymienionych wymagań, czyli „proces zatwierdzania wyrobu i procesu naszych dostawców musi się odbywać zgodnie z podręcznikiem VDA 2”. Aby to zrobić, należy najpierw wybrać opcję Proces rozwoju produktu/produkcja seryjna, a następnie kliknąć na Zarządzaj wymaganiami i degradacjami. Później musimy wybrać odpowiedni element procesu, rozwijając go:
Z dostępnych elementów procesu wybieramy ten, który nas interesuje i w odpowiednim pytaniu wpisujemy nasze wymaganie.
Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki Pytania, gdzie musimy rozwinąć element procesu P5. Po rozwinięciu, widzimy wpisane przez nas wymaganie w wybranym punkcie:
Następnym krokiem będzie wprowadzenie naszego drugiego wymagania, czyli „brak certyfikacji systemu zarządzania jakością naszego dostawcy na zgodność z IATF 16949 powoduje degradację z poziomu A do B, mimo stopnia spełnienia wymagań ≥90%”
Aby wprowadzić wymaganie, należy wybrać opcję Proces rozwoju produktu/produkcja seryjna i kliknąć następnie na Zarządzaj wymaganiami i degradacjami. Jeżeli chcemy dodać własną degradację, przy Dodatkowych zasadach degradacji stosowanych przez firmę klikamy na znak plusa. Następnie w polu Degradacja tekst możemy wpisać nasze kryterium degradacji, oraz zaznaczyć obok odpowiednie Opcje degradacji.
Po uporaniu się z powyższym etapem, przechodzimy do zakładki Raport. W wybranej przez nas zakładce musimy kliknąć na przycisk opisany jako Dodatkowe zasady degradacji stosowane przez firmę. Po jego kliknięciu, rozwija się nam nasza dodana przed chwilą zasada.
Jeżeli wynik auditu to nota A, a dostawca nie spełnia wymagania odnośnie certyfikacji na zgodność z IATF 16949, wówczas ręcznie zmieniamy wynik auditu klikając na B. Ostatecznie wyglądać będzie to następująco:
Podsumowując, ustawienie własnych wymagań oraz reguł degradacji w aplikacji VDA Analysis Tools nie jest trudne, a z pewnością usystematyzuje nam proces auditowania. Dzięki takim ustawieniom z pewnością nie pominiemy żadnego naszego specyficznego wymagania podczas auditu wewnętrznego czy też auditu u dostawcy.
Autor artykułu: Mariusz Stryniak