Jak pokazują statystyki, do największej liczby wypadków dochodzi latem. Poradnik o tym, jak jeździć w upalne dni może wydawać się banałem, ale latem kierowcy powinni pamiętać o dbaniu o dobre samopoczucie, tak swoje, jak i współpasażerów. Wysoka temperatura sprawia, że organizm szybko się męczy, a co za tym idzie ma negatywny wpływ na koncentrację.
Parkuj w cieniu
W miarę możliwości starajmy się parkować samochód w cieniu. Kabina nagrzewa się bardzo szybko. Auto stojące w pełnym słońcu zamienia się w szklarnię, a we wnętrzu temperatura w ciągu kilkudziesięciu minut może wzrosnąć do 50-60 stopni Celsjusza.
Schłodź wnętrze samochodu
Po uruchomieniu silnika otwórzmy okna i włączmy nawiew. Kratki skierujmy w stronę okien, aby wydmuchać gorące powietrze. Dopiero potem włączmy klimatyzację, jeśli ją mamy.
Co istotne – nawiew ustaw nie na szybę, nie na nogi, tylko tak, żeby powietrze dmuchało z centralnych i bocznych dysz w kokpicie. Dlaczego? Dlatego, że wtedy zapewniony jest największy ruch powietrza w kabinie. Ponieważ będziesz poza autem, nie musisz martwić się o swoje zdrowie i możesz nastawić dmuchawę na maksimum. Ustaw nawiew na drzwi, fotel i podsufitkę.
Teraz skup się na schłodzeniu tych elementów, o których była mowa wcześniej, i których promieniowanie cieplne jest najbardziej odczuwalne. Lewy nawiew w kokpicie nastaw na bok drzwi kierowcy, albo na oparcie siedzenia – oceń, co jest bardziej rozgrzane.
Z klimatyzacją trzeba uważać. Jeśli trasa, którą mamy do przebycia jest krótka, nie nastawiajmy zbyt niskiej temperatury, ale taką, która jest o kilka stopni mniejsza od tej panującej na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego po wyjściu z auta.
Zadbaj o czystość przedniej szyby
Ponadto należy zadbać o czystość przedniej szyby. Nie róbmy tego jednak w czasie jazdy pod słońce, gdyż użycie płynu do spryskiwaczy i wycieraczek może skończyć się tym, że na moment nic nie będziemy widzieć. Lepiej bezpiecznie umyć szybę na stacji benzynowej, czy podczas postoju. Nie powinny zostać wówczas ślady po pracy wycieraczek. Do usunięcia plam po owadach może się okazać konieczny specjalny preparat.
Unikaj środków nabłyszczających
Latem warto unikać preparatów, które nabłyszczają kokpit – słońce będzie się od nich odbijać i dawać pobłysk na szybę. Lepsze będzie zmatowienie powierzchni. Jeśli udajemy się w podróż, to sprawdźmy trasę i zaplanujmy ją tak, by słońce mieć za plecami. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.
Ostrożnie z klimatyzacją
Podczas dłuższej podróży, na ok. 20-30 minut przed postojem, zacznijmy stopniowo zwiększać temperaturę. Nie kierujmy kratek wentylacyjnych na twarz, szczególnie wtedy, gdy pracuje ona na wysokich obrotach.
Gdy auto nie jest wyposażone w klimatyzację, duża siła nawiewu niewiele pomoże, bo i tak układ będzie wtłaczał do wnętrza ciepłe powietrze z zewnątrz. Zbytnie uchylanie szyb może skończyć się z kolei przewianiem karku czy ucha, a ponadto negatywnie wpływa na zużycie paliwa
Przewiewne ubrania i nawodnienie organizmu
I na koniec pamiętajmy, by wybierając się w podróż założyć na siebie przewiewne i lekkie tkaniny. Zabierzmy ze sobą wodę. Zamiast pić napoje energetyczne, lepiej postawić na napoje izotoniczne. Uzupełniają one zapasy wody, elektrolitów, witamin i soli mineralnych. Możemy zaopatrzyć się w wodę w spray’u oraz chusteczki odświeżające. Okulary przeciwsłoneczne, z których będziemy korzystać, powinny mieć filtr UV. A co najważniejsze, będąc w trasie planujmy regularne postoje, przynajmniej co 2 godziny, tak aby zregenerować siły i bezpiecznie dotrzeć do celu.