Sytuacja związana z pandemią dotknęła wszystkich. To, co nagle i niespodziewanie połączyło wiele osób, to nowe doświadczenie pracy zdalnej. Nierzadko ma to miejsce w zawodach, w których przed rokiem 2020 zdecydowanie tego nie przewidywano. Wielu z nas home office kojarzyło się z dużą dozą swobody, możliwością spędzenia czasu z rodziną w czasie pracy i zjedzeniem ciepłego obiadu prosto z własnej kuchni. Okazało się jednak, że praca zdalna i życie prywatne wcale nie są tak proste do pogodzenia.
Praca zdalna – najczęstsze problemy
Izolacja społeczna nagle zamieniła nasze domy w stanowiska pracy. W niektórych domach na relatywnie małej przestrzeni nagle zdalnie pracuje dwoje dorosłych zatrudnionych w różnych firmach, czasami także w różnych godzinach. W dodatku dziecko ma zajęcia szkolne online, a pod nogami kręci się pies, który nie rozumie, co dzieje się w dotąd tak spokojnym miejscu. Dom w takim wypadku traci swoją główną funkcję – miejsca, w którym rodzina spotyka się, zostawiając za sobą, chociaż częściowo, zawodowo-szkolne obowiązki.
W sytuacji pracy zdalnej życie zawodowe i prywatne zaczyna się mieszać. Bywa też, że czujemy się mniej komfortowo, wiedząc, że inni domownicy mogą nas słyszeć. Home office może również powodować problemy z przestrzeganiem granic. Trudno ustalić, kiedy następuje czas pracy, a kiedy czas wspólny, zajmowania się swoimi sprawami czy opieki nad dzieckiem. Pojawiać się mogą konflikty – chociażby tak banalne, jak te, który z opiekunów pomoże dziecku z połączeniem internetowym, gdy ma ono zajęcia szkolne online. W tym samym czasie rodzice mogą bowiem mieć coś ważnego do zrobienia w pracy. Samo połączenie internetowe staje się wtedy źródłem frustracji i zwiększania się poziomu stresu. Gdy nie jest wystarczające, uniemożliwia członkom rodziny efektywne wypełnianie obowiązków.
Każda osoba może odczuwać zacieranie się granic życia zawodowego i prywatnego w trakcie pracy zdalnej. Pojawiać się może wewnętrzny (a może i zewnętrzny) przymus ciągłego „bycia w pracy”, odpowiadania na maile i telefony o każdej porze dnia i nocy. Można zatem zauważyć, że home office wbrew pozorom bywa źródłem wielu nieprzyjemnych emocji. W sytuacji pandemii połączonej z pracą zdalną wzrasta także poziom stresu i napięcia, które niestety rozładowywać możemy na najbliższych.
Praca zdalna czy w biurze – w której jesteśmy bardziej efektywni?
Home office ma swoje plusy i minusy. Wśród negatywów warto wymienić to, że często jest furtką do rozciągania czasu pracy i wykonywania jednocześnie wielu potrzebnych obowiązków domowych. Pod koniec dnia okazuje się, że pranie zostało zrobione, portale społecznościowe przejrzane, obiad przygotowany, ale brakuje czasu na wykonanie pracy. Rozpraszanie swojej uwagi pomiędzy życie prywatne a zawodowe może doprowadzić do tego, że rozpoczętych mamy wiele zadań, ale większość z nich nie jest ukończona. Praca może być o wiele mniej efektywna.
To nie musi być jedyny możliwy efekt. Z badań Salesforce Research wynika, że spadek produktywności pracowników podczas home office to raptem 1%. Niektóre badania, co prawda głównie sprzed pandemii, mówią o tym, że praca zdalna z domu może nawet zwiększać efektywność pracownika. Według badań przeprowadzonych na Stanford University Study pracownicy pracujący z domu są bardziej wydajni niż w miejscu pracy. Sytuacja pandemiczna i związane z nią emocje mogą jednak oddziaływać na każdą jednostkę odmiennie.
Praca zdalna i życie prywatne – jak je pogodzić?
Nie jest to niemożliwe. Istnieją sposoby, które pomogą w tym, by nie zacierały się granice pomiędzy pracą zdalną a życiem prywatnym. Oto niektóre z nich:
- staraj się nie wykonywać innych zajęć domowych w trakcie pracy. Wyznacz sobie konkretny czas na przerwy. Pomoże to zwiększyć efektywność pracy i zmniejszy ilość rozpraszaczy;
- zadbaj o to, by mieć kontakt z innymi ludźmi. Wpływa to pozytywnie na psychikę, obniża poziom stresu i negatywnych emocji;
- przebieraj się po przebudzeniu w ubrania, w których normalnie jesteś w pracy. Pozwoli to oddzielić pracę od czasu odpoczynku w domu;
- wyznacz sobie miejsce, w którym możesz spokojnie pracować. Ma to wpływ na komfort psychiczny;
- dbaj o regularne posiłki i nawadnianie się (w zdrowym ciele zdrowy duch!);
- wykonuj serie krótkich ćwiczeń, wietrz pomieszczenie, dbaj o stan fizyczny. Zaniedbanie w tym aspekcie sprawia, że czujesz się gorzej także psychicznie;
- pracuj na służbowym, a nie prywatnym komputerze. Pozwoli to uniknąć sprawdzania mediów społecznościowych, oddzielić prywatność od pracy;
- wyznacz sobie stałe godziny pracy. Wpływa to pozytywnie na efektywność.
Stosując się do tych zasad, łatwiej będzie oddzielić życie prywatne od zawodowego, na pewno też wpłynie to pozytywnie na stan psychiczny, a co za tym idzie — relacje z innymi ludźmi. Po pracy warto się zrelaksować, być może wyjść z domu, odpocząć i zregenerować organizm.
Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego i odczuwanie ciągłej potrzeby „bycia w pracy” dotyka wielu osób. Chcesz wiedzieć, jak pomóc pracownikom? Zorganizuj szkolenie w swojej firmie.