Fundusze Unijne

Procedura LOTO – dlaczego niektórzy pracodawcy z niej rezygnują?

Pomimo tego, że poprawnie wdrożona procedura LOTO zapewnia dużo wyższy poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy, nadal spotkać się można z wątpliwościami pracodawców, dotyczącymi jej wprowadzenia. Niektórzy z nich nie widzą konieczności stosowania systemu LOTO z uwagi na to, że do tej pory nie wydarzył się w firmie wypadek związany z przypadkowym uruchomieniem maszyny. Jakie jeszcze wątpliwości mają w tym zakresie polscy pracodawcy?

Dlaczego firmy rezygnują z wdrożenia systemu blokad niebezpiecznej energii?

Rezygnując z systemu blokowania niebezpiecznych źródeł energii, jakim jest program LOTO, pracodawcy często podnoszą argument wysokich kosztów wdrożenia i utrzymania systemu. Pojawiają się też wątpliwości, czy procedura lockout tagout jest potrzebna w sytuacji, gdy w firmie jest scentralizowany system uruchamiania maszyny. Pomimo tego, że system ma zapewniać większe bezpieczeństwo pracowników, część pracodawców wątpi, czy ich podwładni będą rzeczywiście stosować się do wytycznych instrukcji LOTO. Czy wątpliwości te rzeczywiście są słuszne i mają pokrycie w praktyce?

Stosowanie systemu lockout tagout – czy rzeczywiście jest kosztowne?

Jedną z najczęstszych wątpliwości przy decydowaniu się na wdrożenie systemu lockout tagout jest obawa, że będzie to zbyt drogie rozwiązanie dla firmy. Czy rzeczywiście system jest drogi a na zastosowanie blokad systemów lockout tagout mogą pozwolić sobie nieliczni? Zdecydowanie nie. Sam koszt zabezpieczeń nie jest duży, a poza tym stanowi niewielki ułamek tego, jakie straty może nieść dla przedsiębiorstwa wypadek przy pracy pracownika wykonującego prace konserwacyjne maszyny lub zatrzymanie produkcji na wiele dni z powodu awarii, której można było uniknąć.

Koszty może za to generować szkolenie pracowników, niezbędne, by system LOTO działał prawidłowo. Tutaj jednak koszt zależny jest do tego, ilu pracowników przeszkolimy i czy potrzebują oni zaawansowanych szkoleń zawierających ćwiczenia praktyczne czy też wystarczą im same podstawy teoretyczne (np. zawarte w szkoleniu e-learningowym LOTO). Stopień zaawansowania szkoleń zależy od poziomu zaangażowania w system, od tego, co finalnie w zakresie wdrożenia LOTO chcemy osiągnąć.

Pracownicy nie chcą korzystać z systemu LOTO

Przede wszystkim dbając o wysoki poziom bhp należy zapewnić pracownikom szkolenie, które uświadomi im, że każdy z nich jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w miejscu pracy. Od tego, czy będą stosowali zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie zakładu zależy bezpieczeństwo całego zespołu, a także mienia firmy. W zakładzie, w którym kultura bezpieczeństwa pracy stoi na wysokim poziomie, a pracownicy są świadomi swojego wpływu na bezpieczeństwo swoje i innych, dużo łatwiej będzie wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia i zagwarantować ich stosowanie. Szkolenia powinny ponadto obejmować nie tylko pracowników, ale także kadrę kierowniczą.

Jeżeli wdrażamy system blokad LOTO w firmie, należy od razu pomyśleć o przeszkoleniu pracowników w zakresie jego działania. Szkolenia LOTO przydadzą się przy tym zarówno dla pracowników serwisujących maszyny, jak i dla pracowników z pozostałych obszarów firmy.

W zależności od tego, jak bardzo poszczególni pracownicy są zaangażowani w system, wybieramy szkolenia zawierające podstawową wiedzę na temat działania systemu LOTO (np. e-learning) lub bardziej zaawansowane szkolenia zawierające warsztaty praktyczne.

Wdrożenie systemu LOTO – czy rzeczywiście nie jest potrzebne przy scentralizowanym systemie obsługi maszyny?

Wśród pracodawców można spotkać się z przekonaniem na temat tego, że zabezpieczenia systemu LOTO są zbędne w firmie, w której występuje scentralizowany system obsługi maszyny i są wyznaczone kompetentne osoby do jego obsługi. Czy rzeczywiście taka forma zabezpieczenia wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo maszyn? Niestety nie. Możliwość zdalnego uruchomienia maszyny przez osobę, która nie znajduje się na miejscu niesie realne zagrożenie dla pracownika, który wykonuje akurat prace serwisowe. Osoba znajdująca się w sterowni nie widzi bowiem całej sytuacji i nie może mieć pewności czy pracownik wykonujący pracę przy maszynie nie znajduje się w tej chwili w sytuacji, która zagraża jego zdrowiu lub życiu, jeżeli energia zostanie ponownie włączona. Dlatego zawsze kontrolę powinna mieć osoba – upoważniony pracownik, który jest właśnie przy maszynie. Tylko on powinien mieć możliwość zablokowania źródła energii oraz włączenia go w momencie, gdy jest to już bezpieczne.

Procedura LOTO w zakładzie pracy – zalety kompleksowego wdrożenia systemu blokowania źródeł niebezpiecznej energii

Znając już największe obawy pracodawców, pora przedstawić główne zalety posiadania systemu LOTO w zakładzie pracy, które pokazują, że wdrożenie LOTO jest naprawdę warte rozważenia. Co można zyskać nie tylko w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, ale również w kwestii finansów firmy? Główne korzyści dla firm stosujących procedurę LOTO to:

  • ograniczenie ryzyka poważnych wypadków przy pracy, również wypadków ze skutkiem śmiertelnym,
  • poprawa bezpieczeństwa warunków pracy w zakładzie pracy, w szczególności bezpieczeństwa pracowników serwisujących,
  • szybsze naprawy maszyny,
  • ograniczenie ryzyka długotrwałego zatrzymania produkcji, a tym samym strat finansowych poniesionych przez firmę.
SQDA procedura LOTO - wdrożenie systemu LOTO
Lista kontrolna pomoże Ci we wdrożeniu LOTO w zakładzie pracy

W jaki sposób zastosowanie programów LOTO może wpłynąć na ograniczenie ryzyka długotrwałego zatrzymania produkcji?

Argumentem za wdrożeniem w firmie procedury LOTO jest też to, jak dużo może firmę kosztować awaria maszyny. Przy zastosowaniu systemu blokowania energii i szybkiej naprawie, maszyna będzie przywrócona do funkcjonowania w krótszym czasie, a produkcja nie będzie zatrzymana na długo. W ten sposób można zmniejszyć koszty związane z awarią maszyny. Jeżeli jednak do awarii dojdzie w zakładzie pracy, w którym nie ma wdrożonej procedury LOTO, straty mogą być dużo większe. W takim przypadku brak zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem urządzeń może prowadzić do tragicznego wypadku osoby wykonującej pracę przy naprawie, lub jeszcze większych uszkodzeń maszyny. Może się okazać, że maszyna w ogóle nie nadaje się już do użytku, albo jej naprawa pochłonie dużo więcej środków, a produkcja zostanie zatrzymana na dłużej.

Pamiętajmy przy tym, że części zapasowe do maszyn są nie tylko bardzo drogie, ale też ich ilość, rozmiary i różnorodność sprawiają, że w zakładach pracy zwykle nie ma miejsca na ich przechowywanie. Każdy dzień przestoju, spowodowany oczekiwaniem na zamówione części, to także strata spowodowana brakiem możliwości podjęcia produkcji.

System blokowania i odcinania źródeł zasilania taki jak LOTO zapewnia bezpieczeństwo prac serwisowych i naprawczych maszyny. Jego zastosowanie wpływa na bezpieczeństwo pracy, a także finanse firmy. Warto zastanowić się wobec tego, czy nasze obiekcje we wdrożeniu LOTO są zasadne. Jeżeli zastanawiasz się, czy system LOTO sprawdzi się w Twojej firmie oraz od czego zacząć jego wdrożenie napisz do nas. Nasz ekspert doradzi Ci najlepsze rozwiązania dla bezpieczeństwa pracowników oraz podpowie, jak wdrożyć procedurę LOTO krok po kroku.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn