Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Utonięcia należą do najczęstszych przyczyn śmierci, szczególnie w sezonie letnim. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji z powodu utonięć rocznie umiera w Polsce około 400 osób. Z kolei dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskakują, że z powodu utonięcia każdego roku na całym świecie umiera blisko 400 000 osób.

Czynnikiem, który jest kluczowy podczas ratowania życia osoby tonącej jest szybkość działań podejmowanych przez świadków zdarzenia. Akcję ratunkową należy rozpocząć natychmiast, należy jednak pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.

Ratowanie osób, które toną jest trudne i niebezpieczne dla ratujących, a przede wszystkim dla osób które nie umieją pływać. Dlatego jeśli to możliwe, a nie jesteś przeszkolonym ratownikiem, staraj się nie wchodzić do wody. Osoba tonąca bowiem, walcząc o swoje życia nabiera tyle sił, że może cię utopić.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej na brzeg sprawdź, czy oddycha. Jeżeli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej. Jeżeli nie wyczujesz oddechu, jak najszybciej rozpocznij od resuscytacji krążeniowo-oddechowej, najlepiej od 5 wdechów ratowniczych. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej. Pamiętaj jednak, że najbardziej skutecznym działaniem, które sprawi, że w sytuacji zagrożenia będziesz w stanie udzielić pierwszej pomocy są szkolenia.

Poznaj podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku tonięcia (pobierz)

 

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Testy na COVID-19

Testy na COVID-19

W marcu 2020 r., wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z

Czytaj więcej »
Sprawozdawczość odpady za 2019r.

Sprawozdawczość odpadowa za 2019 rok

Termin składania sprawozdań odpadowych za 2019 rok dobiega końca. Zobowiązanym do składania rocznych sprawozdań, zgodnie z art. 75 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, jest: 1) wytwórca obowiązany

Czytaj więcej »